Obrázok používateľa CEZ OKNO
Môj pôst, alebo ako to robím ja

Informácia, ktorú podáva tento článok, nemôže nahradiť návštevu lekára! Upozorňujem každého, že nie som lekár, opisujem len vlastný spôsob pôstu. Za nepochopenie a tým vzniknuté problémy, neznalosťou vlastného tela a nebezpečným experimentovaním spojeným s nepripravenosťou nezodpovedám. Toto nie je ani univerzálny návod, je to len jeden z mnohých spôsobov, práve ten ktorí vyhovuje mne.Pravý pôst sa rodí z túžby zbaviť sa všetkého, čo spútava dušu i telo. Jeho účinky sú stáročiami preverené, potvrdené modernými poznatkami medicíny a psychológie...

V prvom kroku si vyberiem na pôst skoré jarné, obdobie február až apríl. Najdôležitejšia je duševná pohoda, ak máte problémy, stres alebo iné psychické ťažkosti, nepúšťajte sa do žiadneho pôstu! Nakopíte si len ďalšie zbytočné zdravotné ťažkosti a vaša nepohoda sa znásobí. Zdravá fyzická námaha nie je problémom, kľudne pri tom môžete chodiť do práce a sústrediť sa na každodenné činnosti.

Druhá najdôležitejšia vec je, že pôst sa dá hocikedy prerušiť. Mojím príkladom bolo, keď sme sa na jeseň vybrali na výlet a našli sme kopec hríbov, pôst po druhom dni bol zrušený a začala sa hubová hostina... Samozrejme opatrne a s mierou.

Je dobré, ak poznáte svoj biorytmus. Ja som v maxime fyzických síl po splne, ale koľko ľudí, toľko variácií. V tomto smere sa na takzvané všeobecné rady (lunárny kalendár, knihy atd.) nespoliehajte, pomôže vám jedine staré pravidlo Nosce te ipsum - Poznaj sám seba.

Ako začať?

Jednoznačne začať opatrne, to znamená skúsiť si najprv 24 hodinový pôst. Pokračovať 48 hodinovým, potom podľa chuti. Ja som robil najprv 48 hodinový a potom 7 dňový. Podľa mňa robiť 24 hodinový pôst nemá veľký význam, takéto obdobie bez jedla by normálny človek mal vydržať bez problémov. Ďalším dôvodom je, že organizmus potrebuje určitý čas na to, aby nabehli očistné procesy. Je to asi na tretí deň hladovania.

V deň, keď sa odhodlám začať s pôstom, začnem jesť menej a nejem vôbec mäso. Poobede, asi 3-4 hodiny po hlavnom jedle, použijem jednorazové preháňadlo. Ja som zvykol používať Glauberovu soľ (Na2SO4), asi 3 čajové lyžičky na pol litra vody. Pripravte sa na príšernú chuť! Reakcia bude individuálna, možno pôjdete na WC okamžite, možno až po niekoľkých hodinách. Nenechávajte si použitie preháňadla na večer, aby ste sa potom nebodaj nedočkali nečakaného účinku v posteli. Skúšal som aj iné preparáty, ale nepomáhali. Glauberovu soľ u nás nie je možné kúpiť, mám ju z Rakúska.

Po tomto nasleduje samotný pôst, čo znamená že nemalo by sa nič tuhé konzumovať. Pravidlo je ale také, že niečo predsa len môžete jesť, dokonca niečo aj musíte. Idete sa liečiť, nie zničiť si zdravie. V prvom rade je potrebný vitamín C a samozrejme soli. Ak vám chýbajú soli, dochádza k tzv. elektrolitickému šoku. Je to jav, keď v organizme klesne hladina solí na kritickú úroveň a nervové elektrické impulzy už nefungujú.

Ďalším problémom môže byť únava a celková vyčerpanosť. Je to naozaj ojedinelý stav, nakoľko telo má patričné zásoby tuku a organizmus nie je zaťažený trávením. Ak nastane tento jav, ja ho riešim konzumáciou medu v malom množstve. Denne asi maximálne 2-3 lyžičky.

