UPOZORNENIE: Tento článok/podcast/video nechápte ako jednoznačný návod, nenahrádza konzultáciu s odborníkom! Môže vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie. Autor, prevádzkovateľ ani redakcia nenesú žiadnu zodpovednosť za riziko, poškodenie, či ujmu, ktoré by mohli byť považované za priame či nepriame následky použitia informácií uvedených na týchto stránkach.

Obrázok používateľa CEZ OKNO
Dr. Mercola o sóji: Zdravá a zázračná pochúťka má prepojenie na rakovinu prsníka a poškodenie mozgu

So sójou sa stretávame aj tam, kde by sme ju ani nečakali. Je vpašovaná do hotových jedál, masových výrobkov, do všetkého, kde sa zíde lacná bielkovina. Ale tou čerešničkou na torte je prezentácia sóje v bioobchodoch ako zdroja zdravia. Len postupne zisťujeme, že všetko okolo nás je len trik a pastva pre oči. Detailné štúdium tisícov prieskumov o sóji nám jednoznačne preukazuje, že nefermentovaná sója má výrazne viac negatív ako kladných stránok. Pre pozornosť len prízvukujem, že je tu reč o nefermentovaných produktoch zo sóje. Veď v Ázii sa napríklad natto (jedlo z fermentovanej sóje), tempeh (syr z fermentovanej sóje) alebo sójová omáčka dlhé storočia konzumuje a užívajú si jej zdravé účinky. Je to tým, že fermentovaná sója vo vás nespôsobí deštrukciu. Avšak mnohých, v zdraví zainteresovaných, sa snažia zviesť na nesprávnu koľaj tvrdiac, že aj nespracovaná sója, sójové mlieko, sójový burger, sójová zmrzlina sú zdravé alternatívy. Nie sú!

Ako sa stala sója zdravou?

Tento boom sa jednoznačne viaže k 21. storočiu. Spoločnosť Soyfoods Association of North America preukázala, že medzi rokmi 1992 a 2006 došlo k enormnému nárastu predajnosti sójových produktov z 300 mil. na 4 mld. dolárov (obrat). A to všetko hlavne vďaka zmene informácií o daných produktoch. Potravinársky priemysel investoval nemalé čiastky do zmeny povedomia ľudí o sóji. V rokoch 2000 až 2007 americkí producenti zaviedli vyše 2700 nových sójových produktov. Podľa štúdie z roku 2008 boli čísla nasledovné:

• V roku 2007 podľa 85% konzumentov v USA je sója zdravšia ako iné zdroje bielkovín
• 33% populácie v USA aspoň raz do mesiaca konzumuje nejaký sójový produkt
• 70% populácie USA sa nazdáva, že sójový olej je zdravý
• 84% konzumentov si myslí, že 25 gramov sójovej bielkoviny denne znižuje riziko srdcových ochorení.

A to všetko "vďaka" premyslenému marketingu a snahe speňažiť nefermentované sójové výrobky. A pritom je všetko inak-))

Tienistá stránka sóje

Vačšina na trhu dostupnej sóje je nezdravá. Výnimku tvoria len jej fermentované podoby. Najhoršiu podobu predstavuje GMO (geneticky modifikovaná) verzia dokonca kontaminovaná pesticídmi. Kým Aziati konzumujú málo sóje a aj tú v nemodifikovanej podobe, potravinársky priemysel západnej kultúry vo svojom procese "transformácie sóje" vytvára dva produkty nesmiernej peňažnej hodnoty: bielkoviny a olej. V týchto "sójových" kategóriách nič nie je prirodzené, prírodné, tobôž nie bezpečné.

Dr. Kaayala Daniel v knihe The whole soy story (Celý príbeh o sóji) poukazuje na to, že existuje jasná prepojenosť medzi konzumáciou nefermentovanej sóje a podvýživou, tráviacimi ťažkosťami, znížením imunity, disfunkciou štítnej žľazy, neplodnosťou, rakovinou, obličkovými kameňmi, poškodením mozgu, kardiovaskulárnymi ochoreniami, dokonca problémami pri kojení. Propagátori sóje (zmiešajúc fermentovanú i nefermentovanú verziu) tvrdia opak, že sója zabraňuje vzniku rakoviny hrubého čreva, prostaty, prsníka, astmy, dokonca osteoporózy. Ale akoby zabúdali spomenúť aj opačnú stranu mince. Ďalšou tragédiou v tomto kontexte je aj fakt, že 80% produkovanej sóje na svete sa využíva na kŕmenie v chovoch zvierat a tým sa výrazne prispieva k ničeniu lesov. "Sójoví" propagátori nás popritom vo veľkom vyzývajú k vegetariánstvu a paradoxne sa väčšina živočíšnych chovov "živí" zo sóje. Aký to paradox...)

Prečo je vlastne riskantná konzumácia sóje?

