Obrázok používateľa CEZ OKNO
Michael M. Faitl: 5 ROKOV ASTRONAUTOV časť prvá

„Nacházíme se ve velice důležité době znovuobjevování našeho vlastního já a skutečné historie této planety, protože doposud to byla z větší části jen snůška lží a polopravd. Zažíváme počátek spirituální revoluce a procitnutí. Co poradit těm, kteří jsou zarytě proti konceptu obydleného vesmíru? Asi se přestat bát o takových věcech mluvit a otevřít se jiným perspektivám.“

Interview s Michaelom M. Faitlom

www.astronauti.cz


5 rokov je už určite doba, kedy sa môže bilancovať – čo z plánov sa podarilo a na čo si ešte bude treba počkať?

Myslím, že samotný fakt, že po pěti letech Astronauti stále existují lze považovat za jakýsi úspěch. Víme, jak to na internetu chodí, různé weby přicházejí a mnohé z nich často rychle mizí z různých důvodů. A nemá smysl zapírat i já jsem se dostal několikrát do bodu, kdy jsem zvažoval samotnou existenci Astronautů. Řekl bych, že je to často dáno momentální životní situací, ve které se člověk nachází, a ty nejsou vždy jen pozitivní. Každopádně jsme stále zde a troufám si říct, že po pěti letech v lepším. Na začátku jsem neměl žádné velké ambice a ani teď je nemám. Není a nikdy nebylo cílem vytvořit nějaké super velké stránky, kde by bylo všechno, co se děje na alternativní scéně, od toho jsou jiní a těm se to skvěle daří. Naše tématika je řekl bych velice specifická s limitovaným dopadem na úzký okruh čtenářů, který se myslím za těch pár let již vytvořil a stabilizoval. Ostatně čísla a statistiky to potvrzují. Takže to lze považovat také za úspěch a já jsem moc rád, že to nějak funguje a děkuji všem za občasné povzbudivé emaily, které dostávám.

Ono v oblasti záhadna a alternativ je to dost těžká situace vůbec být na trhu, protože vždycky budou ti, kteří vás budou mít rádi, ale možná ještě víc těch, kteří vás budou nenávidět. Publikovat články o alternativní historii a UFO je chození po tenkém ledě, protože existuje mnoho těch, kteří mají zaručený patent na pravdu. Mým cílem byla vždy snaha se dívat na věci pokud možno s rezervou a kriticky a nepropadat hned každé mánii, která se objeví na internetu. A to se ne každému líbí. Můj světonázor je již dlouho utvořen a v žádném případě nejsem žádný skeptik. Ovšem mince má vždy dvě strany a v záhadnu to platí obzvlášť, protože je často velmi složité určit, kde se nachází pravda. Ono je velice jednoduché přebrat jakýkoliv materiál ze zahraničí a zahltit web vším, co se objeví, bez ohledu na to jak relevantní to může být... senzace, které se hezky čtou.. A takové stránky mají většinou tu nejlepší návštěvnost, což není náš případ. Řekl bych, že jsme někde uprostřed tohoto informačního proudění.

Za dobu existence (i dříve) jsem také navázal kontakty s některými zahraničními badateli, jejichž práci považuji nějakým způsobem za aspoň trochu seriózní a jejichž příspěvky překládám do češtiny. To vše se snažím doplňovat vlastní tvorbou a cestováním po zajímavých místech, samozřejmě v rámci finančních možností, což není nikdy jednoduché. A nenechte se prosím mýlit, to že někdo žije v USA neznamená zákonitě, že je bohatý :) Jaký je výsledek této mnohaleté práce, nechť posoudí ostatní, ale myslím, že dost věcí se podařilo nad moje prvotní očekávání. Kam se Astronauti budou vyvíjet? To nemám tušení, protože jak jsem již řekl, nemám žádné velké ambice, nebo koncept do budoucna. Vše záleží na přirozeném vývoji, nic nikam netlačím, a pokud mě to přestane bavit, tak to prostě ukončím. Je to zkrátka jen evoluce a přirozená selekce. Jsme malý web s malou partou občasných pomocníků, který slouží také jako platforma pro mou vlastní tvorbu a názory a je jedno jestli s nimi lidi souhlasí, nebo ne. Informace jde prostě ven a ať se s tím každý popere.

