Obrázok používateľa CEZ OKNO
Naplnené a nenaplnené predpovede Arthura Clarka


Sir Arthur Clark (1917-2008) začal svoj život zábavnou náhodou. 16. decembra 1901 sa v jeho vlasti zaregistrovala asociácia ping-pongu. A o 16 rokov neskôr v ten istý deň v meste Mainhand (grófstvo Somerset) prišiel na svet Arthur Charles Clark, ktorý sa po rokoch stal vášnivým hráčom a opakovane využíval techniku tejto hry aj vo svojich románoch, akoby prehadzoval loptičku z jednej strany stola na druhú.

Jeho texty sú plné predpovedí, ktoré časom prežívame na vlastnej koži, pozorujúc udalosti okolo seba a zaujímame sa o to, ako môže byť tak vnímavý.

V roku 1936 sa Clark presťahoval do Londýna. Počas vojny slúžil v Royal Air Force. Po vojne získal vzdelanie v oblasti fyziky a bol jedným z najaktívnejších členov Britskej medziplanetárnej spoločnosti. V decembri 1954 sa presťahoval na Cejlón (dnešná Srí Lanka).

Začína sa čoraz viac zaujímať o more.

„Keď som sa v 40-tych rokoch prvý krát ponoril, uvedomil som si, že existuje jednoduchý a lacný spôsob napodobňovania magických aspektov vesmírneho letu.“

V knihe „Profily budúcnosti“ sa pokúsil načrtnúť obrysy zajtrajška. Práve tam sformuloval svoje slávne „Tri zákony“.

Clarkov prvý zákon: „Ak zaslúžilý, ale starší vedec tvrdí, že niečo je možné – tak má pravdaže pravdu. Ak tvrdí, že to možné nie je, vtedy sa s najväčšou pravdepodobnosťou mýli.“

Clarkov druhý zákon: „Jediný spôsob, ako zistiť hranice toho, čo je možné, je urobiť krok do nemožného.“

Clarkov tretí zákon: „Akákoľvek perspektívna technika je nerozlíšiteľná od mágie.“

Clark tiež verí, že zrod umelej inteligencie je nevyhnutný, hoci jej bude predchádzať veľké množstvo umelých nezmyslov! A televízia je najlepšou antikoncepciou, aká kedy existovala.

Jeho predpovede pre 21. storočie sa začínajú napĺňať a 26. mája 2000 v Colombo na Srí Lanke bol Clark povýšený do rytierskeho stavu, ktorý mu bol udelený pred dvoma rokmi.

Kvôli detskej obrne sa Clark v posledných rokoch života nemohol samostatne pohybovať, ale to ho neodradilo od pozorovania pohybu jeho tvorivej mysli, čo samozrejme vedie k predpovedi.

Mnohé z predchádzajúcich predpovedí sa stali doslova skutočnosťou. V roku 1945 sa mu smiali, keď predpovedal systém telekomunikačných satelitov. Teraz narieka, že si to nedal patentovať – „bol by som už milionár“.

Neskôr opísal let ľudí na Mesiac.

„Mnohé moje technické predpovede sa stali skutočnosťou, ale stále dúfam, že väčšina z toho, čo som povedal, nebude skutočnosťou, – povedal Arthur Clark. – Napísal som šesť románov o konci sveta, ale verím, že ani jeden z týchto scenárov sa neuskutoční.“

PREDPOVEDE PRE 21. STOROČIE

Z nasledujúcich, ktoré sú uvedené do roku 2018, sa ani jedna nenaplnila (2 čiastočne). Takže postoj k budúcim prognózam je rozhodujúci. A že by niektoré z nich boli pravdivé?

Rok 2002: Na trh prichádzajú nové zariadenia, ktoré produkujú energiu šetrnú k životnému prostrediu pomocou jadrových reakcií pri nízkych teplotách. Éra nerastného paliva odíde do zabudnutia.

Rok 2003: Automobilový priemysel má 5 rokov na to, aby nahradil spaľovacie motory ekologicky čistými motormi.

