Obrázok používateľa CEZ OKNO
Moc prítomného okamihu

Nech už ste kdekoľvek, buďte tam úplne. Trpíte stresom? Snažíte sa dostať do budúcnosti tak usilovne, že redukujete prítomnosť na obyčajný prostriedok, ako sa tam dostať? Stres je spôsobený tým, že ste "tu" a chcete byť "tam", že ste v prítomnosti a chcete byť v budúcnosti. Tento rozpor vás trhá na kusy.Zaoberáte sa príliš minulosťou? Hovoríte neustále o nej, či už pozitívne alebo negatívne? Hovoríte často o úžasných veciach, ktoré ste zažili, alebo o tom, ako vám bolo ublížené? Vyvolávajú vo vás vaše myšlienkové pochody pocity viny, pýchy, závisti, hnevu, nenávisti, ľútosti alebo sebaľútosti? Ak áno, potom nielen posilňujete svoju falošnú predstavu o sebe, ale tiež pomáhate urýchľovať proces starnutia svojho tela tým, že v duši hromadíte minulosť. Ak sa chcete presvedčiť o pravdivosti tohto tvrdenia, pozorujte ľudí, ktorí majú silný sklon lipnúť na minulosti.

Minulosť, prítomnosť, budúcnosť. Žiť sa dá iba v prítomnosti. Sústreďte preto pozornosť na prítomný okamih a povedzte, aký máte problém. Nič nehovoríte, lebo nemôžete mať problémy, ak ste plne sústredený na prítomný okamih. Každú situáciu je nutné buď vyriešiť alebo prijať. Vaša myseľ však problémy miluje, pretože vám dávajú pocit totožnosti. "Problém" je v tom, že sa príliš zaoberáte situáciou, ktorú ani nechcete, alebo nemôžete zmeniť, a tak sa s ňou podvedome stotožňujete. Vaša životná situácia vám pripadá nezvládnuteľná a vy strácate kontakt so životom, s Bytím. Alebo rozmýšľate o množstve rôznych vecí, ktoré možno v budúcnosti budete musieť urobiť, namiesto toho, aby ste sa sústredili na to, čo môžete urobiť teraz...

Moc prítomného okamihu (Moc přítomného okamžiku) - pracovná kniha, Eckhart Tolle, vyd. Pragma

Zdroj: Poznanie.sk

Eckhart Tolle sa narodil 16. 2. 1948 v Nemecku, kde strávil prvých trinásť rokov svojho života. Po ukončení štúdia na Londýnskej univerzite odišiel do Cambridge, kde pracoval ako bádateľ a odborný asistent. Keď mal dvadsať deväť rokov, hlboká duchovná transformácia radikálne zmenila smer jeho života.

Nasledujúcich niekoľko rokov strávil integrovaním a prehlbovaním tejto osobnej transformácie, ktorá bola začiatkom intenzívnej duchovnej cesty.

Posledných desať rokov je poradcom a duchovným učiteľom, pracujúcim s jedincami i malými skupinami v Európe a Severnej Amerike. Od roku 1996 žije vo Vancouvery v Britskej Kolumbii. Jeho prvá kniha "Moc prítomného okamihu" (The Power of Now) sa stala „#1 New York Times bestseller“ a bola preložená do 33 svetových jazykov.


Rubriky: 
jún 29, 2008 19:41 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top