Obrázok používateľa CEZ OKNO
Naše víťazstvo?

"Slovenské Hnutie Obrody je vážne znepokojené nad situáciou, ktorá nastala v obci Šarišské Michaľany v sobotu 8. augusta 2009. Po tom čo skupina občanov SR prišla do obce oprávnene protestovať proti stále sa zvyšujúcej intenzite cigánskej kriminality, voči pokojnému davu civilistov zasiahli príslušníci Policajného zboru SR. Sme presvedčení, že zásah zo strany polície bol neprimeraný a len prispel k vyhroteniu už tak napätej situácie medzi majoritným obyvateľstvom a cigánskou populáciou v regióne, ako aj na celom území našej vlasti. Domnievame sa, že finančné prostriedky vynaložené na tento konkrétny policajný zásah sa mohli využiť oveľa efektívnejšie práve v rámci prevencie cigánskej kriminality a tak v konečnom dôsledku prispieť k ochrane slušných občanov a zlepšiť spolunažívanie majoritného obyvateľstva s cigánskym etnikom. Veríme, že sa polícia v budúcnosti postará o bezpečnosť obyvateľov SR, ktorí sú denne vystavení cigánskej kriminalite. V takomto prípade nebudú podobné protestné zhromaždenia potrebné."

Od priameho účastníka: Bol som tam ako fotograf, takze asi objektivny pohlad:
stretnutie sa konalo na stadione. Od 13,00 do 15,00 tam bola uplna pohoda, ucastnici aj obyvatelia obce sa schadzali, popijali kofolu a pivo, debatovali s mnozstvom zastupcov medii (vsetky TV, slov. a madarske agentury, Zivot, denna tlac a tak). Syn dobyteho dochodcu rozpraval o zraneni otca, ktory takmer prisiel nielen o oko, ale o zivot. Prisli ludia z DS v ČR.

Potom zaznel povel Vsetci nastupit a demonstranti sa zoradili pri brane stadiona a vysli k ceste. Tam bol prejav a zrazu sa kuklaci rozhodli natlacit ludi naspat na stadion, co sa ukazalo dost nebezpecne, lebo za ludmi bola polovica mrezovej brany zatvorena. Demonstracia sa kludne presunula naspat do arealu ihriska, nasledovalo par prejavov a vypiskanie starostu obce, ktory za riesenie oznamil nejake socialne opatrenia...

Policajne pasmo bolo vyznacene tak, ze ludia sa nemohli dostat na WC.

Potom Kotleba vyhlasil, ze starosta zakazal podavat vodu a obcerstvenie.

Na stadione a prilahlej ceste uz bola polovica dediny. Potom sme sa dozvedeli, ze policia poslala prec vycapnika a ze o 10 minut nas vytlacia zo stadiona.

Ludia dopijali pohare a chystali sa na odchod.

Takto o incidente informovala televízia JOJ...

Zrazu sa bez akejkolvek vystrahy k stolom asi 15 kuklacov a zacali ludi mlatit hlava nehlava, pricom niektorych vyvliekli na travnik (to su tie fotky skupiniek policajtov nad zviazanymi demonstrantmi). Ludia zacali piskat a nadavat, ten zakrok vyzeral velmi brutalny. Ale bol to len zaciatok.

Policajti sa sformovali do radu, v strede vodne delo a postupovali k vychodu, cim ludi vytlacali von. Zatial ziadne provokacie, ziadne hailovanie, ziadny utok zo strany ucastnikov. Lenze potom ludia zbadali, ze za nimi je druhe komando (s fiaslovymi paskami na rukach). Nastala mierna panika (nieco ako 1989 na Narodni tride - medzi dvoma oddielmi) a ludia sa hrnuli do uzkej brany a na cestu. Tam uz zacali litat prve kamene.

Policia sa rozhodla zatlacit dav demonstrantov a domaceho obyvatelstva smerom na zeleznicne priecestia. Tam uz bolo kamenov dost, takze rachot a vodne delo, krik, vybuchy nejakych slzakov (alebo nieco podobne), dym.

Potom policia vytlacala dav hore ulicou k sidlisku na hlavnu cestu (?!).

Predstavte si na jedenej strane dav, na druhej strane kuklacov, delo strieka vodu, demonstreanti hadzu kamene a na to vsetko pozeraju kolony aut z oboch stran, ktore sa neodvazili ist dalej.

Policia pokracuje, prekonava hlavnu cestu a vytlaca dav na sidlisko.

