Obrázok používateľa CEZ OKNO
NA VLASTNÝCH NOHÁCH alebo Ako sa stať samostatným v živote a práci 4

Prajem vám pekný deň milí čitatelia, je tu opäť pokračovanie seriálu Na vlastných nohách. Postaviť sa na vlastné nohy vyžaduje nielen úsilie, ale aj zrelosť, pripravenosť a najmä odvahu. Častokrát nevyhnutnosť. Ja som sa osamostatnil od svojich rodičov keď som mal 17 a pol roka. Nebolo to ľahké, ba práve naopak, ale bolo to nevyhnutné. Nechcem teraz opisovať, čo bolo dôvodom prečo som odišiel z domu, len chcem podotknúť, že aby sa človek stal samostatným, niekedy ho k tomu doženie situácia. Nevyhovujúci stav.

Ak prežívate dlhodobo situácie ktoré vám nevyhovujú, alebo sa v nich strácate a nemôžete sa v takom prostredí realizovať a vydávať zo seba to najlepšie, potom je čas niečo na tom zmeniť a to prostredie opustiť. Mne sa na niektorých miestach, v spoločnosti určitých ľudí stáva, že sa cítim slabý, akoby vyžmýkaný a vtedy sa snažím čo najskôr takéto prostredie a takú spoločnosť ľudí opustiť. Niekto by mohol namietnuť, že je to zbabelé, ja si však len chránim, akoby povedal Archimedes, svoje kruhy.

Ako to vlastne súvisí so samostatnosťou? Ak sa vám dlhodobo stáva niečo nepríjemné a vy to už nechcete zažívať, je načase aby ste s tým niečo urobili. Aj za cenu, že to sprvoti nebude výhodné a že to bude vyzerať akoby ste mali spadnúť. Spomeňte si na ten príklad so žriebätkom, čo som spomínal v minulom čísle. Ďalšia vec je cena. Akú cenu ste ochotní zaplatiť za svoje osamostatnenie? Samozrejme ako protihodnotu si predstavte tú voľnosť a naplnenie, ktoré získate osamostatnením. Pochopiteľne nie hneď, ale prvé známky voľnosti budete zakúšať okamžite. Ale vráťme sa k tej cene. Akú cenu ste ochotní zaplatiť za svoju slobodu? Za svoju samostatnosť? Viete vôbec čo to znamená byť samostatný? Predstavte si to. Ak ste totiž obklopený neslobodnými ľuďmi, ktorí nepoznajú rozmer slobody a nevedia si predstaviť, aká veľká devíza sloboda je, potom sa vám ľahko môže stať, že vás prevalcujú. A to je jedna časť z tej ceny, ktorú treba „zaplatiť“, ak sa chcete stať samostatným. Musíte ustáť nápor a časté myšlienkové nahlodávanie, nielen zvnútra vašej hlavy, ale aj z okolia.

Ďalšou cenou za samostatnosť je komfort. Ak ste zvyknutý na výhody a vymoženosti tohto sveta, bude pre vás ťažké sa ho vzdať, pretože nebudete chcieť oň prísť. Bude sa vám zdať, že je to privysoká cena. Ale to sa môže zdať len tomu, kto si neuvedomuje veľkosť slobody. Ak je pre vás pohodlie, stabilný príjem a nejaké fiktívne istoty viac ako vaša sloboda, potom asi nebudete ochotní takúto cenu zaplatiť. Ja sa však zameriavam a pokúšam sa osloviť tých, ktorí túto cenu zaplatiť chcú. Dostanú za ňu NIEČO neporovnateľne väčšie ako spomínaný komfort. To je to vystúpenie z komfortnej zóny. Znamená to že sa dokážete zriecť pohodlia v mene väčšej hodnoty.

Ak sa teda rozhodneme pre slobodný a samostatný život, musíme rátať aj s nejakými neúspechmi. To k tomu patrí. Tie by nás však nemali na tejto ceste odradiť, ba práveže by nás mali zoceliť a pripraviť na nový život. Preto ak momentálne prežívate neúspech, alebo sklamanie, nezúfajte. Je to len dočasné a čoskoro pominie. Vydržte to a majte na pamäti cieľ, ktorý vás čaká. Viem že to nie je jednoduché, ale vytrvajte a určite neoľutujete. Zamerajte sa a často si pripomínajte prečo ste TO ochotný podstúpiť a čo tým získate. Preto si stanovte nejaký, aspoň jeden, konkrétny cieľ, najlepšie taký, ktorý viete že dokážete uskutočniť. Investujte do jeho naplnenia svoj čas, svoju energiu a svoje úsilie a túžby. Predstavujete si že ste k tomu blízko, že to už máte. Nezabúdajte: čo zasejete, to vám vyrastie, akurát to nesmiete prestať polievať. Taktiež sú nevyhnutné dobré podmienky. Ak by sa vám stalo, že úsilie, energiu a čas, ktoré ste investovali, neprinieslo úrodu, nebuďte sklamaní, frustrovaní, ani nehádžte flintu do žita. Možno ešte nebol čas pre vás. Avšak to čo ste urobili bol prvý krok k vašej premene a to nie je zbytočné. Všetko čo urobíte sa rozptýli v čase a priestore a niečo spustí, aj keď to teraz nemusíte vidieť. Preto vás povzbudzujem: Uvažujte nad tým čo rozsievate. Aké myšlienky vyžarujete. O čom premýšľate. Ako premýšľate o svete. O ľuďoch. O sebe. To čo má naozaj skutočnú cenu, je to, čo urobíme pre druhých, pretože v pravý čas sa nám to vráti. V tejto Novej ére je najdôležitejšie to, ako vychádzame so svojimi najbližšími, lebo tým tvoríme svet.

Aký mikrosvet si dokážeme vytvoriť, taký potom bude aj náš makrosvet. Ak sme zameraní na lásku a pomoc, to budeme vysielať aj do svojho okolia. Povzbudzujem vás k tomu. Nenechajme sa odradiť zdanlivým „zlým svetom“. Konajme skutky lásky a hlavne uvažujme čisto a nezištne.


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.


Roman Buhovecký

exkluzívne.cez.okno


Tento článok, ktorý sme pre vás napísali, má 764 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach, prispejte prosím na ďalší chod portálu!


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Seriál: SLOVO DO ŽIVOTA
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-slovo-do-zivota


október 19, 2016 23:45 popoludní

 

 

Top