Obrázok používateľa CEZ OKNO
Nejrozšířenější civilizační choroba? Překyselení

Anglický spisovatel Aldous Huxley kdysi napsal: Lékařská věda dosáhla takového pokroku, že dnes už není nikdo zdráv. Nemohu než souhlasit, přísloví bych ale rozšířila ještě o potravinářský průmysl, protože ten se na našem zdraví negativně podepisuje stejnou, ne-li větší měrou.


Lidský život je závislý na rovnováze mezi kyselinami a zásadami v organismu, přičemž strava člověka by se měla skládat především ze zásadotvorných potravin. „Moderní“ člověk však konzumuje převážně tepelně či chemicky znehodnocenou stravu, náhražky, polotovary a přemíru živočišných produktů. Výsledkem je překyselení organismu, které bych bez nadsázky označila za jednu z nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších civilizačních chorob, které snižují kvalitu a také zkracují délku lidského života. Klasická, neboli alopatická medicína však acidózu nejenže nepovažuje za problém, ale svými „léčebnými“ metodami ji ještě prohlubuje, protože chemické léky působí v těle kyselinotvorně. Ale vraťme se na samý začátek, k tomu co můžeme ovlivnit my sami každý den. A tím je naše strava a duševní pohoda.

Zásady a kyseliny: 80 ku 20
Tělo si kyselé látky vytváří samo. Během látkové výměny v organismu neustále vznikají kyseliny, jako močová, uhličitá, mléčná, octová nebo solná. Všechny mají ničivý účinek a některé jsou tak agresivní, že dokážou rozleptat dokonce i kov nebo kámen. A teď si představte, jaké škody napáchají v těle, pokud v něm setrvávají, aniž by se neutralizovaly a vyloučily.

K tomu, aby mohlo tělo s kyselinami účinně bojovat a udržovat chemickou rovnováhu, potřebuje dostatek zásaditých látek. Na rozdíl od kyselin si ale organismus zásady vytvářet neumí a získává je výlučně prostřednictvím potravy. Správný poměr kyselin a zásad ve stravě má proto být 80 ku 20. V dnešní době „jedové“ ale pod tlakem masivních reklamních kampaní a zmanipulovaných „vědeckých“ studií přijímáme zcela nevhodné a nepřirozené (p)otraviny, které v těle způsobují kyselou reakci a hnilobné procesy, a na životně důležité zásady v podobě čerstvého ovoce a zeleniny často zapomínáme.

Taková strava pak vede k chronickému nedostatku vitaminů, minerálů, enzymů i stopových prvků. Tělo se dostává do trvalého stavu překyselení a podvýživy (nesouvisí s váhou, podvyživení = nevyživení často bývají obézní lidé, kteří si libují v nezdravém jídle), a to je příčinou vzniku nejrůznějších chorob jako je artróza, infarkt, migréna, cukrovka, revma nebo alergie. Acidóza je také jedním z předpokladů rakoviny, která ke svému vzniku potřebuje právě kyselé prostředí, a způsobuje i duševní problémy, protože ubírá energii, snižuje schopnost člověka vyrovnat se se stresem a vyvolává neustálou podrážděnost a depresivní stavy. V překyseleném organismu se také dobře daří nejrůznějším ›› parazitům a plísním.

Krev má přednost
Tělo udržuje v krvi hodnotu pH od 7,35 do 7,4 s občasnými nepatrnými výkyvy. Pokud by se tato hodnota výrazněji snížila, člověk zemře. Dokud tělo může brát zásadité látky k neutralizaci přebytečných kyselin z vyvážené stravy, je vše v pořádku. Pokud ale zásady v jídelníčku chybí, musí začít čerpat z vlastních zásob (vaziva, cév a kostí), případně nadbytečné kyseliny, které tělo už nedokáže vyloučit přirozenými cestami, uložit do orgánů, které dočasně tento nápor vydrží a nedojde tak k jejich bezprostřednímu ohrožení. U každého jedince je to jiné místo v těle a každý si tak zakládá na jiné zdravotní problémy, ale příčina je stejná.

Velmi často se kyseliny zadržují v kloubech, kde způsobují bolestivé záněty, jako je dna, revma nebo artritida. Jakmile kyselé usazeniny zničí chrupavku, vzniká artróza. Neustálý přebytek kyselin také ničí kolagenní vazivová vlákna, což vede k ochablosti a stárnutí, přičemž vrásky jsou pouhým začátkem. Celulitida pak není ničím jiným, než výsledkem dlouhodobého ukládání kyselin a toxinů do podkožního tuku.

Ne nadarmo se říká, že moderní člověk je nejvíce krmeným a zároveň nejvíce podvyživeným tvorem planety. Naše nepřirozené stravovací návyky vedly k tomu, že podíl zásaditosti v našem těle je trvale příliš nízký a podíl kyselosti naopak příliš vysoký. Nemoci tedy nejsou v žádném případě něčím nevyhnutelným, vyvoláváme si je sami svým mnohaletým chybným chováním.