V současnosti pracuji na několika projektech zároveň, ale ty se Astronautů budou týkat jen okrajově. Mohu snad prozradit, že si pohrávám s myšlenkou vydávat nepravidelný elektronický magazín, kde by byly články především obsáhlejšího charakteru, na které není dostatek místa na webu. Byl by to jakýsi vedlejší projekt - nepravidelník. To je ovšem zatím jen myšlenka a realizace takového projektu je jistě časově velice náročná, i když materiálu k publikování je víc než dost. Výhledově také přemýšlím, že bych napsal knihu, ale ještě nenastal ten správný čas. K tomu musí člověk dostat to správné momentum a také si nejsem jistý, jestli na to mám patrony. Nicméně, skvělé na těchto věcech je, že si plníme životní sny a pokud si za tím jdete skutečně s odhodláním, pak je možné úplně všechno. Takže kdo ví, co bude dál následovat. Astronauti jsou zatím stále mé hobby a neživí mě to, což znamená, že mě živit musí něco jiného a tomu musím věnovat také dostatek času. Proto jsou ›› Astronauti tam, kde jsou, jsme rádi, že můžeme přispět svou trochou do mlýna a jak jsem slíbil na začátku, bude to i nadále zadarmo.

Pochodili ste už mnohé zaujímavé miesta kam sa bežný smrteľník len tak nedostane, kde Vás to bavilo najviac a kam by ste sa chceli pozrieť nabudúce?

Tak co se týká cestování, je pravda, že je mnoho lidí, co cestují daleko intenzivněji a po celém světě. Je neuvěřitelné kolik Čechů a Slováků procestovalo svět a mnohá exotická místa v porovnání s tím, jak malé národy jsme. Vždy rád čtu příběhy lidí, kteří zažívají neobvyklé věci, jezdí na často nebezpečná místa a případně pak sdílejí své zážitky s ostatními. Jen sedím a tiše závidím, protože v tomto směru je mé cestování zanedbatelné. Ne, že by mě to nebavilo. Cestuji již od mládí a navštívil jsem mnoho míst v Evropě, když se otevřela železná opona a v posledních zhruba patnácti letech jsem projezdil křížem krážem Spojené státy, jednak díky své práci turistického průvodce, ale také jako fotograf krajinář, nebo badatel/průzkumník, i když osobně se za žádného badatele nepovažuji. Často se také tyto výpravy vzájemně prolínají a není výjimkou, že jedeme se skupinou turistů, kdy brzy ráno jdu fotit východ slunce, přes den jezdíme po atrakcích a k večeru jedu natáčet video pro Astronauty. Někdo již prohlásil, že jsem jak Ferda Mravenec a něco na tom je.

Vybrat nějaké místo, které bych označil za oblíbené je velmi těžké, protože mám rád jakoukoliv destinaci, kterou navštívím poprvé. Je to jakoby člověk dostal nový impuls, novou perspektivu tohoto světa a je celkem jedno, jestli se jedná o přírodní rezervaci, nebo centrum Paříže. Všechno má své kouzlo a cestování obecně mě neuvěřitelně obohacuje. Mnohokrát se mi stává, že ani nerozhoduje místo kam se člověk vydá, ale spíš koho tam potká a to je asi ten hlavní smysl cestování, protože v konečné fázi ani nezáleží na tom, jak daleko to je. O tom jsem se opět přesvědčil před několika dny, když jsem měl možnost potkat zajímavou partu lidí jen několik kilometrů od domova. Takže kdybych to shrnul, příliš mnoho destinací (planetárně vzato) jsem neměl šanci procestovat, ale potkal jsem již v životě řadu úžasných lidí a to je pro mě důležité. Snad abych jen trochu odpověděl na otázku, tak je pochopitelně obrovský zážitek stát na vrcholku pyramidy (čím větší, tím lepší) a Mexiko je dobrým místem k takové činnosti.

K zatím nejhlubším zážitkům však jednoznačně patří moje nedávná cesta do Kolumbie a to z mnoha důvodů a to je určitě jedno z míst kam se chci brzy vrátit. Paradoxně však jedny z mých nejoblíbenějších míst jsou Údolí smrti na hranici Nevady a Kalifornie a Mohavská poušť. Tato místa jsou zvláštním způsobem přitažlivá, mystická a v některých lokalitách až posvátná. Asi není náhodou, že to tak cítili i místní indiáni, kteří zde žili stovky let. To se však může změnit v případě, že objevím nějaké jiné místo, které mne nějakým způsobem uhrane. No a kam bych se chtěl ještě podívat? Všude kam to půjde. Jenže na to jeden lidský život nestačí. Každý, kdo se zajímá o historii a záhady chce určitě navštívit Egypt a já samozřejmě nejsem výjimka. Na seznamu je to na jednom z prvních míst, ale vzhledem ke vzdálenostem si myslím, že dříve to bude Peru, nebo nějaká podobná země. Mám to přeci jen blíž do Jižní Ameriky, než do třeba do Turecka.

Čo by ste poradil ľuďom, ktorí v mimozemské civilizácie zaryto neveria a dožadujú sa dôkazu tipu "nech pristanú na poludnie na hlavnom námestí"?

