Obrázok používateľa CEZ OKNO
Monument Valley - Utah - USA

Notoricky známa krajina červených pieskovcových hôr a prapodivných skalných tvarov, ktoré sa dvíhajú k nebu z rozpáleného púštneho piesku, sa stala akousi "ochrannou známkou" Divokého západu.

Vo chvíli, keď prídete priamo do samotného Údolia monumentov, ktoré sa tiahne pozdĺž hranice štátov Utah a Arizona, 24 míľ severne od Kayenty a 25 míľ juhozápadne od Mexican Hat, vás okamžite napadne, ako silne toto prapodivné miesto ovplyvnilo vaše predstavy o Divokom západe.

Podobnú scenériu by ste samozrejme našli aj inde na Juhozápade, ale tu je všetko tak nejak viac pri sebe. Od ranných prvopočiatkov Hollywoodu sa Údolie monumentov stalo pravým rajom filmárov a práve tu sa zrodila hviezda Johna Wayna a mnohých ďalších hrdinov kovbojok a dobrodružných filmov.

Napríklad fotografie a plagáty "Marlboro country" pozná z reklám a filmov každý, skutočné kúzlo a mystika Údolia monumentov sa nedá vyjadriť slovami ani preneseným obrazom.

A keď k tomu všetkému ešte pripočítame, že ide zároveň o posvätné duchovné centrum navažskej kultúry, môžete tento národný pamätník smelo prehlásiť za zlatý klinec celého Juhozápadu.
Na ceste do Monument Valley
Na ceste do Monument Valley 2
Monument Valley 4
Monument Valley 5
© 2007, Foto a Text: Iveta Hudecová, yvette_svk@yahoo.com

apríl 19, 2008 00:25 dopoludnia

 

 

Top