Pilulky nic nevyřeší
Nemoci z překyselení vedou zákonitě k bolestem. Mnozí lidé si však raději místo změny stravovacích návyků vezmou utišující lék, a když zabere, namlouvají si, že jsou zdraví. Opak je ale pravdou. Léky pouze odstraní projev nemoci, ne její příčinu, navíc zatěžují játra, ledviny a dále překyselují organismus.

Je proto důležité vnímat tělo v souvislostech. Pálení žáhy (přestože se nám snaží reklamy namluvit, že to není naše vina) je pouze voláním našeho žaludku o pomoc, když mu opakovaně nakládáme nesprávné potraviny v nevhodných kombinacích (taková vepřová pečeně s bramborem je pro naše trávení jako rána pěstí na solar, protože trávení složitých bílkovin z masa a trávení škrobů z vařených brambor jsou dva zcela protichůdné procesy). Ano, je jistě snazší namlouvat si, že pálení žáhy je něco, za co nemůžeme, a vypít roztok s jedlou sodou nebo spolknout anacid, tím ale pouze na malou chvíli umlčíme varovné signály, protože zabráníme a narušíme produkci žaludečních šťáv potřebných k trávení. Nenatrávené jídlo pak putuje do střev, kde hnije a zanáší střevní stěny. Změnit stravovací (zlo)zvyky a doplnit chybějící zásady (být zásaditý i zásadový) vyžaduje více úsilí, ale je to jediná cesta ke skutečnému uzdravení (ne jen k potlačování symptomů). Přestaňte proto spoléhat na lékaře a chemická šidítka, ať už se jedná o léky nebo umělé vitaminy, minerály či trávicí enzymy v pilulkách (mnohé z nich pocházejí ze slinivek zvířat – není lepší sníst pár jablek nebo salát?), a vezměte odpovědnost za své zdraví do vlastních rukou.

Tělo má obrovskou schopnost regenerace, což dokládá fakt, že člověk celá desetiletí člověk i navzdory svému špatnému životnímu stylu. Stačí tedy tělu pomoct tím, že změníme jídelníček a zařadíme do něj co nejvíce potravin v jejich přirozené podobě, to znamená syrové ovoce a zeleninu (vláknina z „živého“ ovoce a zeleniny je nenahraditelná, protože v těle pracuje jako magnet a metla – nabalí na sebe nečistoty a pak je vymete ven), naklíčená semena a oříšky, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy a další potraviny bohaté na organické vitaminy, minerály a hlavně enzymy, bez kterých se tělo neobejde.

Pokud organismus trpí překyselením desetiletí a potýká se s vážnými chorobami, je potřeba k živé stravě přidat ještě takzvané superpotraviny (superfoods), jako je mladý ječmen, chlorella, přípravky z aloe vera apod., které urychlí detoxikaci, odkyselení a rychle doplní potřebné zásady. Zároveň je třeba alespoň do odeznění problémů omezit nebo zcela vyřadit z jídelníčku ty potraviny, které způsobují silné překyselení, jako je maso, sýry, pečivo, mléko, umělá sladidla nebo cukr. Nezbytnou součástí procesu odkyselení je i nastolení duševní pohody a rovnováhy, to znamená zbavit se stresu, vyrovnat se s minulostí, odpustit sobě i těm, kteří nám ublížili, nebát se budoucnosti, ale žít v přítomnosti a sám si vědomě tvořit svou realitu a hlavně být šťastní, protože to je naše poslání na tomto světě, v tomto vtělení.


Přehledná tabulka pro inspiraci

Jak se odkyselit
■ Jezte denně dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.
■ V průběhu dne pijte 2 litry čisté vody nebo čerstvých ovocných a zeleninových šťáv.
■ Omezte pití alkoholu a přestaňte kouřit.
■ Zhluboka dýchejte i vydechujte.
■ Důkladně žvýkejte každé sousto.
■ Omezte konzumaci kyselinotvorných potravin.
■ Dostatečně spěte.
■ Vyvarujte se stresu, buďte šťastní, žijte v přítomnosti.

Otestujte své pH
V lékárně zakoupíte sadu lakmusových papírků (já používám Triphan), kterými zkusíte pH moči (Triphan měří i hladinu cukrů a bílkovin v moči). Ideální čas měření je v pět hodin odpoledne, pH moči by mělo být alespoň 7, pokud je tato hodnota nižší, je potřeba tělu dodat zásady.

