Obrázok používateľa CEZ OKNO
Na dne Tiberiadského jazera objavili záhadnú kamennú stavbu

Obrovská „monumentálna“ kamenná stavba objavená pod hladinou Tiberiadského jazera v Izraeli mätie archeológov v tom, za akým účelom a kedy vlastne bola postavená. Záhadná stavba má tvar kužeľu zhotoveného z „neotesaných čadičových blokov a balvanov,“ ktoré podľa vyjadrení vedcov pravdepodobne vážia spolu až 60 000 ton.


Táto fotografia Tiberiadského jazera bola urobená v blízkosti starovekého mesta Tiberias. Nedávno objavená stavba sa nachádza na juh odtiaľ

Stavba dvíhajúca sa do výšky asi 32 stôp (10 metrov) meria v priemere približne 230 stôp (70 metrov). V pomernom porovnaní to môžeme vyjadriť tak, že vonkajší kamenný kruh Stonehenge meria v priemere iba polovicu toho, čo priemer objavenej stavby. Ani so svojimi najvyššími kameňmi nedosahuje jej výšku.

Stavba sa zdá byť obrovskou mohylou, na vrchole ktorej sa nachádzajú na seba naukladané kamene. Stavby podobné tejto sú známe i z iných častí sveta a boli spravidla používané k pohrebným účelom. Výskumníci netušia, či novo objavená stavba bola vybudovaná za týmto účelom.

Stavba bola po prvýkrát lokalizovaná v lete roku 2003 počas prieskumu juhozápadnej časti jazera pomocou sonaru. Následne k nej boli vyslaní potápači, aby ju podrobnejšie preskúmali, píše sa v poslednom vydaní časopisu International Journal of Nautical Archaeology.


Kruhová stavba bola po prvýkrát lokalizovaná v lete roku 2003 počas prieskumu juhozápadnej časti jazera pomocou sonaru

„Podrobnejší prieskum s pomocou potápačov odhalil, že stavba je postavená z viac ako 1 meter (3,2 stopy) dlhých čadičových balvanov bez zjavného stavebného plánu. Balvany majú prirodzený tvar bez známok tesania alebo sekania. Rovnako sme nenašli žiadne známky usporiadania alebo múrov, ktoré by vymedzovali stavbu,“ píšu vedci vo svojom článku.

Vedci tvrdia, že ide určite o ľudský výtvor a pravdepodobne bola stavba postavená na súši a neskôr bola zaliata vodou Tiberiadského jazera pri zdvihnutí jeho hladiny. „Tvar a kompozícia zaplaveného objektu sa nepodobá na žiadny prírodný úkaz. Preto môžeme uvažovať o tom, že ide o dielo človeka a nazývať ho mohylou,“ píšu vedci.

Staršia viac ako 4000 rokov?

„Pre archeologický výskum vykonávaný pod vodnou hladinou je dôležité, aby sme objavili artefakty súvisiace so stavbou, ktoré by pomohli určiť jej účel a datovanie,“ dodávajú vedci.

Výskumník Jicchak Paz z Izraelského pamiatkového ústavu a Ben Gurionovej univerzity verí, že stavbu môže datovať do obdobia staršieho než 4000 rokov. „Je tu mnoho logických predpokladov preto, že patrí do tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Pretože ani iné megalitické stavby, ktoré sa našli neďaleko, nie sú spojené so žiadnym opevneným osídlením“, povedal Jicchak Paz v rozhovore pre Live Science.

Vedcov zoznam obsahuje niekoľko príkladov megalitických stavieb starších ako 4000 rokov, objavených v blízkosti Tiberiadského jazera. Jedným z príkladov je monumentálne nálezisko v Khirbet Beteiha nachádzajúce sa približne 19 míľ (30 kilometrov) na severovýchod od potopenej kamennej stavby. Skladá sa z troch sústredných kamenných kruhov, z ktorých najväčší má v priemere 148 stôp (56 metrov).

Staroveké mesto

Pokiaľ sa dá stavba zaradiť do tretieho tisícročia pred naším letopočtom, mohla by sa spájať s mestom jednu míľu na sever odtiaľto, ktoré vedci volajú „Bet Yerah“ alebo „Khirbet Kerak.“


Po zozbieraní všetkých údajov vedci zistili, že stavba má kužeľovitý tvar, meria v priemere približne 230 stôp (70 metrov), vysoká je takmer 32 stôp (10 metrov) a odhadom váži až 60 000 ton

V priebehu tretieho tisícročia pred naším letopočtom patrilo mesto k jedným z najväčších osídlení v tomto regióne. „Je to najmocnejšie opevnené mesto v tomto regióne a vlastne aj v celom Izraeli,“ uviedol Jicchak Paz.

Archeológ Raphael Greenberg ho popisuje v kapitole knihy "Daily Life, Materiality, and Complexity in Early Urban Communities of the Southern Levant" (Eisenbrauns, 2011) ako ťažko opevnené mesto s rozlohou 74 akrov (30 hektárov), v ktorom žilo viac ako 5000 obyvateľov.

Vydláždené ulice a obranné veže mesta svedčia o tom, že obyvatelia boli pravdepodobne veľmi dobre zorganizovaní. „Tieto stavby tiež naznačujú existenciu nejakého druhu mestského úradu, schopného udržiavať verejné stavby...“ píše Raphael Greenberg.

Výskumný tím tvrdí, že tým, kto postavil novoobjavenú stavbu nachádzajúcu sa na dne Tiberiadského jazera, boli pravdepodobne vládcovia z Bet Yerah. Pretože na jej postavenie bola potrebná dokonalá organizácia a schopnosti plánovania. „Námaha vynaložená na takýto počin je svedectvom o zložitej a dobre organizovanej spoločnosti so schopnosťami plánovania a ekonomickou zručnosťou,“ píšu vo svojom článku uverejnenom v časopise.

Jicchak Paz dodáva, že „aby mohli postaviť takúto stavbu, potrebovali na nej odpracovať mnoho hodín“ podľa spoločne organizovaného pracovného plánu.

Budúci výskum

Jicchak Paz povedal, že dúfa v skorú archeologickú expedíciu, ktorá sa vydá pod hladinu odkrývať stavbu. Môžeme tam pátrať po artefaktoch a pokúsiť sa presnejšie určiť jej datovanie.

Izraelský pamiatkový ústav má vedecké oddelenie schopné uskutočniť tento výskum. „Dúfam, že sa oň pokúsime v blízkej budúcnosti, ale záleží to ešte od mnohých faktorov,“ dodáva Jicchak Paz.

Owen Jarus, 9. apríla 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/28567-ancient-structure-under-sea-of-galilee....

Foto: Joakim Wehlin

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Neolitická „katedrála“
http://www.cez-okno.net/clanok/archeokienko/neoliticka-katedrala

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko

Archeológia
http://www.cez-okno.net/rubrika/archeologia


Sekcie: 
apríl 21, 2013 23:58 popoludní

 

 

Top