Obrázok používateľa CEZ OKNO
Na novej doske Žiarislava a Bytostí OŽÍVAJÚ je 16 piesní! (+VIDEO)

Nové CD skupiny ŽIARISLAV A BYTOSTI je zvukovo najrozsiahlejší priemet Žiarislava a jeho skupiny a vyzerá to na výnimočný hudobný čin v rámci slovenskej a i stredoeurópskej hudobnej scény. Vybraté piesne predstavujú už v tejto chvíli zoznam hitov, ako napríklad: HRAJ, HUDBIČKA, POPOLVÁR, STARÉ ČASY DOBRÉ, KEĎ SA V HORE, OŽÍVAJÚ..

Hudbu, ktorú hrajú Žiarislav a Bytosti niektorí zaraďujú do world music, iní do nového folklóru či folku ďalších žánrov. Keďže je to hudobne i textovo jedinečný žáner s presahom do iných umeleckých oblastí, ktorý má nasledovníkov, túto hudbu označujú aj ako novodrevnú, alebo zemosvetovú.

Pestrosť nástrojov a hlasov na nahrávanej dosky však presahuje doterajšie koncertné hudobné zážitky. Vybudené mužské a ženské hlasy hrmia a sršia z piesní STARÉ ČASY DOBRÉ, POPOLVÁR a OŽÍVAJÚ, čo je titulná pieseň. Husle, cimbal, píšťalky, fujarky a ďalšie nástroje vyšívajú v novofolklórnych piesňach HRAJ, HUDBIČKA, NA DOLINE a KEĎ SA V HORE MALÝ VRCHÁR NARODÍ. Piesne NA STRANE RÁNA a TÝM SA TO ZAČÍNA žánrovo ťažko zaradiť, v prípade, že by sme ohrdli pojmom „novovodrevo", či "zemosvet". Skupina jednoducho spája dávne so súčasnými nástrojmi i stavbou piesní a tvári sa, akoby sa naše hudobné prúdy naďalej vyvíjali.

Autorom výtvarného spracovania je maliar Igor Stromka a v obale CD sú aj texty piesní.


ZAKÚPIŤ ›› ŽIARISLAV A BYTOSTI: OŽÍVAJÚ (CD) v našom shope!


ZAKÚPIŤ ›› ŽIARISLAV A BYTOSTI: OŽÍVAJÚ (CD) v našom shope!

Súvisiace:

Exkluzívny rozhovor so Žiarislavom
https://www.cez-okno.net/clanok/exkluzivny-rozhovor-so-ziarislavom

Seriál: Žiarislav – NA VRCHÁRSKOM CHODNÍKU
https://www.cez-okno.net/rubrika/serial-ziarislav-na-vrcharskom-chodniku

ŽIARISLAV: NA VRCHÁRSKOM CHODNÍKU (KNIHA+CD)
https://tvorcovia.shopcezokno.sk/miro-ziarislav-svicky/na-vrcharskom-cho...


Autori: 
jún 19, 2020 23:37 popoludní

 

 

Top