Druhý spot televízie JOJ...

Nahanacky pomedzi domy, prepad krcmy (ludia s rukami na skle) a tlacenie dalej medzi deti, ktore sa na sidlisku normalne hrali. Nadavky ludi z balkonov, zatykanie, tahanie ludi po zemi a nakladanie do policajnych aut. Videl som otca, ktory isiel za policajtom, odvadzajucim jeho 17-rovneho syna, ktory prave siel domov a zbalili ho. Tahanie poé zemi asi 140 cm dievcara... brutalny zakrok, absolutne neprimerany. Policia vystartovala s tym, ze chce ZBIT a ZADRZAT co najviac ludi, aj ked nic nerobia.

Ludia sa zhromazfuju na ulici a zacinaju postupovat naspat k hlavnej ceste (islo uz takmer vyhradne o domacich). kuklaci so stitmi pred sebou cuvaju cez cestu, potom az k zeleznici a k stadionu, dav ide za nimi...

Kuklaci sa zhromazduju na parkovisku pri podniku Imuna. Ludia vchadzaju do arealu, z ktoreho ich pred hodinou vyhnali.

Zaver: V zivote som neveril, ze policia moze tak bezdovodne zautocit na ludi a mlatit ich. Ked vidite ako styria biju jedneho leziaceho na zemi... preco? Co im robil? Ze povedal svoj nazor?

Obyvatelia obce protestovali proti vrahovi a 2 nasilnikom - a usla sa im bitka.

Takto o incidente informovala Markíza...

"V malej slovenskej dedine s počtom obyvateľov menej ako 3000, z toho viac ako 20% cigánov sa stalo to, čo sa slovenským občanom východného Slovenska nestalo prvý krát. Starší pán bol napadnutý skupinkou cigánov a brutálny útok skončil takmer jeho smrťou. Len málokto si zrejme vie predstaviť, o aký útok muselo ísť, že dôchodca prišiel o oko a utrpel viacnásobné zlomeniny lebky a kostí. Bili ho a kopali vraj aj po tom, čo upadol do bezvedomia.

"Skutočne sa to už nedá vydržať. Neustále sa musíme báť o majetok. Po tom, ako zabili predavačku a dobili správcu ihriska, máme strach už aj o svoj život. Polícia by s tým mala niečo urobiť," povedal 74-ročný dôchodca, obyvateľ Šarišských Michaľian.

Napriek zjavnému a nespochybniteľnému faktu kto bol útočník a kto obeť, slovenské médiá tento fakt otočili a z cigánov urobili obete. Nie prvý krát. Lúpežné prepady, vraždenia a strach obyvateľov východného Slovenska z dedín, kde cigáni tvoria viac ako 10% obyvateľstva nikoho nezaujímajú.

Zaujíma ich však Slovenská pospolitosť, ktorá chcela na tento fakt poukázať na demonštrácii. Nikoho nechcela napadnúť, nikomu ublížiť, len poukázať na fakt bezprávia a dvojitý meter slovenskej polície, najmä ministra vnútra Kaliňáka. Následný zásah policajných jednotiek voči demonštrantom bol podľa očitých svedkov neopodstatnený a zbytočne agresívny a polícia vraj zranila aj malého chlapca z Banskej Štiavnice, ktorému obušok poškodil sluch a musel byť hospitalizovaný v prešovskej nemocnici.

Pri nedovolenej demonštrácii pri návšteve čínskeho prezidenta po zatknutí Dostála z extrémistickej OKS mu Kaliňák osobne telefonoval do cely a spýtal sa ho, či je v poriadku. Prečo tak neurobil po zatknutí Mariána Kotlebu? Sú Kotleba alebo bieli obyvatelia Šarišských Michaľan občanmi II. kategórie? Nie je práve Dostál radikál a extrémista pôsobiaci proti záujmom Slovenska?

Zavolajte ale pošlite mail ministrovi a spýtajte sa ho na to. Je to koniec koncov štátny služobník, ktorý má slúžiť a chrániť občanov.

Tu je číslo - 0905 621 556

tu je mail – robert_kalinak@nrsr.sk

Pripravil: -hugo-

exkluzívne.cez.okno

Zdroje:
http://sho.sk/archiv/sho-k-udalostiam-v-sarisskych-michalanoch.html
http://www.prop.sk/zasah.html
Anonym


august 11, 2009 20:41 popoludní

 

 

Top