To je těžké, protože pokud je někdo rozhodnut, že ho nic nepřesvědčí, tak ho nepřesvědčí ani to přistání na náměstí. Mám oblíbený citát ›› Stantona Friedmana: “Don’t bother me with facts, my mind is made up”, který to velice krásně vystihuje. Myslím, že každý, kdo alespoň trochu otevře své srdce a mysl jiným pohledům na náš svět, použije trochu logiky a vypne naprogramovaná dogmata, musí pochopit, že je nemožné a statisticky vyloučené, aby neexistovaly jiné civilizace ve vesmíru. Zde se hodí další citát z mého oblíbeného filmu ›› KONTAKT: “Pokud jsme ve vesmíru jediní, pak je to neskutečné plýtvání prostorem.“ Myslím, že už máme dostatek důkazů a indicií o tom, že lidstvo je v kontaktu s jinými bytostmi a vždycky bylo již od samého počátku. Ať už v oficiálních kruzích, anebo na privátní úrovni. Všechny ty tisíce evidovaných případů a pozorování zkrátka nejsou jen výplodem bujné fantazie poblázněných jedinců, i když pochopitelně i takoví se najdou. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že celá otázka je daleko komplexnější a sahá daleko za hranice pozorování UFO a sledování sci-fi filmů.

Na problematiku mimozemských civilizací se člověk musí dívat, abych tak řekl z kosmického nadhledu, protože naše ego a stav duchovní evoluce nás velice omezují v získání širší vesmírné perspektivy. Pocit toho, že jsme nejdokonalejším výtvorem evoluce (která v určité formě mimochodem existuje) a přírodních procesů je v nás hluboce zakořeněn a představa, že někdo může být ve vývoji dále, než my, je pro našince absolutně nepřijatelná. Nicméně studium nám dochované historie ukazuje, a koneckonců nejnovější vědecké objevy také, že věci se mají trochu jinak. Naše planeta je navštěvována jinými bytostmi odnepaměti a ukazuje se, že naše moderní civilizace je ve skutečnosti velice mladá a primitivní.

Nacházíme se ve velice důležité době znovuobjevování našeho vlastního já a skutečné historie této planety, protože doposud to byla z větší části jen snůška lží a polopravd. Zažíváme počátek spirituální revoluce a procitnutí. Co poradit těm, kteří jsou zarytě proti konceptu obydleného vesmíru? Asi se přestat bát o takových věcech mluvit a otevřít se jiným perspektivám. Pokud možno číst kvalitní literaturu na toto téma (ano existuje i jiná kvalitní literatura, která nemusí být zákonitě podepsána nějakým otitulovaným akademikem), podívat se na historické události z doby nedávné i velmi dávné a zkusit se zamyslet nad tím existuje-li případné jiné vysvětlení zažitých teorií. Dobré je určitě nahlédnout do akademických textů, protože ne úplně všechno je konspirace a zkrátka si poskládat postupně vlastní obrázek. Důležité je pochopitelně také prostudovat názor skeptiků a vyvracečů a porovnat si kdo je blíž k pravdě a kdo ne. Ono to pak přijde samo a věřte, nebolí to, i když to není jednoduché a vyžaduje to dost úsilí, což ne každý chce obětovat. V konečné fázi je to možná ale úplně jedno, protože pokud se věci odvíjejí v kosmickém měřítku, a které nemůžeme nijak ovlivnit (což by někdo mohl nazvat Boží plán), pak naše malicherné spory a názory nejsou rozhodující. Jediné, co můžeme ovlivnit je zapracovat na své vlastní existenci, pozvednout morálku lidstva na takovou úroveň, abychom se mohli s úctou zařadit do galaktického společenství, protože zatím jsme v těžké karanténě. A i kdyby se nakonec nějak ukázalo, že jsme skutečně ve vesmíru jediní, alespoň nám taková snaha pomůže k lepšímu životu na této planetě. K takovému stavu naší civilizace máme však stále daleko a oni to ví.

Kto z bádateľských špičiek Vás v poslednej dobe naozaj prekvapil, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle?

Těch negativních by byla jistě celá řada, protože čím déle se člověk pohybuje na alternativní scéně, tím více se dostávají na povrch věci, o kterých se třeba dříve nevědělo. Osobní kontakt s různými badateli také často přináší překvapivá zjištění, ale to asi nemá smysl zde rozmazávat. Každý jistě ví, co mám na mysli. Mnoho takzvaných hvězd alternativního nebe jsou jen prostí pohádkáři, kteří se stali nějakou formou populární a dodnes jim důvěryhodné stádo tleská ve stoje. V USA to bohužel platí dvojnásobně. Pak jsou ovšem ti druzí, kteří dělají v zákulisí mravenčí práci a často jsou opomíjeni. Stalo se mi mnohokrát při návštěvách konferencí a setkání, že jsem narazil na člověka v davu návštěvníků, který měl často větší znalosti o tématu, než přednášející. Veřejnost má bohužel zažitý názor, že na tyto konference chodí jen banda bláznů s aluminiovou čapkou na hlavě. Realita je však daleko zajímavější. V publiku je mnoho studovaných lidí, od bývalých příslušníků armády, až třeba po vědecké pracovníky z různých univerzit. Spektrum návštěvníků a jejich znalosti skutečně často převyšují samotné přednášející “odborníky”.

