Obrázok používateľa CEZ OKNO
Lživá realita alebo je pravda trpká?

Filozof antického Grécka Platón raz uviedol, že všetci sedíme spútaní temnotou nevedomostí na dne tmavej jaskyne. Naša realita a jediný zdroj vzdelania sú tancujúce tiene na stene jaskyne - tiene hádzané ľuďmi, ktorí stoja okolo ohňa, ktorých my nemáme možnosť priamo vidieť. Pre nás všetkých táto „elita“ sú tí vyvolení, z ktorých máme strach a ktorí nás učia, resp. podsúvajú nám všetko, čo doposiaľ vieme.

Avšak ak sa odpútame a vystúpime z tejto temnoty, prejdeme tých tanečníkov okolo ohňa až k východu jaskyne, naše vnímanie reality sa začne meniť. Akonáhle budeme stáť v reálnom svete, začne sa nám vyjasňovať myseľ a odhalí nám to, čo sme doposiaľ nevedeli. To nám naplní naše srdcia takou radosťou, že budeme mať sto chutí vrátiť sa späť do jaskyne a povedať ostatným, čo sme videli.

Bohužiaľ tento krok pre nás bude nemožný. Akonáhle sa vrátime späť do jaskyne, temnota nás opätovne zahalí. Ak budeme pokračovať v zostupe na miesto, kde sme spútaní temnotou voľakedy sedeli, žiadne presvedčenie nedokáže zmeniť názory tých, ktorí stále sedia v tejto temnote sledujúc na stenách jaskyne tie nikdy nekončiace tancujúce tiene.

Navyše za odhalenie reality môžeme zaplatiť životom a nebolo by to prvý krát, čo bol niekto pripravený o život len preto, že chcel iným prezradiť pravdu a vzdelávať ich.

Už v 5. storočí p. n. l. Sokrates došiel k záveru, že jedinú vec, ktorú vie je to, že nič nevie. V priebehu celej histórie frustrovalo ľudí to, čo môže byť známe, čo je známe, čo nie je neznáme a čo by nemalo byť známe. Paradoxne sme viac posadnutí tým, čo nie je známe ako tým, čo je známe. Realita pre niektorých môže byť len ilúziou pre ostatných. Pokiaľ empirické fakty často vedú k základom vzdelanosti a znalostí, konečná pravda stále môže byť lživá a skorumpovaná.

Pravda nie je niečo, čoho by ste sa mali obávať, hoci prvé štádium odhalenia môže priniesť na začiatku akési utrpenia a obavy. Napriek tomu by sme si ju mali stále udržiavať v srdci, pretože pravda to sú znalosti. Cestou správneho využitia týchto znalostí prichádza múdrosť. A s múdrosťou prichádza akési vnútorné osvietenie a s osvietením pokoj na duši.

Zdroj: http://www.g-vision.sk/dual/behind/lziva-realita-alebo-je-pravda-trpka/

Čerpané z: Dôležité.sk


august 27, 2009 20:01 popoludní

 

 

Top