Obrázok používateľa CEZ OKNO
Monsanto sa vzdáva pretláčania GMO na európsky trh, pokračuje v patentovaní bežných plodín

NATURAL NEWS | Monsanto oznámilo, že po rokoch silnej občianskej opozície voči kontroverznej a netestovanej technológii genetického modifikovania potravín končí s pokusmi uviesť na Európske trhy geneticky modifikované rastliny (GMO). Namiesto toho sa znova sústredí na kontrolovanie trhu bežných semien v Európskej Únii (EU), čo je krok, ktorý potvrdzuje, že gigant na trhu so semenami rastlín je odhodlaný tak či onak ovládnuť svetové poľnohospodárstvo.


Prezident a výkonný riaditeľ Monsanta pre Európu, Jose Manuel Madero, nedávno v telefonickom interview pre Reuters povedal, že jeho spoločnosť v nasledujúcich mesiacoch stiahne všetky existujúce žiadosti pre uvedenie nových GMO na Európsky trh. Toto zahŕňa päť čakajúcich žiadostí na schválenie na minimálne jednu odrodu GMO kukurice, sójových bôbov a cukrovej repy. V čase písania tohto článku je momentálne na pestovanie v celej Európe schválená len jedna odroda GM kukurice, MON180.

Nezávisle na tom, ako veľmi Monsanto a niektoré ďalšie spoločnosti v biotechnologickom odvetví za minulé roky skúšali pretlačiť GMO potraviny do Európy, výsledky skoro vždy skončili neúspechom. Obyvatelia Európy sa opakovane nahlas a jasne vyjarili, že nechú GMO a Európska Komisia (EC) sa snaží zosúladiť jej schvaľovací proces pre GMO potraviny s týmto verejným stanoviskom na mysli. Takže, GMO ostávajú mimo Európskeho trhu, s výnimkou široko používaného krmiva pre zvieratá.


Ak nedokážeme u Európanov pretlačiť akceptovanie GMO potravín, ovládneme ich bežne pestované plodiny.


“Požiadavky za posledné roky vôbec nepokročili”, hovorí Brandon Mitchener, hovorca Monsanta o neúspešných pokusoch spoločnosti pretlačiť GMO na Európsky trh: „Zmena nie je v dohľade“.

Toto je samozrejme dobrá správa pre Európanov, ktorí si budú môcť trochu oddýchnuť, čo sa týka integrity dodávok ich potravín – s výnimkou geneticky upraveného krmiva pre zvieratá, ktoré sa podľa agentúry Reuters momentálne dováža zo Spojených štátov a Južnej Ameriky v množstve viac ako 30 miliónov metrických ton ročne.

Ale čoho sa Európania budú môcť začať obávať, je bohužiaľ nová snaha Monsanta kontrolovať ich bežne pestované plodiny. Ako tu v tomto čase v NaturalNews informujeme, Monsanto využíva málo známu dieru v Európskom patentovom zákone, ktorý dovoľuje spoločnostiam doslova čerpať patenty na originálne plodiny ako brokolica a zelené fazule.


> O tomto sa môžete dozvedieť viac (EN) na: http://www.naturalnews.com/

“V nasledujúcich týždňoch bude Monsantu pridelených okolo tucta nových patentov, zahŕňajúc druhy ako brokolica, cibuľa, melóny, šalát a uhorky,” vysvetľuje koalícia na dohľad pre slobodu potravín No patents on seeds! (Nepatentovať semená!) o novom obchodnom prístupe Monsanta. „Monsanto and Syngenta momentálne vlastnia 50% druhov semien paradajok, papriky a karfiolu registrovaných v EU“.

Inými slovami, keďže Monsantu neprešlo uvedenie GMO potravín v Európe, spoločnosť sa jednoducho zameria na prírodné dary zeme a postupne ich preberať pod seba – a Európska patentová kancelária (EPO) pokračuje v pomoci tohoto preberania prírodných dodávok potravín v Európe, hlavne preto, že Európania ostávajú v nevedomosti, čo sa týka toho, čo sa v skutočnosti s ich poľnohospodárskym systémom deje.


Online petíciu "No patents on Seeds!" proti patentovaniu semien Monsantom nájdete tu:
> http://www.no-patents-on-seeds.org

Zdroj: http://rawforbeauty.com/blog/monsanto-gives-up-on-gm-crops-in-europe-pur...

Preklad: Ivana Medveďová, http://ivanamedvedova.sk/

exkluzívne.cez.okno


MONSANTO nájdete na tejto adrese.


Súvisiace:

GMO
http://www.cez-okno.net/rubrika/gmo


Sekcie: 
august 17, 2013 14:57 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Roman
  Romanaugust 17, 2013 15:43 popoludní

  Komentár: 

  Ak je pravda, že niekto udeľuje patenty firme MONSANTO na bežné plodiny pestované v poľnohospodárstve je ... Nech je diera v zákone aká chce. Na plodiny, ktoré nie sú priamo vyšľachtené touto takzvanou firmou, nemajú právo dostať akýkoľvek patent...

 2. Obrázok používateľa dana
  danaaugust 27, 2013 00:44 dopoludnia

  Komentár: 

  Parada...a potom uz len staci vydierat hladom...

 

 

Top