Ale abych odpověděl na otázku. Měl jsem štěstí, že jsem mohl navštívit dvě přednášky ›› Nassima Harameina, což ve mě nenechalo kámen na kameni. Je fascinující jak lze skloubit a vysvětlit mnohá pradávná učení různých kultur a jejich duchovní koncepty pomocí moderních fyzikálních zákonů a matematiky. Všechno se nakonec potkává v jednom jádru všeho vědění a člověk si uvědomí, že to vlastně hluboko ve svém nitru již má, jen to neumí správně popsat. Co to je? No to právě já neumím popsat... Myslím, že Nassim je trochu napřed své době, ale to byl pro mě určitě jeden z největších zážitků v poslední době, i když jsem o tom vlastně nikdy nic nenapsal. Ono to asi moc nespadá do ufologické škatulky. Zajímavým pohledem, co se týká historických událostí, je také určitě práce ›› Michaela Tellingera. Nastínil nám, že na jihu Afriky se možná nacházejí velice důležité informace a pokud se jeho teorie potvrdí, mohou být potenciálně revoluční. Standardní formu také potvrzuje neúnavný ›› Graham Hancock, který v podstatě šokuje něčím zajímavým pokaždé, když vystoupí na pódium.

Z exopolitické a ufologické perspektivy bych vyzdvihnul poslední sérii přednášek ›› Richarda Dolana, který se ponořil částečně do vod konspirací a velice zdatně propojuje historii ufologie a současné politické a ekonomické dění. Jeho koncept “odloučené civilizace” je velice znepokojivý, ale dává naprostý smysl, když se podíváme kam se lidstvo ubírá a jsem přesvědčen, že Richard je na stopě něčeho velkého. Jeho informace mají také souvislost s Marsem, a když si k tomu přidáme výzkum jiných badatelů, tak je to něco. Některé prezentované informace, o kterých hovoří jsem nikde nečetl a nejsou běžně kolující po internetu. Jeho přednášky však ano a je možné je svobodně shlédnout. Vřele doporučuji. Tyto věci však píšu jen několik týdnů před jednou z největších konferencí na světě ›› CONTACT IN THE DESERT a jsem si jist, že se opět objeví nějaké nové informace, které mohou být překvapivé.

Ovšem nejvíce mě, jak jsem už dříve nastínil, vždy fascinují příběhy obyčejných lidí, vojáků i prostých civilistů se kterými se setkávám při různých příležitostech. Převážná většina z nich nehledá žádnou publicitu, peníze, nebo slávu a tím si určitým způsobem zaručují důvěryhodnost. Jejich příběhy jsou často nejvíc šokující, je na nich mnohokrát vidět znatelné trauma, kterým prošli a není důvod jim nevěřit. Tito lidé se jen potřebují někomu svěřit se svou zkušeností, aby se jim ulevilo. Potřebují, aby je někdo vyslechl, protože vlastní okolí, ve kterém většina z nás žije, není těmto věcem příliš pozitivně nakloněno. Slyšel jsem z první ruky už snad úplně všechno, od únosů, přes pozorování UFO až po podzemní základny. Každopádně zde mluvím z perspektivy dění především na americké scéně a jsem si jist, že i v jiných zemích jsou vynikající osobnosti, o kterých se třeba příliš nemluví. To však není moje parketa a to musí zhodnotit někdo jiný.

-pokračovanie-

CEZ OKNO sa zhovára Sokol


ĎALŠIU ČASŤ nájdete ›› na tejto adrese


►VIDEOrozhovor s MICHAELOM M. FAITLOM (2011) nájdete ›› na tejto adrese


AUTOROVE ČLÁNKY nájdete ›› na tejto adrese


Tento článok z www.cez-okno.net môže byť šírený jedine celý, bez zmien a zadarmo, vrátane celej tejto poznámky (Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License)

Súvisiace:

Seriál: Michael M. Faitl – 5 ROKOV ASTRONAUTOV
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-michael-m-faitl-5-rokov-astronautov

HOVORY CEZ OKNO
http://www.cez-okno.net/hovory-cez-okno

VIDEOHOVORY CEZ OKNO
http://www.cez-okno.net/video-hovory-cez-okno


apríl 28, 2015 22:11 popoludní

 

 

Top