Obrázok používateľa CEZ OKNO
Nabta Playa a starovekí astronómovia Núbijskej púšte


Nabta Playa je pozoruhodné miesto pozostávajúce zo stoviek prehistorických mohýl, náhrobkov a megalitických stavieb, ktoré sa nachádzajú v Núbijskej púšti, približne 100 km západne od Abu Simbel v južnom Egypte. Sú výsledkom vyspelého mestského spoločenstva, ktoré vzniklo približne pred 11000 rokmi a zanechalo po sebe obrovskú zbierku kameňov. Archeológovia tieto kamene označujú za najstaršie známe astronomické usporiadanie megalitov na svete. Niektorí archeológovia veria, že obyvatelia miesta Nabta Playa boli predchodcami civilizácie, ktorá postavila prvé mestá na Níle v Egypte pred tisíckami rokov.

Jedna z mnohých starovekých civilizácií, ktorú môžeme nájsť na Google Earth vďaka novému prvku Lost Civilizations – staroveké pozostatky miesta Nabta Playa objavila v roku 1974 skupina vedcov na čele s Fredom Wendorfom, profesorom antropológie z texaskej univerzity Southern Methodist University. Stalo sa to, keď si všimli úlomky a iné artefakty vytŕčajúce z púštneho piesku. Wendorf navštívil toto miesto ešte niekoľkokrát počas 70tych a 80tych rokov a zakaždým objavil niečo nové. Avšak bolo to niekoľko desaťročí pred tým, než vedci objavili desiatky kamenných štruktúr, ktoré sú dnes známe a začali si uvedomovať úlohu a dôležitosť týchto obrovských megalitov.


Poloha Nabta Playa. (Zdroj: ›› Wikimedia Commons)

Ranná civilizácia v Nabta Playa

Hoci sa Nabta Playa v súčasnosti nachádza v suchej a nemilosrdnej púšti, nebolo to tak vždy. Vedci dokázali zistiť, že okolo roku 10000 p. n. l. nastali klimatické zmeny v severnej Afrike spôsobené posunom letných monzúnov na sever. Táto zmena priniesla dostatok dažďa, aby sa vyschnuté jazerá naplnili na aspoň niekoľko mesiacov do roka vodou a tým podporovali prežitie zvierat aj ľudí.

Archeologické nálezy naznačujú, že toto miesto bolo prvýkrát osídlené pred 11000 až 9300 rokmi. Wendorf a etnolingvista Christopher Ehret naznačili, že títo prví ľudia boli pastorálni kočovníci, ktorí postavili dočasné tábory a keď voda znova vyschla, posunuli sa ďalej. Pásli dobytok a vyrábali keramické nádoby. Hoci sa nenašlo veľa keramiky z tohto obdobia, tie nádoby, ktoré boli nájdené, sa považujú za najstaršie v Afrike.

Približne pred 9000 rokmi sa tieto osady zväčšili a zdokonalili. Ľudia stavali chatrče s ohniskom uprostred usporiadané v priamych radoch a začali kopať hlboké priechody, ktoré im umožnili celoročné zásobovanie vodou, a tým si zabezpečili podmienky potrebné na trvalé osídlenie.

Táto oblasť bola pokrytá trávou a plná zvierat ako gazela či zajace. Ľudia boli preto schopní prežiť vďaka lovu a divým rastlinám. Existujú dôkazy, že asi pred 8100 rokmi sa začala domestikácia zvierat, vrátane oviec a kôz a zriadenie organizovanej pracovnej sily.

Pred 8000-7000 rokmi postihli túto oblasť dve veľké suchá, ktoré spôsobili výrazné zníženie vodnej hladiny. Nabta Playa sa zmenila na vyprahnutú oblasť prakticky bez života. Suchá nakoniec po 1000 ročnej prestávke ustúpili a skupiny ľudí sa začali vracať naspäť. Práve v tomto období sa v regióne rozšírila podstatne zložitejšia a vyspelejšia spoločnosť, ktorá postavila väčšinu veľkých megalitických štruktúr. Toto obdobie je považované za vyvrcholenie ľudskej okupácie v Nabta Playa.

