Obrázok používateľa CEZ OKNO
Monumenty v Newgrange a Údolí Boyne – zložité lunárne výpočty a pozorovanie účinkov precesie rovnodennosti v neolitickom Írsku II. (+VIDEO)

S Newgrange je spojených veľa záhad. Mnohé írske mýty zapísali kresťanskí mnísi približne pred tisíc rokmi. Niektoré z týchto textov obsahujú opisy Newgrange, vrátane: “Mac an Og's brugh s vynikajúcim prístupom”, “ten brugh s mnohými svetlami” a “brugh Boyne s bielym vrcholom”. Ak k zosunu mohyly došlo v dobe bronzovej ako nám hovoria archeológovia a pritom sa biely kremeň, ktorý zdobil jej prednú stranu zosunul až na zem, kde ho zakryli padajúce kamene a okruhliaky, sú tieto mýtické pripomenutia spomienkami na Newgrange ako vyzeral vo vzdialenej minulosti?


Celé údolie je zasvätené bohyni Bóann alebo Bóinn, ktorej meno znamená ‘biela krava’. Podľa tejto bohyne bielej kravy bola pomenovaná rieka Boyne, ktorá preteká okolo veľkého polostrova, na ktorom sa nachádzajú Newgrange, Knowthe a Dowthe. Veľmi významné je, že zdá sa, táto rieka bola považovaná za pozemský odraz Mliečnej dráhy, svetlého pásu našej galaxie, ktorá prechádza nočnou oblohou. Táto rieka je Abhann na Bó Finne. Mliečna dráha sa v keltskom jazyku používanom v Írsku nazýva Bealach/Bóthar na Bó Finne, čiže Dráha/cesta Bielej kravy. Newgrange sa v tomto jazyku nazýva Brú na Bóinne, teda sídlo alebo lono Bóinn.

Astronomický význam Newgrange a jeho sesterských miest je však omnoho väčší. V Knowthe a Dowthe existuje dôkaz o výpočtoch týkajúcich sa Mesiaca, vedomostiach o komplikovaných pohyboch Mesiaca, možno aj vrátane predpovedania jeho zatmení. Jeden z mnohých obrovských balvanov v Knowthe, vhodne pomenovaný ‘kameň kalendára’, obsahuje znaky, vrátane znakov pre polmesiac a spln zoradené tak, že sa zdá, že vyjadrujú päťročný lunárny interval, časť ktorého je známa ako Metonov cyklus devätnásťročného cyklu mesiaca. Keltský jazyk používaný v Írsku má meno pre tento devätnásťročný cyklus. Predpokladá sa, že ho objavil Grék menom Meton v piatom storočí pred n. l. a predsa, na veľkých balvanoch v Knowth sú značky, ktoré by mohli naznačovať, že tento cyklus ľudia študovali a zaznamenali už približne 2800 rokov pred Metonom.

Počet balvanov v týchto veľkých monumentoch môže byť tiež dôležitý. V Knowthe je 127 veľkých balvanov, čo je polovica počtu hviezdnych lunárnych mesiacov v devätnásťročnom Metonovom cykle. Inak povedané, ak by ste počítali každý veľký balvan ako hviezdny lunárny mesiac, jeden krát prešli celým obvodom kruhu a potom sa vrátili na miesto, kde ste začali, dostali by ste Metonov cyklus.

V Dowthe sa nachádza 115 veľkých balvanov, čo je polovica z 230, teda z počtu lunárnych synodických mesiacov v takzvanom ‘moon swing’ vyjadrujúcom dobu, počas ktorej Mesiac prejde krajnými bodmi na horizonte kde vychádza a zapadá a dostane sa späť. Tento cyklus je známy aj ako ‘standstill cycle’ (standstill znamená nehybnosť, strnutie) a trvá 18,6 rokov. Alexander Thom, škótsky technik, ktorý preštudoval stovky kamenných kruhov v Británii a zistil, že mnohé z nich boli usporiadané podľa východu a západu Mesiaca. Tvrdil, že ktokoľvek študuje maximálne a minimálne deklinácie Mesiaca (ktoré nazýval aj ‘standstills’, teda „mŕtve body“ Mesiaca) by bol schopný predvídať zatmenia.

Je pozoruhodné, že legenda o Dowth hovorí o náhlej temnote (spôsobenej akoby úplným zatmením), ktorá postihla ľudí krajiny Erin (teda Írska), pretože vybudovali takú mohylu, že ich kráľ Bresail Bó-Dibad mohol dosiahnuť na nebo. Temnota ich donútila, aby s tým prestali a legenda hovorí, že toto miesto bude ešte známejšie ako Dúbhadh (Dowth), čo znamená ‘temnota’.

V nádväznosti na pozorovania a výpočty zložitých lunárnych pohybov by sa zdalo, že stavitelia mohyly si mohli byť vedomí najväčšieho kozmického cyklu – precesie rovnodennosti. Tento pomalý odklon zemskej osi, ktorý trvá 25920 rokov spôsobuje, že polohy slnka počas rovnodennosti a slnovratov sa posúvajú zvieratníkom smerom na západ. Ďalším viditeľným dôsledkom je, že počas tohto obdobia severný pól oblohy pomaly opisuje veľký kruh. Dnes poznáme Polárku ako Severku, ale v časoch neolitu to bola hviezda Thuban v súhvezdí Draka (Draco).