Příčiny překyselení
■ Špatná výživa a nesprávné stravovací návyky
Nedostatečný pitný režim
■ Nedostatečné žvýkání (polykání velkých soust)
■ Zlost, strach, úzkost, zloba, stres
■ Znečištěné životní prostředí
■ Chemická léčiva, očkování
■ Nedostatek pohybu, spánku
■ Mělké dýchání

Jak se cítíte?
Překyselený člověk si připadá přetažený, je často unavený, bez energie, zotavuje se pomalu a nedostatečně, provází ho silné napětí ve svalech, bolesti hlavy a zad. Pokožka inklinuje k ekzémům, nos a oči bývají podrážděné, je zahleněný, sužují ho bolesti, jejichž příčinu nemůže přesně určit. Často trpí zácpami nebo průjmy, plísňovými a parazitálními onemocněními, má deprese a psychické poruchy (podrážděnost, agresivita, stavy beznaděje). Objevuje se zapomnětlivost, roztržitost, nedostatek radosti ze života. Trápí ho „těžké“ nebo studené končetiny, bolesti ve svalech, je citlivý na chlad a má zvýšenou náchylnost k infekčním onemocněním.

Možné nemoci z překyselení
Alergie, astma, ekzémy, senná rýma, deprese, neuralgie, poruchy spánku, bolesti hlavy, migréna, výkyvy nálad, ateroskleróza, infarkt myokardu, mozková mrtvice, usazování cholesterolu, bércový vřed, hemeroidy, zánět žil, revmatická artritida, artróza, tenisový loket, bolesti v zádech, akutní a chronická bronchitida, cukrovka, nadváha, celulitida, dna, osteoporóza, gastritida, pálení žáhy, dvanácterníkový vřed, zažívací potíže, zácpa, kožní problémy, mykóza, vypadávání vlasů, náhlá ztráta sluchu, návaly horka v menopauze, lámavost nehtů, vypadávání vlasů, neplodnost, poruchy potence, oční problémy, onemocnění jater, vznětlivost, onemocnění ledvin, potivost, tělesný pach, stárnutí buněk, rakovina, roztroušená skleróza, zubní kazy, paradentóza, zápach z úst, žlučové kameny.

Katka Šmídová

Zdroj: www.prawda.cz

Uverejnené so súhlasom autorky


Súvisiace:

PREČO SME PODVYŽIVENÍ A PREKYSLENÍ
http://www.cez-okno.net/clanok/ked-jedlo-je-liek/preco-sme-podvyziveni-a...


Sekcie: 
november 02, 2014 22:36 popoludní
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Vesna
  Vesnanovember 03, 2014 14:53 popoludní

  Komentár: 

  Ideálna denná acidobázická krivka je takáto:
  Čas......pH moča..pH slín
  6.00......5.50.......6.40
  7.30......5.50.......6.40
  9.00......5.80.......6.80
  10.30....6.20.......7.00
  12.00....6.40.......7.60
  14.00....6.60.......7.80
  15.30....7.80.......7.00
  18.00....6.60.......7.20
  20.30....6.40.......6.60
  23.30....6.00.......6.60
  Uvádzam to tu preto, že v článku pod "Otestujte si svoje pH" sa píše, že ideálny čas na meranie je okolo 17-tej hodiny a má byť aspoň v hodnote 7. Takto povedané, by mohlo v niekom nezorientovanom vzbudiť dojem, že hodnota pH sa má mať takúto jednu hodnotu. Preto je potrebné merať moč prípadne aj sliny viackrát do dňa. Správne sa majú hodnoty pH pohybovať a minimálne ráno má byť pH nižšie až k hodnote okolo 5. Treba aby "trubky" boli prepláchnuté aj kyslým močom, kvôli vyplaveniu návštevníkov, ktorí v močovom ústrojenstve nemajú čo hľadať. Pokiaľ by sa hodnota pH nehýbala ale bola vo výške 7 celý deň mohlo by to značiť, že sa správne nevyplavujú kyseliny z tela. Paradoxne, u chorého človeka je potrebné do odznenia problému držať pH v rozmedzí 7,5 - 7,8 t.j. dosť vysoko. Vôbec to nie je jednoduché udržať pH tak vysoko. Upozorniť treba na fakt, že pH nad hodnotu 8 začína byť nebezpečné a veľmi sa nedoporučuje zotrvávať v takom stave pridlho, môžu nastať rôzne formy kolapsu. pH 8 a viac po väčšinu dňa zvykne signalizovať, že v tele prebieha zhubný nádorový stav. K tým lakmusovým papierikom. Triphan a jemu podobné sú iste dobré v tom, že merajú aj iné hodnoty ale majú primalú stupnicu pre meranie pH moču. Treba pozháňať "pH prúžky" takto treba zadať do vyhľadávača, tieto majú stupnice pH v hodnote 11 až 14 (aj s desatinami), čo je pre presné meranie najmä u chorého človeka viac ako žiadúce.

 

 

Top