Obrázok používateľa CEZ OKNO
NASA: Během tří až čtyř měsíců dojde k přepólování Slunce!

Na Slunci se chystá něco velkého. Podle měření observatoří NASA dojde k prohození obrovského magnetického pole Slunce. „Vypadá to, že nejsme víc jak tři až čtyři měsíce od úplného přepólování,“ řekl fyzik zabývající se Sluncem Todd Hoeksema ze Stanford University. „Tato změna bude mít dominový efekt na celou sluneční soustavu.“


Sluneční magnetické pole mění polaritu přibližně každých 11 let. Stává se při vrcholu každého slunečního cyklu, vnitřní magnetické dynamo Slunce reorganizuje samo sebe. Přichází zvrat značící střed 24. slunečního cyklu (Solar Cycle 24, http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cycle_24). Polovina „slunečního maxima“ bude za námi, další polovina teprve přijde.

Hoeksema je ředitelem Wilcox Solar Observatory (http://wso.stanford.edu/), jedné z mála observatoří na světě, které sledují sluneční polární magnetická pole. Póly jsou předzvěstí změny. Stejně jako naši vědci pozorují zemské regiony okolo pólů kvůli známkám změn klimatu, tak sluneční fyzikové dělají to samé se Sluncem. Magnetogramy (http://wso.stanford.edu/#Magnetograms) na Wilcox Solar Observatory sledují sluneční polární magnetismus od roku 1976 a nahrály tři velkolepá přepólování, čtvrté je na obzoru.

Sluneční fyzik Phil Scherrer, také ze Stanfordu, popisuje, co se stane: „Sluneční polární magnetická pole zeslábnou, budou na nule a pak se objeví s opačnou polaritou. Toto je běžná součást slunečního cyklu.“

Nové video od ScienceCasts předpokládá obrácení globálního slunečního magnetického pole:


VIDEO (EN) nájdete na tejto adrese.

Video: http://www.youtube.com/user/ScienceAtNASA

Obrácení magnetického pole Slunce je doslova velká událost. Magnetický vliv Slunce (známý jako heliosféra) dosahuje miliardy kilometrů za oběžnou dráhu Pluta.

Když sluneční fyzikové mluví o slunečních polárních zvratech, jejich rozhovor se často soustředí na tzv. „proudovou vrstvu“ (http://en.wikipedia.org/wiki/Heliospheric_current_sheet). Jedná se o rozlehlou plochu vyčnívající ven ze slunečního rovníku, kde sluneční pomalu rotující magnetické pole indukuje elektrický proud. Samotná proudová vrstva je slabá, jde pouze o jednu deseti miliardtinu ampéru na metr čtverečný (0,0000000001 A/m2), ale je ho tam hodně: proud protéká oblastí 10 000km tlustou a miliardy kilometrů širokou. Elektricky řečeno – celá heliosféra je organizována kolem této obrovské vrstvy.


> Hvězda se dvěma severními póly: http://svanda.astronomie.cz/prace/clanky/ian/ian482.html

Během přepólování se stává proudová vrstva velmi zvlněnou. Scherrer přirovnává toto zvlnění ke švům na baseballovém míčku. Jak Země obíhá okolo Slunce, noří se do a z této proudové vrstvy. Přechod z jedné strany do druhé může rozvířit bouřlivé kosmické počasí kolem naší planety.

Kosmické paprsky jsou také ovlivněny. Tyto vysoce energetické části jsou urychlovány téměř na rychlost světla výbuchy supernov a dalšími násilnými událostmi v galaxii.

Kosmické paprsky jsou nebezpečné pro astronauty a kosmické sondy a někteří vědci tvrdí, že by mohly mít vliv i na oblačnost a klima na Zemi. Proudová vrstva se chová jako překážka kosmickým paprskům, ohýbá je, jak se pokouší proniknout do vnitřní sluneční soustavy. Zvlněná proudová vrstva slouží jako štít proti těmto energetickým částicím z vesmíru.

Vzhledem k tomu, že se přepólování blíží, tak data z observatoře Wilcox ukazují, že jsou sluneční hemisféry mimo synchronizaci.

Když se to stane, budou Heksema a Scherrer sdílet novinky s kolegy a veřejností.

Author: Dr. Tony Phillips

Překlad článku The Sun’s Magnetic Field is about to Flip
science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/05aug_fieldflip

Zdroj: http://www.freepub.cz/


Súvisiace:
Slnko
www.cez-okno.net/slnko
Autori: 
Sekcie: 
august 08, 2013 23:58 popoludní

 

 

Top