Rok 2003: Vypustenie marsochodu počas misie Mars Surveyor. (Nestalo sa tak, ale v dňoch 5. a 25. júna 2003 vypustili marsochody Spirit a Opportunity ako súčasť misie NASA Mars Exploration Rover (MER).

Rok 2004: Prvé klonovanie človeka.

Rok 2005: Vesmírna sonda „Mars Surveyor“, ktorú vypustila NASA pred dvoma rokmi, prináša na Zem vzorky hornín z Marsu.

Rok 2006: V Indii zatvárajú poslednú uhoľnú baňu na svete.

Rok 2007: NASA vypúšťa vesmírny teleskop novej generácie (nedošlo k jej splneniu, ale očakáva sa, že v roku 2018 nahradí Hubbleov teleskop „James Webb“).

Rok 2009: Po náhodnom výbuchu atómovej bomby na Zemi sú všetky jadrové zbrane zlikvidované.

Rok 2010: Sú vyvinuté zariadenia zachytávajúce „kozmickú energiu“. Stávajú sa prenosnými domácimi generátormi, schopnými produkovať energiu prakticky neobmedzene. Elektrárne sú zatvorené a elektrické rozvody sú demontované. Systém univerzálneho elektronického odpočúvania a špionáže spôsobuje, že zločin zaniká.

Rok 2012: Začína sa využívanie aerokozmických lietadiel.

Rok 2014: Stavia sa prvý vesmírny hotel.

Rok 2015: Plná kontrola nad hmotou na úrovni atómov. Olovo a meď sú dvakrát drahšie ako zlato.

Rok 2016: Rušia sa peniaze. Nová menová jednotka je megawatt-hodina.

Rok 2020: Umelá inteligencia nie je nižšia ako ľudská inteligencia. Vypúšťajú prvé vesmíre sondy na najbližšie hviezdy.

Rok 2021: Na Marse pristávajú ľudia.

Rok 2023: Oživujú dinosaurov.

Rok 2024: Sú zachytené infračervené signály umelého pôvodu zo stredu Galaxie. Pokusy o ich dešifrovanie neprinášajú úspech.

Rok 2025: Existujú špeciálne prilby, s ktorými sa ľudský mozog môže spojiť v reálnom čase s inými mysľami. Keďže prilba pracuje normálne len na hlave s čistým oholením, obchodovanie s parochňami prináša veľké zisky.

Rok 2036: Čína je najsilnejšou priemyselnou mocnosťou na svete.

Rok 2040: “Univerzálny replikátor” vám umožňuje vytvárať čokoľvek s patričnými surovinami a informačnou matricou. Poľnohospodárstvo a priemysel sú zbytočné. Polia sú zarastené, príroda sa vracia do pôvodného divokého stavu. Práca už nie je potrebná. Každý sa zabáva, študuje, zaoberá sa umením.

Rok 2050: Milióny ľudí, unavených z nudy, sa dajú zmraziť, aby sa po stovkách rokov rozmrazili v zaujímavejšej budúcnosti.

Rok 2057: Sté výročie vesmírneho veku sa oslavuje nielen na Zemi, ale aj v sídlach na Mesiaci, Marse, Európe, Ganyméde, Titáne.

Rok 2061: Ľudia pristávajú na Halleyovej kométe, kde nachádzajú primitívne formy života.

Rok 2090: Ľudia čelia hrozbe novej doby ľadovej. S cieľom zvýši skleníkový efekt sa hromadne spaľujú fosílne palivá.

Rok 2095: Rýchlosť kozmických rakiet sa blíži svetlu. Prví ľudia cestujú k hviezdam.


Zdroj: PARANORMAL NEWS

Preklad: Miroslava

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Seriál: Arthur C. Clarke - ZÁHADY SVĚTA
https://www.cez-okno.net/serial-arthur-c-clarke-zahady-sveta

VANGA
https://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/vanga

NOSTRADAMUS
https://www.cez-okno.net/rubrika/nostradamus


august 18, 2018 12:09 popoludní

 

 

Top