Nasledujú ďalšie najdôležitejšie súčasti pôstu voda, tekutiny a liečivé čaje. Prípadne nevylučujem aj ovocné šťavy bez konzervačných látok, ale ja som ich nezvykol piť. Keďže obsah v črevách bude riedky, ak na vás príde uľavenie alebo vetry odporúčam zabehnúť pre istotu na WC. Je to osobná skúsenosť a ušetrím vám týmto poznatkom zopár nepríjemných chvíľ. Čaje používam miesto vody. Varím ich z vody Toma natura neperlivá, táto voda obsahuje iba malé množstvo minerálov, je to takmer destilovaná voda. Nie som zástancom pitia destilovanej vody, nemá to význam, lebo soli po určitom čase aj tak treba dopĺňať. Stačí čistá voda. Ako hlavná ingrediencia do čaju je jednoznačne praslička roľná a repík. Prvá čistí obličky a repík pečeň. Dám zovrieť vodu, potom tam pridám prasličku, netreba šetriť nedá sa predávkovať (asi jednu hrsť na 2 litre vody). Varím prasličku 20 minút. Praslička obsahuje kyselinu kremičitú a tá sa obyčajným lúhovaním z rastliny nedostane do vody. Vypnem vodu a pridám rovnaké množstvo repíku. Ak ste nadšenci liečivých rastlín, môžete tam pridať čokoľvek. Napríklad ja robím čaj: repík, praslička, šípky. Vyvarujte sa rastlín, ktoré silne zvyšujú chuť do jedla a ihlici tŕnitej (Ononis spinosa L.) Je silne močopudná a môže narušiť hladinu minerálov v tele. O rastlinách si nájdete veľa pomocnej literatúry. Napríklad Karol Mika - Fytoterapia pre lekárov. Rastliny mám z vlastného zberu.

Po konzumácii preháňadla si na druhý deň ráno dám slabú kávu s medom a vitamínom C. Piť kávu nemusíte, ale nie je to proti pravidlám, aj to je len rastlinný vývar. Potom nasleduje príprava čaju z repíka, prasličky a šípok. Soľ dopĺňam jedným veľmi príjemným spôsobom. Kúpim si zeler, ošúpem a postrúham ho na hrubo. Urobím čaj a precedím ho. Ostane len vývar, ktorý si osolím. Chutí to výborne skoro ako zelerová polievka :-). Dávam asi jednu čajovú lyžičku soli na liter vody alebo menej podľa chuti. O ovocných šťavách nebudem písať, nakoľko ich nekonzumujem počas pôstu, ale od ostatných viem, že platí zvýšená opatrnosť pri potrebe uľaviť si. :-)

Ak sa odhodláte len na trojdňový pôst, nemusíte dopĺňať soli. Ja registrujem tento nedostatok, ak sa napríklad prudko postavím alebo vyviniem väčšiu fyzickú námahu a zatočí sa mi hlava.

Následky pôstu sú veľmi individuálne. Pri prvom pôste, ktorý je dlhší ako 3 dni sa rozbehne očistný proces. Organizmus sa začne zbavovať jedov. Zmení sa farba a zápach moču. Na koži sa tvorí zvýšený maz prípadne aj vyrážky. Môže nastať všakovaká nevoľnosť, počnúc bolesťou brucha a hlavy, môže dokonca napriek tomu, že nič nejete, napínať na zvracanie. Nedajte sa odradiť, menším zlom je dať si radšej v krajnom prípade liek proti bolesti, ako prerušiť pôst. Tieto príznaky sú len prechodné a do ďalšieho dňa bez stopy zmiznú. Vyskytujú sa len pri prvom pôste.

Počas pôstu sa dva alebo aj viac krát za deň osprchujte. To isté platí aj s umytím zubov a vypláchnutím úst ústnou vodou. Mierna fyzická záťaž nie je vôbec na škodu. Prechádzky, prípadne plávanie. Proste sa dá normálne existovať ako inokedy. Skutočným rizikom je psychický stres!!! Ako prvé sa jedov zbavuje najcitlivejší nervový systém organizmu a potrebuje na to pokoj a pohodu. Ako príklad môžem uviesť 15 km dlhý turistický výlet, ktorý som absolvoval po dvoch dňoch hladovania. Ako jedlo som si zobral asi 1-2 dcl. medu.

