Obrázok používateľa CEZ OKNO
MOUNT SHASTA – Tajomný vrch Kalifornie II.

Nesmiernou starobylosťou a mystickým významom sa Mount Shasta historicky a kategoricky zaraďuje na rovnakú úroveň s ostatnými posvätnými miestami pochádzajúcimi od najstarších známych civilizácií, vrátane egyptských chrámov a pyramíd, Stonehenge, mayských pyramíd a Machu Picchu.


Z filozofického a duchovného hľadiska je Mount Shasta omnoho vplyvnejšia a pôsobivejšia ako akákoľvek ľudská stavba. Je to pol miliardy rokov stará svätyňa a pamiatka vytvorená Stvoriteľom. V abstraktnom geologickom zmysle je Mount Shasta stále činná a vo vývoji – a aj v ďalekej budúcnosti bude nepretržite vybuchovať, obnovovať sa a meniť tvary.

Pôvodní obyvatelia Ameriky od nepamäti považovali Mount Shasta za posvätný vrch; vrch a jeho okolie považovali za svätú zem; pokladá sa za jedno z prvých posvätných miest vytvorených Veľkým Duchom. V minulosti nikto okrem šamanov a šamaniek nevstupoval na horu nad pásmo stromov. V minulosti sa toto územie pre obyčajných ľudí považovalo za príliš energeticky silné a obývané množstvom potenciálne nebezpečných duchov a strážcov, ktorí by mohli ublížiť osobe, ktorá by liezla na vrch nepripravená.


Východ Slnka na Mount Shasta. ›› CC BY-SA 2.0

Neskorší obyvatelia neprikladali význam Mount Shasta ako „energetickému miestu“ až do devätnásteho storočia. Prírodovedec John Muir opísal vrchol hory ako náboženskú ikonu a dopomohol k rozšíreniu jej legendárnej povesti. Od jej objavenia sa rýchlo stala jednou z najnavštevovanejších turistických destinácií v Kalifornii.


Panther Meadows (Lúky Panterov) – Mount Shasta © Dustin Naef

Existuje mnoho hmotných a nehmotných vlastností, ktoré robia horu posvätnou, pričom niektoré z nich presahujú jej púhy vzhľad. Mount Shasta nie je najvyšším vrchom na západe, ale je najslávnejším. Posvätný vrch disponuje nezvyčajnými vlastnosťami, ktoré sú viac ako len nahromadením prírodných procesov.

Zdá sa, že na posvätnom vrchu je niečo zvláštne, čo nemožno len tak ľahko vysvetliť, niečo, čo ho robí výnimočným. Disponuje nejakým jedinečným druhom energie, ktorá je vnímaná a pociťovaná, takisto ako viditeľná. Priťahuje k sebe ľudí... nevysvetliteľne, záhadne:

„Sila takého vrchu,“ píše Lama Anagarki Govinda, “je tak obrovská a pritom tak nepatrná, že pútnici zblízka a zďaleka sú prirodzene priťahovaní k vrchu akoby silou nejakého neviditeľného magnetu a podstúpia nespočetné ťažkosti a odriekanie v ich nevysvetliteľnej túžbe priblížiť sa k energetickému miestu a uctievať ho. Nikto takému vrchu neudelil označenie posvätnosti; silou svojho magnetického a telepatického vyžarovania je vrch intuitívne považovaný za posvätný. Nepotrebuje nikoho na zdôraznenie svojej posvätnosti; všetci jeho uctievatelia majú prirodzene potrebu preukazovať mu úctu.“

Anomálne energie

Na celom svete existuje veľa miest už v dávnych dobách známych kvôli ich zvláštnym energiám a záhadným javom.

Dnešní experti zistili, že tieto „posvätné miesta“ ovplyvňujú ľudské vedomie a ostatné živé organizmy mnohými nezvyčajnými a pozoruhodnými spôsobmi. Sú všeobecne známe ako starobylé „energetické miesta,“ kde ľudia bežne zažívajú nezvyčajné javy ako aktivity súvisiace s UFO, portály do iných dimenzií, zmenené stavy vedomia a iné paranormálne javy.

Keď sa dostanete na posvätné miesto plné takzvanej „silnej energie,“ myseľ, telo a duša sú okamžite ovplyvnené. Energia na týchto miestach sa dá cítiť, vnímať, fotografovať a merať vedeckými prístrojmi.

V súčasnosti sa za duchovný zmysel týchto významnejších „energetických miest“ vo svete začína považovať ich zjednocujúci vplyv na rozvoj ľudskej civilizácie. V minulosti sa verilo, že duchovno vzniklo až po rozvoji roľníctva a dedín a že náboženstvo sa následne vynašlo ako donucovací prostriedok na podporu spoločenskej spolupráce a kontroly.

Ukázalo sa však, že táto teória je úplne naopak. Až teraz začíname chápať, že duchovné prebudenie ľudstva v skutočnosti urýchlilo vývin ľudskej civilizácie.


Ľudia kmeňa Modoc sú pôvodní obyvatelia Ameriky, ktorí pôvodne žili v oblasti Mount Shasta (severovýchodná Kalifornia a stredný Južný Oregon, USA). Náčelník Žlté kladivo (Yellow Hammer) namaľovaný v tradičnom odeve E.A. Burbankom, 1901. ›› Verejná doména

Najstaršie duchovné skúsenosti ľudstva spájali rozmanité skupiny ľudí, ktorí sa neustále zhromažďovali okolo oblastí, kde až dodnes existujú najvýznamnejšie posvätné miesta na svete a významné duchovné centrá. Ľudia sa na týchto miestach zhromažďovali kvôli rituálom a ceremóniám a ukázalo sa, že práve to spôsobilo potrebu vytvárať spoločenstvá na dopestovanie obživy pre veľké populácie, ktoré sa zhromažďovali na takýchto miestach po celom svete; a následne to spôsobilo rozvoj roľníctva, budovanie osád, rozvoj kultúry a spoločenskej spolupráce.

Mount Shasta je jedným z týchto miest; starobylý posvätný vrch – cieľ pútnikov, ktorého záhady k nám neustále siahajú z minulosti a vyzývajú, aby sme sa ich v modernej ére snažili pochopiť.

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.Úvodný obrázok: Mount Shasta (Tom Hilton/›› CC BY 2.0)

Odkazy

Lava Beds National Monument: History and Culture [Online]:
http://www.nps.gov/labe/historyculture/modochomeland.htm
Mount Shasta Fact Sheet, College of Siskiyous, 2005.
Native American Interview, Dorothea J. Theodoratus and Nancy H. Evans, College of Siskiyous, 1981-1984.
Deur, Douglas. In the Footprints of Gmukamps: A Traditional Study of Crater Lake National Park and Lava Beds National Monument, 2008.
Muir, John. Steep Trails (1918).
Than, Ker. (2013) National Geographic. Oldest North American Rock Art May Be 14,800 Years Old – [Online]:
http://news.nationalgeographic.com/news/2013/08/130815-lake-winnemucca-p...
Burke, John. Seed of Knowledge, Stone of Plenty. Oak Publishing, 2005.
Mann, Charles. The Birth of Religion. National Geographic Magazine, 2011.

Dustin Naef

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/opinion-guest-authors/mount-shasta-myster...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Marieta

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Mount Shasta
http://www.cez-okno.net/search/node/SHASTA


júl 12, 2016 16:00 popoludní

 

 

Top