Obrázok používateľa CEZ OKNO
Našlo sa najstaršie observatórium na svete? 1. časť

Tak často čítame vzrušujúce titulky, ktoré prehlasujú, že archeológovia objavili „toto, alebo tamto najstaršie na svete". V roku 2005, napríklad, čínske médiá vyhlásili, že sa našlo „najstaršie observatórium na svete" pri 〉 Taosi v provincii Šanxi, ktorého pôvod sa datuje nejakých 4100 rokov do minulosti.


Aj ďalšie nedávno objavené náleziská boli vyhlásené za „najstaršie astronomické observatórium na svete," zahŕňajúc jedno v Gosecku (viď dolu) v Nemecku, ktoré bolo založené takmer pred 7000 rokmi a ktoré je takisto astronomicky usporiadané, takže ho nazvali „slnečný chrám", alebo tiež „Nemecký Stonehenge."

V minulom storočí súťažil aj samotný pôvodný 〉 Stonehenge o titul „najstaršieho observatória na svete," ktorého stavba začala asi pred 4000 až 5000 rokmi.

Staršie než Stonehenge sú aj "Stojace skaly" pri Callanish (viď hore) v Škótsku, datujúce sa do doby asi 2900-2600 p.n.l., ktoré sú spojené so zimným slnovratom a ďalšími javmi.
 
V Egypte sa nachádza nálezisko 〉 Nabta Playa (viď dolu), nejakých 6000-8000 rokov staré, považované za „jeden z najznámejších príkladov archeoastronómie."

Ďalšie astronomicky upravené chrámové nálezisko je Mnajdra na Malte (viď dolu), časti ktorého sa datujú do obdobia takmer pred 6000 rokmi.

Jedno z najstarších známych posvätných nálezísk na svete, 11000 rokov staré ruiny v 〉 Gobekli Tepe v Turecku – označené za „prvý chrám na svete" – môžu byť tiež astronomicky nastavené.
 
O pomerne čerstvom náleze v Qarahunge v Arménsku, tiež známom ako Zorats Karer (viď dolu), sa podobne tvrdí, že je to „najstaršie observatórium na svete," datujúce sa podľa arménskeho astronóma Parisa Herouni približne 4500 až 7600 rokov do minulosti.

O tejto skupine kruhov zloženej zo stoviek kameňov sa hovorí, že je orientovaná rovnako ako Stonehenge, a že: „jasne ukazuje na slnko počas letného slnovratu." (Stars & Stones 2010)

Herouni ďalej uvažuje, že ruiny predstavujú chrám slnečného boha Ari.
 
Niektoré z Herouniho tvrdení sa opierajú o prehlásenie astrofyzika Oxfordskej univerzity Mihrana Vardanyana, vedúceho spoločnej expedície Oxfordu a Kráľovskej geografickej spoločnosti do Qarahunge – tvrdí, že Qarahunge predstavuje „najstaršie observatórium na svete."

-pokračovanie-

D. M. Murdock, 12. október 2010

http://www.examiner.com/article/world-s-oldest-observatory-found

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

ARCHEO
http://www.cez-okno.net/sekcia/archeo


Autori: 
Sekcie: 
september 15, 2014 01:48 dopoludnia

 

 

Top