Obrázok používateľa CEZ OKNO
Miloval Ramzes II. svoju manželku Nefertari?

Podľa toho, čo spravil, respektíve v jej hrobke nespravil môžeme predpokladať, že áno.
„Dedičná aristokratka s veľkým srdcom, ktorá oplývala šarmom, dobrotou a láskou...“ hlása nápis pri vstupe do hrobky kráľovnej Nefertari.

O kráľovnej Nefertari, prvej manželke Ramzesa II., vieme veľmi málo. Kráľovské manželstvá v starovekom Egypte mali často za úlohu upevniť vzťahy medzi mocnými rodmi, ktoré sa spečatili krásnou nevestou. Bola teda svadba Ramzesa II. a Nefertari iba politickým ťahom alebo kráľ svoju manželku naozaj miloval?

Odpoveď sme hľadali v nádherne vyzdobenej hrobke, ktorú pre ňu vybudoval v Údolí kráľovien v Západných Tébach.

Kráľ naozaj nešetril a hrobku dal vyzdobiť pestrofarebnými obrazmi a textami, ktoré sprevádzajú a ochraňujú Nefertari na jej ceste do Podsvetia.

Ramzes II. si nikdy nenechal ujsť príležitosť, aby mohol velebiť sám seba. Dokonca aj malý chrám v Abú Simbel zasvätený bohyni Hathor a zbožšťovanej Nefertari, vyzdobil dvoma veľkými sochami Nefertari a štyrmi sochami seba samého.

V jej hrobke však Ramzes nie je vôbec zobrazený a ani raz sa nespomína. Posledný prejav oddanosti venoval Ramzes celý iba svojej kráľovnej.

Na obrázku je výjav z hrobky – zobrazuje kráľovnú, ktorú vedie boh s hlavou sokola Harsiese (Hórus, syn Izis – na obrázku nie je zachytený). Boh drží Nefertari za ruku a predstavuje ju bohovi Re-Horakty a západnej bohyni – Hathor.

Kráľovná je zaodetá do jemného priesvitného rúcha s červenou šerpou okolo pása. Scéna sa nachádza na južnej stene komnaty E, ktorá predstavuje jedno z množstva farebných zákutí vedúcich od vstupnej komnaty do bočnej sály.

Pestrofarebná, no krehká hrobka kráľovnej Nefertari je v súčasnosti z bezpečnostných dôvodov väčšinou zatvorená. Hovorím väčšinou, pretože malé skupiny môžu výnimočne získať povolenie na krátku návštevu, pokiaľ zaplatia nemalú sumu za vzácnu vstupenku. Myslím, že to stojí za to!


›› Väčší obrázok

Jeff Burzacott

Foto: Araldo de Luca

2. november 2015

S láskavým dovolením NILE MAGAZINE

http://www.nilemagazine.com.au/2015-november/2015/11/2/did-ramesses-ii-l...

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

NILE MAGAZINE Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/nile-magazine-vyber


Sekcie: 
november 10, 2015 23:13 popoludní

 

 

Top