Veľmi dôležité je, že pôstom sa nedá dlhodobo schudnúť!!! Na to je potrebný pohyb a fyzická aktivita. Počas pôstu odbúrané rezervy telo doplní na pôvodnú hladinu.

Pri písaní blahodarných účinkov pôstu mám trocha problém. Každý človek žije inak, svet a aj seba vníma úplne rozdielne. Darmo sú naše slová rovnaké, keď skúsenosti sú rôzne, nerozumieme si. Je to ten chaos, ktorý nastal po zrútení biblickej babylonskej veže. Ja som skôr introvert, sledujem a pozorujem svoje vnútro a občas aj meditujem. Fyzicky aktívny športovec bude mať možno úplné iné skúsenosti. Skúsim aspoň niečo, čo som si ja všimol a považujem za dôležité.

Zvýši sa hladina vitálnej energie, na odpočinok stačí oveľa menej spánku. Zjemnia sa zmysly, predtým nahlas pustené rádio sa vám teraz bude zdať hlučné. Zníži sa potreba jedla, na nasýtenie stačí oveľa menej.

Duchovná stránka celého procesu je ale oveľa dôležitejšia. Ťažko sa o tom píše nie sú na to vhodné slová, ale skúsim. Prečistený nervový systém lepšie komunikuje. Cítite sa viac v koži. Pri sústredení na určitú časť tela si ju viac uvedomujete. Potrebujete minimálny čas mentálneho ladenia na stav meditácie. Upevníte si vôľu a viete sa viac sústrediť na jednu vec, alebo na nič, záleží na pokroku v meditácii. A ešte kopec fyzických a duchovných vecí, ktoré sa nedajú opísať slovami.

Ako začať jesť? Hlavne opatrne, najprv piť ovocné šťavy prvé 3-4 hodiny. Neskôr som zvykol jesť zeleninovú ryžu v malých porciách, asi v jeden až dvojhodinových prestávkach. Jesť sa dá vlastne čokoľvek okrem mäsa. Napríklad tvrdý syr, ale vždy pomaly a v malých dávkach. Tu si treba naozaj dávať pozor, unáhleným prejedením si môžete veľmi ublížiť!

Willant Zoltán

Redakcia ďakuje za príspevok. Máte tiež svoju skúsenosť a názor na hladovku, či pôst? Ozvite sa na redakčný mail!


Štítky: 
január 30, 2009 21:52 popoludní
 • krát komentár

14 krát komentár

 1. Obrázok používateľa brokoli
  brokolifebruár 04, 2009 17:23 popoludní

  Komentár: 

  Ako jednu z možných alternatív tento spôsob "pôstovania" beriem. Čo človek, to iný názor a iné skúsenosti. Podeliť sa s nimi s ostatnými je určite osožné. Tak isto takýto spôsob pôstu je určite lepší, ako neustále prejedanie sa. Organizmus potrebuje odľahčiť a dostať šancu na očistu, upratovanie. Ale treba si povedať, že to nie je skutočný pôst len o vode, skôr zapadá do kategórie niečo medzi "ovocné a zeleninové šťavy" a skutočný pôst. V dnešnej dobe sa pôstom označuje všeličo, počnúc vynechaním červeného mäsa (už to je pre mnohých "skutočný pôst"), až po ozajstnú hladovku 40 a viac dní len o vode. Každý nech použije svoj rozum a nech si vyberie taký spôsob pôstovania, ktorý mu vyhovuje. Takže aj takýto spôsob je oveľa oveľa lepší, ako neurobiť vôbec nič!

 2. Obrázok používateľa brokoli
  brokolifebruár 04, 2009 17:31 popoludní

  Komentár: 

  To je na zváženie, každý nech si vyberie čo mu vyhovuje. Čo autor knihy o pôstovaní, to odlišný názor na vec. Preháňadlo prepláchne účinne črevá, na druhej strane je to drastický spôsob a treba dávať pozor na hroziacu dehydratáciu. Alternatívou k použitiu preháňadla je vykonávanie klystírov počas pôstu. Klystír áno či nie, jeho účinky, to je dlhá téma. A opäť čo autor, to iný názor na vec. Sú aj takí autori, ktorí odmietajú preháňadlo aj klystír a tvrdia, že organizmus si to vyrieši sám. Každý nech si premyslí a vyskúša čo mu vyhovuje, v dnešnej dobe nedá nik jednoznačnú odpoveď.

