Obrázok používateľa CEZ OKNO
O najväčšej podzemnej záhade Slovenska: Mesačnú jaskyňu hľadajú už viac ako 50 rokov

Levočské vrchy ukrývajú podľa legendy jednu z najtajomnejších jaskýň na svete. Objaviť ju mal v roku 1944 Antonín T. Horák počas SNP. Odvtedy sa ju márne pokúšali nájsť viacerí jaskyniari z rôznych kútov sveta. Medzi jej hľadačov patril aj speleológ a prírodovedec Stanislav Pavlarčík, ktorý nám o nej prezradil všetko, čo vie.


Článok nájdete na tejto adrese


Zdroj: http://www.topky.sk/


Pozn. red. Vybrali sme sa po stopách kpt. Horáka a vznikol tento dokument:


Súvisiace:

Foto: V STOPÁCH KPT. HORÁKA
http://www.cez-okno.net/clanok/foto-v-stopach-kpt-horaka

►SPRÁVY CEZ OKNO č. 7: V stopách kpt. Horáka
http://www.cez-okno.net/spravy7

Tajomná mesačná šachta
http://www.cez-okno.net/clanok/tajomna-mesacna-sachta

Tajemství "Měsíční jeskyně"
http://www.cez-okno.net/clanok/badanie/tajemstvi-mesicni-jeskyne


október 31, 2016 20:58 popoludní
 • krát komentár

5 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Karol
  Karoldecember 09, 2017 21:29 popoludní

  Komentár: 

  TOP ZÁHADA NA SLOVENSKU ODHALENÁ ! Mesačná jaskyňa, to je názov záhady, čo nedá spávať od roku 1965 Slovákom, Čechom, zahraničným bádateľom..... Túto záhadu rozlúštila v roku 1982 sekcia 10 WP. Až teraz však mohol Gr. Vasilinovič Retr. veliteľ tejto zvláštnej sekcie vrámci Varšavského paktu prehovoriť.
  Mesačná jaskyňa na Slovensku - spis WP X - Files Section 10 WPX-131/1982-ČSSR
  December 1982, Slovensko - Poľské pohraničie. Výskumná jednotka sekcie 10 WP odhalila tajomstvo záhadnej Mesačnej jaskyne. Ako to vlastne začalo ? V roku 1944 počas presunu fronty sa kpt. A. Horák dostal zo svojou jednotkou do obkľúčenia a tak sa rozhodol, že sa schovajú. Našli neznámu jaskyňu kde sa schovali po dobu 6 dní. Počas pobytu v jaskyni si všimli záhadný tmavý objekt na konci jednej z chodieb jaskyne. kpt. Horák si všetko zaznamenal do denníka. Pomaly plynul čas až sa p. Horák rozhodol v roku 1965 napísať článok do vedeckého časopisu v USA kde sa po vojne presťahoval. Jeho článok bol uverejnený v časopise National Speeleological Society a vzbudil obrovskú vlnu záujmu o túto vtedy ešte Česko-Slovenskú záhadu. Záhada dostala názov Mesačná jaskyňa. Z USA sa pokúšali získať povolenie na prieskum to však vtedajší režim v ČSSR razantne zamietol. Po vzniku Varšavského paktu sa však o záhadu začala zaujímať sekcia 10. V roku 1982 bola prieskumnou jednotkou objavená vstupná šachta na Poľskom pohraničí v smere na Levoču, prvá fotografia zachytáva v decembri 1982 práve objavený jaskynný komplex. Do Jaskyne vstupuje výskumná a prieskumná jednotka sekcie 10 WP pričom sa po putovaní kilometrami v podzemí dostanú na Levočskú stranu teda na územie vtedajšej ČSSR, východ na Levočskej strane zachytáva druhá fotografia. 12.12.1982 učinil kpt. Kovalčuk zásadný objav. V úseku 14,3 km podzemného komplexu našli to čo opisoval kpt. Horák už v roku 1944 vo svojom denníku. Tento nález môžete uvidieť na tretej fotografii. Ide o objekt kategórie UFO. Objekt bol v januári 1983 za prísnych opatrení prevezený na ŽST Poprad, kde bol vypravený na mimoriadnom vojenskom vlaku na územie vtedajšieho ZSSR. Jaskynný komplex bol uzavretý. Miesta vstupu na Poľskej strane a výstupu v Levočskej oblasti boli zmenené na nepoznanie. O operácii Mesačná jaskyňa nebola informovaná ani Poľská a ani Československá strana. Operáciu vykonali výhradne jednotky sekcie 10 z NDR. Dodnes sa snažia stovky bádateľov nájsť legendárnu Mesačnú jaskyňu kpt. Horáka. No oni nevedeli dodnes to čo Vám prinášame mi vďaka tomu, že Gr. Vasilinovič Retr. mohol v roku 2016 konečne prehovoriť o týchto záhadách. Pátrači po Mesačnej jaskyni možno raz nájdu stratený vstup či výstup, no nič tam už nenájdu. Navyše miesto je tak zmenené, že sa ho lokalizovať nikdy nepodarí dodal Gr. Vasilinovič Retr. Čo sa stalo z nájdeným objektom to je stále predmetom utajenia

 2. Obrázok používateľa Zdroj
  Zdrojoktóber 03, 2018 07:47 dopoludnia

  Komentár: 

  Dobrý deň. Dáte aj zdroj tejto správy? Neberte to ako rypanie, samozrejme takéto veci sa zvyknú utajovať a málokedy vyjdú na povrch, ale bolo by super, keby ste uviedli aj zdroj, odkiaľ máte informáciu.

 3. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýjanuár 29, 2019 22:27 popoludní

  Komentár: 

  viac Vám nemôžem poveda´t.

 4. Obrázok používateľa Budraj
  Budrajfebruár 10, 2019 14:27 popoludní

  Komentár: 

  Informace od Karla: Hmm, sorry, ale je to čirá lež. Skupina X-Filles nic neobjevila. Pracuje s výmysly.

 5. Obrázok používateľa bača
  bačamáj 11, 2019 08:55 dopoludnia

  Komentár: 

  Ano, X-Filles pracuje s výmysly kvůli vlastní zajímavosti a to proto, že jeskyni jsem našel a k žádným destruktivním úpravám v okolí tam nikdy nedošlo. To, co je uváděno v článku je lež a nepravda a navíc jeskyně nebyla a není uzavřena.

 

 

Top