Kamenné stavby v Nabta Playa

V priebehu niekoľko tisíc rokov obývania Nabta Playa rôznymi civilizáciami boli postavené početné megalitické stavby zahŕňajúce kamenné kruhy, podzemné hrobky, obrovské kamenné dosky a rady kamenných stĺpov, ktoré sa tiahnu až do 2500 metrov. Tieto megalitické stavby patria medzi najstaršie na svete, predchádzajúc Stonehenge o tisícky rokov.

Kalendárny kruh

Jednou z najvýznamnejších štruktúr v Nabta Playa je kamenný kruh. Tento kruh, ktorý bol postavený najmenej pred 7000 rokmi, patrí k najstarším archeo-astronomickým zariadeniam, navrhnutým ako prehistorický kalendár na označenie dvoch významných nebeských javov – letného slnovratu, ktorý je spojený s nástupom letných dažďov a usporiadania hviezd na nočnej oblohe, ktoré používali na navigovanie po púšti.

Kamenný kruh s priemerom iba štyroch metrov pozostáva z niekoľkých kameňov vrátane štyroch párov väčších kameňov a skupiny menších kameňov. V strede kruhu sú dva rady pozostávajúce z troch kameňov. S využitím satelitnej technológie odhalili prieskumy Wendorfa a profesora na univerzite University of Colorado J. McKim Malvillea, že dva páry kameňov vytvárajú severo-južnú líniu, zatiaľ čo ostatné dva páry tvoria líniu východ-západ. Postavenie kameňov východno-západnej línie by pred 6500 rokmi ukázalo, kde slnko vychádza a kde zapadá počas letného slnovratu.

Astrofyzik Thomas G. Brophy, bývalý fyzik NASA, naznačuje, že južný rad troch kameňov v kruhu predstavuje tri hviezdy Oriónovho pásu, zatiaľ čo ďalšie tri kamene predstavujú ramená a hlavy hviezd Oriónu, v pozícii, v akej sa objavili na oblohe pred tisíckami rokov.


Nabta Playa – prehľad umiestnenia kameňov. (Zdroj: ›› Wikipedia)

Ďalej na juhu sú dve rovinaté vyvýšeniny, ktoré boli prirodzene vytvorené púštnym vetrom a obsahovali množstvo megalitických štruktúr, z ktorých väčšina je teraz len zhluk polámaných skál. Pozdĺž severného kopca bol postavený 600 metrov dlhý úsek veľkých vertikálnych megalitov, pár z nich by vážilo niekoľko ton. Malville tvrdil, že usporiadanie kameňov na týchto vyvýšeninách súviselo s postavením hviezdy Ursa Majoris (žltá trpasličia hviezda vzdialená približne 46 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Veľká medvedica) pred 6700 až 6000 rokmi.

Úvodný obrázok: Kalendár Nabta Nabta Playa. (Zdroje: ›› Rawmbetz-Wikipedia)

Joanna Gillanová

Zdroj: https://www.ancient-origins.net/ancient-places-africa/nabta-playa-and-an...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Jana

exkluzívne.cez.okno

Referencie

F. Wendor and R. Schild (1998). Late Neolithic Megalithic Structures at Nabta Playa (Sahara): http://www.egyptologie.be/nabta_playa_W&S.htm
F. Wendorf and R. Schild (1998). Nabta Playa and its Role in Northeastern African Prehistory, Journal of Anthropological Archaeology, 17, pp 97-123.
F. Wendorf and R. Schild (2004). The Megaliths of Nabta Playa. Focus on Archaeology, Academia 1, no. 1, pp 10-15.
M. Gaffney (2006). The Astronomers of Nabta Playa. Atlantis Rising, 56 , pp 42-43.
J. McK Malville, R. Schild, F. Wendorf, and R. Brenmer (2007). Astronomy of Nabta Playa. African Sky, 11, p 2.


Súvisiace:

Nabta Playa
http://www.kemet.sk/nalezisko/nabta-playa

Núbia
http://www.kemet.sk/stitok/nubia


Sekcie: 
december 12, 2018 01:07 dopoludnia

 

 

Top