 3. Obrázok používateľa brokoli
  brokolifebruár 04, 2009 17:57 popoludní

  Komentár: 

  Pri skutočnom pôste je dôležité, aby sa úplne zastavilo trávenie potravy v žalúdku a zastavil sa pohyb čriev. A to sa dá dosiahnuť len neprijímaním žiadnej potravy, ani medu, ani čaju, ani šťavy, povolená je len voda (najlepšie destilovaná). Pri dlhodobejšom „obmedzení potravy na minimum“ (med, čaj,...) hrozí podvýživa (vyhladovanie) organizmu. Ak trávenie prebieha aspoň obmedzene, aj očista organizmu prebieha obmedzene. Časť energie sa stále spotrebuje na trávenie, nedôjne úplne k samopožieraniu škodlivých ložísk v organizme (napríklad rakovina,...), telo sa stále bude snažit nejako vystačiť s pár lyžičkami medu miesto toho, aby začalo požierať chybné bunky a tak hrozí podvýživa. Nenastanú ďalšie žiadané stavy pôstu, acidóza, krízy, samovýživa, atď...

 4. Obrázok používateľa brokoli
  brokolifebruár 04, 2009 18:05 popoludní

  Komentár: 

  Pri skutočnom pôste nie je potrebný vitamín C, ani soli, ani nič iné. Príroda je inteligentná, rozpozná stav pôstu a podľa toho sa zariadi. Mám otestovaných 15 dní pôstu len o vode, žiadny elektrolytický šok nenastal, len znížené hodnoty sodíka a draslíka (rozbor krvi na 14 den). Samozrejme znížená fyzická aktivita, ale neznížena aktivita mozgu, šoférovanie bez problémov. Samozrejme si treba dávať pozor a celkovo spomaliť životné tempo, hľadať kľud vo vlastnom strede. Soľ ako taká je vlastne jed, nie je potrebná ani v bežnom živote, dopĺňanie minerálov postačuje z bežnej stravy. Soľ naviac musia obličky pracne vylúčiť z tela von, preto je urina slaná.

 5. Obrázok používateľa brokoli
  brokolifebruár 04, 2009 18:09 popoludní

  Komentár: 

  Z hľadiska pôstu je káva jed a je to vlastne len štátom povolená droga, nie neškodný rastlinný vývar. Neveríte? Kto každý deň pijete kávu, skúste ju prestať piť. Okamžite sa u vás prejavia príznaky ako u abstinujúceho narkomana, samozrejme v miernejšej forme a ku káve sa zasa vrátite, tak isto ako narkoman ku drogám, alebo fajčiar ku cigaretám.

 6. Obrázok používateľa Willant Zoltán
  Willant Zoltánfebruár 07, 2009 11:58 dopoludnia

  Komentár: 

  Prepáč ale ja kávu nemám rád. Každý človek je iný napríklad kto má nízky tlak, je preňho káva liekom.

  Nezovšeobecňuj! V rastlinách sa "trochu" vyznám viem ti sem napísať celý zoznam návykových rastlín, prípadne aj liekov z nich a tieto látky sa normálne dajú konzumovať. Pomer, dávka a sebakontrola je dôležitá. Poznám starcov 75-85 ročných ktorí sú bez choroby, ale každé ráno si už 40 rokov dávajú frťana (2 cm3 alkoholu) a nič viac. Čo sú to podľa teba alkoholici??? Ver mi káva môže byť aj liek, to že ako to je u mňa ti napíšem súkro.

  Toto nie je lekárske konzílium.

  Len príklad napríklad káva ale aj Rebríček obyčajný (myší chvost) - Achillea millefolium môže pomáhať pri studených končatinách bolesti hlavy, pri všetkých príznakoch ktoré pochádzajú z nedostatočného prekrvenia vlásočníc. A obe rastliny sú vo veľkých dávkach škodlivé.

  Vedel si že kopec liekov obsahuje výťažky z marihuany a kofeínu? Len ti to nevešajú na nos proste je to tam po latinsky nikto alebo veľmi málo ľudí si to prečíta. A ešte na koniec neexistuje látka s jednostranným účinkom! Každý prudký jed môže za určitých okolností zachrániť život. (séra z hadích jedov homeopatická vo veľmi veľkom riedení) Ak je pre teba káva droga tak ju nepi! Ale nevyhlasuj že je to škodlivá droga, droga je široký pojem.