V Dowthe séria siedmich vytesaných značiek v tvare Slnka pripomína dogonský symbol vychádzajúceho Slnka. Keď bol postavený Dowth, súhvezdie Býka, ktoré dnes poznáme ako Taurus, by vychádzalo na východe a malý zhluk hviezd v tomto súhvezdí známych ako Plejády alebo ‘Sedem sestier’ by vychádzal v deň jarnej rovnodennosti ešte pred úsvitom východne na oblohe. Je toto význam ‘Kameňa siedmich Sĺnk’? Keď sme na to s Richardom Moorom v roku 2000 prvý raz upozornili na ›› www.mythicalireland.com, boli sme príjemne prekvapení, koľko ľudí si myslelo, že to bolo dobré vysvetlenie symbolizmu tohto kameňa. Bolo to však ešte oveľa zaujímavejšie. Keď sedíte chrbtom k tomuto kameňu, hľadíte na východ, smerom k horizontu, kde by sa v čase neolitickej jarnej rovnodennosti objavil zhluk hviezd zvaný Sedem sestier. Fascinujúca je aj legenda o Dowthe, ktorá hovorí, že ho postavili na rozkaz kráľa Bresail Bó-Dibad („ktorý mal málo dobytka“) v čase kedy ľudia hladovali, pretože nebolo dosť dobytka a v Írsku zostal iba jeden býk a sedem kráv. Ide o odkaz na súhvezdie býka a jeho sedmich hviezd?

Séria pozorovaní východov Slnka na východe počas obdobia niekoľkých generácií by odhalila pomalý posun polohy Slnka zvieratníkom, ktorý je spôsobený precesiou rovnodennosti. Máme dôvod veriť, že stavitelia mohyly v Boyne Valley sa veľmi zaujímali o precesiu a jej fascinujúci dopad na hviezdy.

Chodba v Newgrange smeruje k Red Mountain kde vychádza Slnko v deň slnovratu a táto priamka pokračuje do diaľky k ďalšej malej hrobke s chodbou, ktorá sa nazýva Fourknocks a je vzdialená 14,7 km (9,1 míľ). Na druhej strane, chodba Fourknocks ukazuje na bod na horizonte, kde by okolo roku 3000 pred n. l. vychádzala po krátkom zdržaní na horizonte jasná hviezda súhvezdia Labute (Cygnus).

Takže Newgrange ukazuje na Fourknocks a Fourknocks v neolite ukazoval na súhvezdie Labute. Je fascinujúce, že existuje množstvo mýtov o labutiach v Newgrange, najznámejšia z nich hovorí o Oengusovi Ógovi, majiteľovi Newgrange, ktorý sníval o krásnej žene a z nešťastnej lásky chradol. Nakoniec, sa s pomocou svojej rodiny Tuatha Dé Danann a priateľov jeho milenka našla pri jazere menom Dragon’s Mouth (Dračie ústa) v Tipperary, kde sa premenila na labuť. Oengus sa dozvedel, že aby sa mohla ich láska naplniť, musí sa premeniť na labuť. Zmenil sa na labuť a odleteli do Brú na Bóinne (Newgrange), kde spolu šťastne žili.

Newgrange je tiež dôležitým zimoviskom pre labute spevavé, ktoré každoročne prichádzajú vo veľkom počte do Írska z Islandu. Prilietajú v októbri a na Island sa vracajú v marci. Ornitológovia už dlho hovoria, že Newgrange je jedným z najdôležitejších zimovísk v Írsku pretože tam pravidelne každú zimu zimuje viac než päťdesiat jedincov. Verili prastarí stavitelia mohyly, že tieto labute po skončení zimy odnášajú duše mŕtvych na sever, možno k tej časti oblohy kde sa nachádza súhvezdie Labute v tvare veľkého kríža?

Existuje mnoho faktorov, ktoré túto tézu potvrdzujú. Chodba a komora Newgrange majú tvar kríža ako súhvezdie Labute. Skupina hviezd v súhvezdí Labute spočíva na jasnom páse Mliečnej dráhy akoby labuť nad povrchom hviezdnej rieky graciózne plachtila. Matkou Oengusa bola Bóinn, podľa ktorej bola pomenovaná Mliečna cesta a naozaj aj celé údolie.

Smerovanie na súhvezdie Labuť je veľmi zvláštne, a to kvôli jeho významu pri precesii. Skoro počas celého 25920-ročného cyklu precesie bolo súhvezdie Labute cirkumpolárne, to znamená, že jeho hviezdy nemizli za horizontom. Len na krátke obdobie, možno raz za sto rokov sa však jasná hviezda ‘chvostu’, Deneb, objaví nad severným horizontom, zažiari a nakrátko zmizne. Stalo sa to v čase keď boli postavené monumenty Newgrange a Fourknocks. Bolo to akoby stavitelia chceli tento mimoriadny okamžik precesie uchovať.