• 91% produkovanej sóje v USA je geneticky modifikovaná. Modifikácia prebieha, aby sa rastlina stala odolnejšou voči agresívnym pesticídom. Takto vzniká lacná sója plná pesticíd, dokonca daná sója obsahuje také gény baktérií, ktorých bielkoviny sa v tele človeka nikdy predtým nevyskytli. GMO sója má prepojenosť na rastúci výskyt alergií, gén prítomný v sóji sa inkorporuje do DNA črevných baktérií a tam naďalej je funkčný. Tj. aj po vysadení GMO sóje sa vo vašich črevách môže vytvárať alergén. Dokonca podľa 1 ruskej štúdie GMO sója môže byť príčinou neplodnosti budúcich párov.

• sója obsahuje aj tzv. anti-živiny, prírodné toxíny: saponíny, fytáty, blokátory enzýmov bielkovín, goitrogény vplývajúce na štítnu žľazu i estrogén. Malé množstvo nemusí spôsobovať problémy ale jej denná konzumácia ma nedozerné následky.

• sója obsahuje hemagglutinin, ktorý spôsobuje "lepkavosť" červených krviniek, ktoré následne nedokážu adekvátne prenášať kyslík do tkaniva.

• sója obsahuje goitrogény, ktoré bránia syntéze hormónov štítnej žľazy a metabolizmus jódu, čo opätovne narúša funkciu orgánu.

• sója obsahuje fytáty, ktoré bránia vstrebávaniu vápnika, horčíka, mangánu, železa a hlavne zinku. Tento fenomén postihuje hlavne rady vegetariánov. Konzumácia masa znižuje efekt fytátov.

• sója je plná genisteinov, dadzein izoflavonoidov. Tieto fytoestrogény nachádzajúce sa v rastlinách majú obdobné účinky ako estrogén. Vo veľkých dávkach spôsobujú zníženie tvorby prirodzeného estrogénu, rakovinu prsníka, neplodnosť, majú zničujúci efekt na endokrinný aparát človeka. 2 poháre sójového mlieka denne počas 1 mesiaca ženám zmení dokonca menštruačný cyklus.

• sója obsahuje takú úroveň mangánu a hliníka, čo pôsobí kontaminujúco. Sóju podotýkam uskladňujú v hliníkových kontajneroch, čo veci veľmi nepomáha. V sóji je o 80 násobok mangánu ako v materskom mlieku.

• prinajmenšom 20% dojčiat je vyživovaných skrz sójové preparáty, pričom ich obsah estrogénov má záporný vplyv na vývoj pohlavia dieťaťa. Dokonca niekedy ide až o 20 000 násobky obsahu voči "konkurenčným" nesójovým prípravkom.

Problém pesticídov a genetickej modifikácie v tejto súvislosti spočíva aj v tom, že 90% sójových výrobkov v USA je geneticky modifikovaných, zároveň je možné sledovať priamu previazanosť tohto faktu na nárast neplodnosti v krajine a počet detí s nízkou pôrodnou váhou. Aj z toho vyplýva, že je nutné sa vyvarovať nefermentovaných sójových výrobkov (okrem tempeh, miso, natto, tradične pripravená sójová omáčka).


Neodporúča sa konzumácia nasledovných výrobkov:

• tofu
• izolovaná sójová bielkovina
• sójový olej
• sójové mlieko
• sójová výživa pre kojence
• sójové mäso
• spracované jedlá (hotové): konzervy, polotovary, omáčky a iné

Mgr. František Nagy

Zdroj: gnm.webnode.sk

Sekcie: 
apríl 12, 2011 16:41 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anndy
  Anndyapríl 13, 2011 19:51 popoludní

  Komentár: 

  Podla akej studie tento clanok nadobudol opodstatnenie, ze sa sojove vyrobky ,,zakazuju"? Na kolkych ludoch sa robili nejake studie? V akej oblasti sa robil tento vyskum? Myslim ze toto iste by som vedela povedat aj o masovych vyrobkoch a masa samom. Uvedte cisla a nazvy studii a kto robil tuto studiu. dakujem

 2. Obrázok používateľa Barbus
  Barbusapríl 23, 2011 23:00 popoludní

  Komentár: 

  Ja teda neviem,takychto nazorov som cital uz viacej,neviem co si mam o tom mysliet.Pre mna je podstatna moja vlastna skusenost na vlastnej kozi,my doma jeme tofu a sojove vyrobky intenzivne uz asi 10rokov,ja 3 roky uz nejem maso,mam 46 rokov a na preventivnej prehliadke sa lekarka cuduje ako mozem mat take ukazkove vysledky krvy,tlaku atd.Takmer vsetci moji priatelia (klasicky masozravci) uz trpia vysokym tlakom, cholesterolom a inymi zalezitostami...To potom o skodlivosti masa by sa dali pisat siahodlhe romany.Ale uznavam,ze GMO soja zrejme v poriadku nebude,lebo zas "mudry" clovek chcel vytvorit nieco dokonalejsie ako priroda.Ale aj tak dik za clanok...

 

 

Top