Obrázok používateľa CEZ OKNO
MEXIKO: Archeologové našli tisíce kamenů s petroglyfy

Archeologové našli v Mexiku tisíce kamenů z doby kamenné. Ty jsou pokryty vyleptanými kresbami od našich předků někdy z doby 6000 let před naším letopočtem. Rytiny, které jsou známy jako petroglyfy, tvoří většinou vzory ve tvaru soustředných kruhů a vlnovek. Občas se mezi nimi najde symbol znázorňující rybu.


Vědci se domnívají, že tyto kresby vznikly jakou součást iniciačních rituálů před zahájením lovu nebo se může jednat o znázornění hvězd.

Symboly ryby a slunce, stejně jako složité vzory soustředných kruhů a čar nakreslených našimi předky, byly nalezeny vyryté do kamenů ve vzdálených horách Mexika. Archeologové věří, že tyto kresby vytvořili naši předkové sběrači – lovci v době více jak před 6000 let. Kromě již zmíněných kruhů se na výjevech objevují i jelení stopy.

O kolo 8000 kreseb bylo objeveno a zaznamenáno v oblasti Narigua, směrem k Severnímu Mexiku. V této oblasti bylo nalezeno více jak 500 ozdobených kamenů. Oblast se rozkládá na ploše o poloměru více jak 3,2 km a patří mezi ty nejvýznamnější, pokud jde o petroglyfy (petrograbados?) v mexickém státě Coahuila. Tyto kameny mohou vědcům poskytnout vodítko, jak moc inteligentní lidé v této oblasti v době kamenné žili a jakým způsobem kameny jako nástroje používali.

Petroglyfy se nacházejí napříč celou oblastí na různých místech hor. Větší část se nachází v jižní části pohoří, ale našly se i další u severního úpatí. Gerardo Rivas, archeolog Národního institutu archeologie a hystorie (INAH) řekl, že toto je důkaz, že zde žily kmeny z doby kamenné. Řekl, že většina kmenů žila v provizorních osadách a že archeologové našli kamna, hrnce na vaření a dokonce něco, co připomíná hroty šípů. Jsou zde náznaky toho, že kmeny vyráběly nástroje, aby přežily. Žily v chatrčích z přírodních materiálů. Některé byly nejspíš i přenosné. Alespoň tak to uvádí španělská publikace Mmorelia.

Archeologové našli důkazy o existenci dvou tábořišť ve dvou údolích, které jsou oddělené malým hřebenem. Větší tábořiště se nachází v blízkosti Sierra de Narigua, kde je větší skupina popsaných kamenů. Gerardo Rivas řekl, že charakteristika kreseb je závislá na místu, kde se nachází. Kameny, které se nacházejí v oblasti Narigua Sierra mají kresby z tlustých bodů, soustředných kružnic, vlnek a zubatých vlnek. Kameny, na kterých jsou vyobrazeny jelení stopy, byly nalezeny jinde.

Archeologové našli i relativně moderní plastiky křížů, které pravděpodobně vznikly někdy v době 16. století našeho letopočtu.Archeologická studie byla zahájena v srpnu 2012 a Institut (INAH) plánuje, že by umožnil turistům, aby toto místo navštěvovali. Jedná se o oblast, která se nachází necelých 100 km od města Monterrey.

Zdroj: http://www.suenee.cz/serapeum-sakkara-giganticky-sarkofag


Súvisiace:

Petroglyfy
http://www.cez-okno.net/search/node/petroglyfy


Autori: 
Sekcie: 
september 20, 2013 19:21 popoludní

 

 

Top