Ďalšia neolitická udalosťou spojená s precesiou, ku ktorej dnes už nedochádza sa týkala jasného ‘kruhu’ Mliečnej dráhy, ktorý sa stal viditeľným pozdĺž celého horizontu, od severu na východu, juh a západ a znovu na sever. Ide o zvláštnosť pomalej vibrácie počas precesie, pri ktorej kruh Mliečnej dráhy na oblohe ‘kmitá’ ako obrúčka na stole predtým než sa zastaví. Keď však bolo vybudované Newgrange, v určitom období roka sa tento jasný pás hviezd správal presne takto – zastavil sa, usadil sa pozdĺž celého horizontu a obkolesil pozorovateľa v Boyne Valley kruhom svetla. Muselo byť fascinujúce žiť v čase keď sa na oblohe diali také zaujímavé veci, tým to však nekončí.

V čase vybudovania Newgrange dochádzalo k ďalšej pozoruhodnej kozmickej udalosti. Najjasnejšia hviezda nočnej oblohy, Sírius, ktorú nazývame ‘Psia hviezda’, vychádzala presne na tom istom mieste, kde by vychádzalo Slnko v čase zimného slnovratu. V dôsledku svojej deklinácie sa pevne nachádzala na nebeskom okne orámovanom strešným oknom Newgrange, ktorým ju bolo vidieť. Možno dve tretiny roka by Psia hviezda každú noc ‘svietila’ do komory, alebo by aspoň bola pre pozorovateľa v komore aspoň viditeľná cez vchod. Bola to iba náhoda, alebo bol monument Newgrange navrhnutý ako komora ‘mnohých svetiel’, čo naznačuje aj mytológia? Bola táto komora určená nielen na pozorovanie Slnka, ale aj Mesiaca a možno aj Psej hviezdy?

Myslíme si, že mýtus o kruhu na vedľajšom kopci by mohol pripomínať toto špeciálne smerovanie, ten posvätný moment v histórii precesie. Tento kopec leží juhovýchodne od Newgrange. V najkratší deň roku Slnko zosadá nad tento kopec ako je vidieť z vchodu do Newgrange. Fascinujúce je, že názov tohto kopca je Réaltoge, čo znamená ‘hviezda’ alebo ‘mladá hviezda’. Ľudová povesť o hradisku Réaltoge hovorí, že pod ním je ukryté zlato, ktoré stráži pes. Ide o zlaté svetlo Slnka, ktoré dopadá na Réaltoge pri zimnom slnovrate v dobe kamennej, po ktorom ho v noci ožarovalo svetlo hviezdy Sírius, Psej hviezdy?

Newgrange možno bol navrhnutý ako nejaký hrubý monitor precesie. To sme naznačili v roku 2006 v “Island of the Setting Sun”. Pomalý posun Psej hviezdy v dôsledku precesie by pre zanietených pozorovateľov musel byť rozoznateľný v komore Newgrange počas niekoľkých desaťročí. Samozrejme, počas niekoľkých storočí dokončovania tohto monumentu by svetlo Psej hviezdy už v komore viditeľné nebolo. Zdá sa, že znaky vytesané v kameni v zadnej časti, na balvane 52, ktorý sa nachádza pozdĺž osi, ktorú tvorí balvan pri vchode, chodba a komora, predstavujú tri hviezdy pásu súhvezdia Orion, ktoré ukazujú na Sírius. A zdá sa, že Sírius sa nachádza presne na zvislej línii tohto kameňa ako keby bol v jednej rovine s chodbou a komorou. Okrem toho, v mýtoch sme sa dozvedeli, že Bóinn, matka Oengusa a Bohyňa Mesiaca a Mliečnej dráhy mala verného malého psa menom Dabilla.

Zistili sme, že zmysluplná interpretácia skutočných funkcií Newgrange, Knowthu a Dowthe by sa mohla podariť iba po naštudovaní niekoľkých aspektov vedeckých aj nevedeckých disciplín, vrátane archeológie, astronómie, mytológie, spirituality a geodézie, ale aj iných. Iba ak dokážeme skombinovať naše znalosti o hviezdach, kameňoch a starých príbehoch, môže sa pred našimi očami vynoriť celistvejší obraz.

O majstrovstve staviteľov svedčí pozoruhodná skutočnosť, že monumenty prežili viac ako 5000 rokov. Ešte pozoruhodnejšie je, že informácie o kozmologickom význame týchto monumentov k nám prichádzajú prostredníctvom príbehov, ktoré sa k nim viažu. Nepochybujeme o tom, že niektoré z týchto príbehov boli odovzdávané nespočetnými generáciami a tak sa zachovali z čias, keď boli tieto monumenty postavené.

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.


Anthony Murphy

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/ancient-places-europe-opinion-guest-autho...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Vladimíra

exkluzívne.cez.okno


Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 1754 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach,
prispejte prosím na ďalší chod portálu


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Newgrange
http://www.cez-okno.net/clanok/clanok/newgrange

Pari Passu - precesia rovnodennosti
http://www.cez-okno.net/stitok/pari-passu-precesia-rovnodennosti


marec 22, 2017 17:49 popoludní

 

 

Top