Obrázok používateľa CEZ OKNO
MOUNT SHASTA – Tajomný vrch Kalifornie I.

Mount Shasta, ktorá sa nachádza v blízkosti oregonskej hranice v južnej Kalifornii, sa pýši tým, že je jedným z najznámejších posvätných vrchov sveta. V Národnom registri historických miest bola uznaná ako pôvodné americké kultúrne a kozmologické vlastníctvo. Artefakty nájdené v okolí pravdepodobne poukazujú na minimálne 11 000 rokov ľudského osídlenia, čím sa táto oblasť zaraďuje k najdlhšie obývaným oblastiam Severnej Ameriky.


Počas jasného dňa je Mount Shasta viditeľná až z diaľky 160 km (100 míľ). Vrch, ktorý je súčasťou 1600 kilometrov dlhých Kaskádových vrchov, siahajúcich zo severnej Kalifornie až k Britskej Kolumbii, je jedným z najväčších stratovulkánov na svete, týčiaci sa až do nadmorskej výšky 4321 metrov; je tiež súčasťou sopečného pásma, ktoré zahŕňa notoricky známy „Ohnivý kruh“ v Tichom oceáne, pozdĺž ktorého dochádza k väčšine zemetrasení a výbuchov na Zemi.


„Koniec dní“ („Days end“) © Loree Johnson Photography ›› Loree-Johnson.Pixels.com a ›› Facebook

Výbuch sopky

Geológovia považujú Mount Shasta za veľmi nebezpečnú sopku s veľkou hrozbou; jedného dňa, možno ešte v tomto storočí, sa prebudí a znovu vybuchne.

Sopečná erupcia Mount Shasta by mohla byť rovnako silná alebo väčšia ako výbuch vrchu Saint Helens z roku 1980. Predpokladá sa, že dôsledky výbuchu na okolité mestá v blízkosti úpätia hory budú katastrofálne, a pretože sopky sú aktívne ešte celé roky po výbuchu, táto oblasť by mohla byť na veľmi dlhú dobu uzatvorená pre verejnosť.


Vezuv z Portici – Joseph Wright z Derby

Rozbuška Mount Shasta už horí a všetci vedci sa zhodli na tom, že nie je otázkou či, ale kedy Mount Shasta znovu vybuchne...

Posvätný vrch

Počas celej histórie ľudstvo priťahovali vyvýšené miesta, ktoré považovali za posvätné miesta krajiny. Hory sú pravdepodobne jedny z najstarších uctievaných miest na planéte; prvými svätyňami. Významne figurujú už v najstarších náboženských mýtoch a ich spojenie s ľudstvom je také silné, že mnohé z najstarších pamiatok, ako egyptské a mayské pyramídy, sa očividne stavali podľa ich podoby.

Domorodé americké kmene na severozápade Kalifornie považujú Mount Shasta štrukturálne a energeticky prepojenú s množstvom významných sopečných území a pohorí, ktoré sa tiahnu severne a južne od ich kmeňových území. Predpokladá sa, že prvotné duchovné prepojenie spája spolu všetky tieto energetické miesta, vrátane Mount Shasta, sopky Lassen Peak, monumentu Lava Beds, výšin Medicine Lake Highlands, Kráterového jazera ako aj mnoho ďalších menších pamiatok, ktoré sa nachádzajú v celej oblasti.


Sklený vrch („Glass Mountain“) z krátera jazera Medicine, severná Kalifornia (USGS/›› Public Domain)

Pozostatky ľudského osídlenia obklopujúceho Mount Shasta pochádzajú z obdobia konca poslednej doby ľadovej, približne pred 11 000 rokmi, čo dokazuje, že oblasť severnej Kalifornie je jednou z najstarších, permanentne obývaných oblastí v Severnej Amerike. Novšie objavy naznačujú, že niektoré znaky ľudského osídlenia pozdĺž hranice severnej Kalifornie s Nevadou môže siahať až do obdobia pred 14 000 rokmi.

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.Úvodný obrázok: Mount Shasta (Tom Hilton/›› CC BY 2.0)

Odkazy

Lava Beds National Monument: History and Culture [Online]:
http://www.nps.gov/labe/historyculture/modochomeland.htm
Mount Shasta Fact Sheet, College of Siskiyous, 2005.
Native American Interview, Dorothea J. Theodoratus and Nancy H. Evans, College of Siskiyous, 1981-1984.
Deur, Douglas. In the Footprints of Gmukamps: A Traditional Study of Crater Lake National Park and Lava Beds National Monument, 2008.
Muir, John. Steep Trails (1918).
Than, Ker. (2013) National Geographic. Oldest North American Rock Art May Be 14,800 Years Old – [Online]:
http://news.nationalgeographic.com/news/2013/08/130815-lake-winnemucca-p...
Burke, John. Seed of Knowledge, Stone of Plenty. Oak Publishing, 2005.
Mann, Charles. The Birth of Religion. National Geographic Magazine, 2011.

Dustin Naef

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/opinion-guest-authors/mount-shasta-myster...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Marieta

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Mount Shasta
http://www.cez-okno.net/search/node/SHASTA


júl 10, 2016 23:35 popoludní

 

 

Top