  A ešte jeden príklad. Potlačovanie alebo vyžitie sexuálnej energie. Jedného môže transformácia tejto energie dostať do duchovných kráľovských výšin a druhý skončí v psychiatrickej liečebni.

  Ak chceš pokračovať na túto tému tak ma nájdeš na: web*zavináč*sturovo(bodka)com

  Pre všetkých ktorí po prečítaní článku dostali pisateľskú chuť kritizovať klasickú medicínu je tu Citát Dalajlámu: "Zápal slepého čreva sa dá vyliečiť klasickou tibetskou šamanskou medicínou, ale operácia je v mnohých prípadoch jednoduchšia a nevyhnutná." (Videl som to v telke nehľadajte na webe) :-)

  P.S.: Aj beh je návykový ja by som už bez toho nevydržal. Navykol som si naň v posledných dvoch rokoch. Je zároveň aj škodlivý, ukracujem zisky farmaceutických firiem.... je to vec pohľadu. :-) Pozri blog na sturovo.com článok Ako som začal športovať. Apropo pán admin. môžete ho tu uverejniť. Ďakujem. S pozdravom Willant Zoltán

 7. Obrázok používateľa albert
  albertfebruár 10, 2009 20:09 popoludní

  Komentár: 

  Prečítajte si niečo od p. Zezulku. Bol to veľmi dobrý liečiteľ, ktorý sa venoval hlavne liečeniu rakoviny a vo svojich knihách píše, že práve káva je nebezpečná. Napr počas jeho liečby pacienti kávu nesmeli piť. Vysvetľuje, že všetko čo sa spracúva pražením obsahuje decht a podobné "dobroty". A vieme, že decht nie je veľmi liečivá látka. Zrejme je aj otázka kto tú kávu pije. Ak je to zdravý človek tak určite nemá na neho taký vplyv ako na chorého človeka. Tiež odporúča úplne sa vyhnúť údeným výrobkom. S toho istého dôvodu. O tom píše asi tým spôsobom, že údeninu nežerú ani baktérie pretože je jedovatá.
  P.S. Dalajlámu by som v mnohých veciach nebral vážne.

 8. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymaugust 01, 2009 10:59 dopoludnia

  Komentár: 

  Nie je to pravda, kávu pijem denne aj viac krát, cca 40 rokov! Ochorela som (iba chrípka), kávu som nepila vôbec a nemala som žiadne abstinenčné príznaky... Možno je to individuálne. Podotýkam, že pijem klasickú zalievanú čiernu kávu bez cukru či iných sladidiel.

 9. Obrázok používateľa brokoli
  brokolifebruár 04, 2009 18:13 popoludní

  Komentár: 

  Prudké vstávanie a zatočenie hlavy nesuvisí so soľami. Ja to mávam aj v bežnom živote. Suvisí to s krvným tlakom (nízky). Keď človek leží, alebo má pôst, srdce pracuje v „úspornom „ režime a tak náhla zmena polohy tela vyvolá nedokrvenie mozgu a následný závrat. Srdce to samozrejme vyrieši, len to trvá sekundu dve. Pri pôste som aj na chvíľu stratil vedomie, ale práve preto že som si to neustrážil a prudko som vstal.

 10. Obrázok používateľa brokoli
  brokolifebruár 04, 2009 18:20 popoludní

  Komentár: 

  „Nejedol by som čokoľvek okrem mäsa“. Náš tráviaci system je veľmi tolerantný, možno nenastanú okamžite nejaké prudké reakcie, ale časom sa "ihneď jedenie čohokoľvek" môže vypomstit. Po pôste je tráviaci systém v stave novorodenca, malému dieťaťu predsa nedávame jesť čokoľvek. Preto sa má na niekoľko týždňov vylúčiť z potravy mäso, mliečne výrobky, pekárenské výrobky, cukor, soľ, káva, alkohol, cigarety, ... O návrate z pôstu je celá teoria, čo nejesť, ako jesť atď... A nie je jednoduché to dodržať...

 11. Stránky

 

 

Top