Obrázok používateľa CEZ OKNO
MEDZINÁRODNÝ DEŇ ARCHEOLÓGIE: „Choďte za Dänikenom!“

Blížiaci sa veľký sviatok archeológie moje rozhodnutie zdieľať urýchlil. Doteraz som len sem tam napísal komentár pod článok, nie som ten typ, čo sa tlačí na titulku. Situácia sa ale trochu zmenila. Vznikli nové projekty človeku pri vytváraní mozaiky dejín nápomocné a zobudili sa už i niektoré študované hlavy. A začali konať. Dnes už nestačí mávať ľuďom pred nosom diplomom a titulmi. Na internete sa dá dostať ku kvalitným informáciám pár kliknutiami. Argument „neštudoval si oficiálne, tak čuš“ už dávno neobstojí. Stále však cítim v tejto oblasti určité vákuum...


Na jednej strane sú tu skôr revolučne ladené alternatívne projekty, ktoré podľa mňa príliš tlačia na pílu a vyvolávajú len zbytočnú averziu a na strane druhej rôzni vedátori-akademici, ktorí už síce zdieľajú vedomosti s laikmi s väčšou pokorou, no ešte stále to nie je ono. A tu vidím svoje pole pôsobnosti. Redakcia mi vyšla v ústrety a dala priestor ukázať čo vo mne je. Budem písať o známych i menej známych úskaliach hlbokej a ešte hlbšej minulosti ľudstva spôsobom, ktorý považujem za dôstojný. Nebudem drukovať ani tradičnej, ani alternatívnej strane. Mňa zaujíma Pravda. A píšem, pretože verím, že aj Vás.

Medzinárodný deň archeológie. V Čechách široká, dalo by sa povedať, že bombastická ponuka väčších či menších akcií, spolupracujúce inštitúcie, múzeá, nadšenci – ›› skrátka ide to. U nás nič. Alebo sa mýlim? Tak to potom musí byť dobre utajované, lebo som na nič nenarazil a to som na nete pečený-varený. Prečo sa tomu u nás nik poriadne nevenuje? Chýbajú prostriedky? Dobre teda, dajme príležitosť dobrovoľníkom a zastrešme to puncom akademickosti, dohliadajúc na úroveň. Alebo kompetentní hrajú mŕtveho chrobáka v obavách, že by sa jednalo o časovo veľmi náročnú činnosť, ktorú by navyše málokto ocenil a finančne už asi vôbec nie? Že by to bolo nie až na takej úrovni ako v susedných Čechách, a že by sa isto našlo dosť rypákov, ktorí by im to vyhodili na oči? A pritom je to také jednoduché – neurobiť nič, byť ticho a tváriť sa, že je všetko v poriadku...

Myslím, že tento stav názorne dokumentuje prístup odbornej verejnosti k tej laickej. Ale medzi sebou a tiež verejne sa odušu sťažujú, aké sprostosti kolujú medzi ľuďmi a čomu všetkému sú laici ochotní uveriť. Samozrejme sem tam nejaký článok pokúšajúci sa akúkoľvek alternatívu zhodiť úplne, ale ináč – nula bodov. Uzavretí vo svojom svete citácií, odborných článkov a kongresov plných vzájomného potľapkávania sa po pleci. Viete, čo je to alternatíva? Ja Vám to poviem. To je keď ľudia, ktorí sú za to platení a majú to v popise práce, nerobia poriadne to, čo by mali. Vtedy sa toho zvyčajne chopia nadšenci, ktorí sa už skrátka na stav vecí nemôžu pozerať. A miesto toho, aby sa odborná obec zamyslela, kde robí chybu a zjednala nápravu, zmôže sa len na pohŕdavé poznámky a doaleluja drmolí čosi o erudovanosti a vedeckosti.

Žiaľ, problém dnešnej vedy nie je podľa mňa zďaleka len o financiách. Je to hlavne o prístupe. O nastavení procesov. Skrátka – je to v prvom rade – o kariére. A zdá sa, že čím väčší karierista, tým viac sa oháňa rečami o službe ľudstvu a na oltár vedy je často ochotný položiť aj svoj život. Podľa mňa tak veľa ani netreba. Úplne stačí úprimná a hlavne aktívna snaha dopátrať sa Pravdy.

Pravda je veľké slovo a napísal som ho zámerne veľkým písmenom. Často sa hovorí, že je relatívna, ale prezradím Vám jedno veľké tajomstvo. Pravda je skrátka Pravda. Nie je to o tom, koľkí slovutní kolegovia citujú Vaše state, ale o tom, či sú v súlade s Pravdou.

Pamätáte? Médiami pred časom prebehlo vyjadrenie jedného nemenovaného rešpektovaného vedca na tému UFO. Viete čo povedal na kameru pred celým národom? Budem voľne parafrázovať. Že UFO bude uznané vtedy, keď o ňom vyjde odborný článok v rešpektovanom vedeckom časopise! Nespomínam to ako pikantériu, nemám ani záujem sa dotyčnému pánovi za jeho názor posmievať, vytiahol som to preto, lebo hláška krásne ukazuje, kde je v skutočnosti pes zakopaný.

Viete ako zhruba funguje uverejňovanie článkov vo vedeckých časopisoch? No tam je predsa vedecká rada, ktorá bdie nad vedeckým obsahom. A pustí len vedecké články, ktoré zodpovedajú vedeckému dokazovaniu vedeckými metódami vykonanými vedeckými vedcami. A ako sa stanete takým vedcom? No to musíte dlhé roky študovať, sledovať prácu kolegov a byť skrátka správne zorientovaný. Viete, čo by sa stalo, keby ste prišli celkom vážne s prácou obhajujúcou napríklad nové datovanie takých ikon egyptológie, akými sú pyramídy či Sfinga? Naozaj chcete vedieť čo by nasledovalo, keby sa o Vás len „začalo vedieť“, že ste podobným úvahám naklonený? Tak ja Vám to poviem. Veľmi rýchlo by sa s Vami vysporiadali! Mašinéria vedeckej pravdy (áno, tej s malým p) totiž zomelie každého, kto je natoľko „hlúpy“, že si nenastaví autocenzúru sám a dobrovoľne už počas štúdia. Aby sme boli úplne dôslední, ak to neurobíte ešte pred samotným štúdiom, je veľmi pravdepodobné, že sa na školu ani nedostanete. Presne v duchu nadpisu tohto článku...

Necítim sa kompetentný riešiť tak širokú oblasť, akou archeológia nesporne je, hoci niektoré najvypuklejšie prípady sa v mojich nasledujúcich článkoch objavia. Nebudem však šetriť ani zástancov opačného extrému – takmer bezhraničného prijímania tých najbláznivejších teórií na svete. No zameriam sa najmä na svetovú egyptológiu, ktorej sa venujem systematicky, dlhodobo a vášnivo!

Aby bolo jasno, nie som od fachu. A nie som ani zatrpknutý neúspešný adept vysokoškolského štúdia. A ani bývalý vedec s nenaplnenými ambíciami, ktorý si chce len kopnúť do úspešnejších kolegov. Súčasné akademické prostredie, ani štýl New Age, ma nikdy príliš nelákali. Ja hľadám Pravdu.

Lanoo

exkluzívne.cez.okno

Otázky Lanoovi môžete posielať na: redakcia@cez-okno.net


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.


Tento článok, ktorý sme pre vás napísali, má 909 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach, prispejte prosím na ďalší chod portálu!


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

ARCHEO
http://www.cez-okno.net/sekcia/archeo


Autori: 
október 14, 2016 23:55 popoludní

 

 

Top