Obrázok používateľa CEZ OKNO
Objav 600 rokov starej čínskej mince v Keni

Táto čínska minca stará približne 600 rokov bola nedávno objavená na ostrove ležiacom blízko pobrežia Kene. Pokiaľ sa preukáže jej pravosť, mohla by minca dokazovať, že čínsky objaviteľ Čeng Che - podobne známy ako u nás Krištof Kolumbus – navštívil túto časť východnej Afriky. „Tento objav je významný. Vieme, že Afrika vždy bola spojená so zvyškom sveta, ale táto minca otvára diskusiu o vzájomných vzťahoch medzi Čínou a národmi obývajúcimi krajiny ležiace pri Indickom oceáne,“ uviedol v oznámení archeológ Chapurukha M. Kusimba z Fieldovho múzea v Chicagu.


Táto čínska minca razená medzi rokmi 1403 až 1425 bolo objavená počas priebehu vykopávok na ostrove Manda v Keni


Minca z medi a striebra má vo svojom strede umiestnený štvorcový otvor určený snáď na to, aby sa minca dala nosiť na opasku. Chapurukha M. Kusimba povedal pre LiveScience, že minca bola objavená v prvý deň vykopávok na ostrove Manda, ktorý sa nachádza v blízkosti pobrežia Kene, približne 200 míľ (320 kilometrov) na severovýchod od Mombasy. Expedícia, ktorú spoločne vedú Chapurukha M. Kusimba a Sloan R. Williams z Illinoiskej univerzity v Chicagu sa venovala skúmaniu náleziska od decembra 2012 až do februára tohto roku.

Minca bolo vyrazená v období rokov 1403 až 1425 a nachádza sa na nej meno cisára Jung-le, popredného predstaviteľa dynastie Ming, ktorý začal s výstavbou Zakázaného mesta v Pekingu. V tej dobe sa však už nadvláda ostrova Manda ako strediska obchodu vo svojom regióne blížila k svojmu zániku. V roku 1430 bol ostrov opustený a už nikdy nedošlo k jeho znovuosídleniu.

Chapurukha M. Kusimba verí, že minca by mohla dokázať, že ostrov navštívil Čeng Che, eunuch na cisárskom dvore, ktorý bol povýšený na admirála čínskeho námorníctva. Cisár Jung-le poslal Čeng Cheho na niekoľko náročných výprav, aby preskúmal krajiny ležiace v okolí Indického oceánu a postaral sa o rozšírenie čínskeho obchodu a politického vplyvu.


„Čeng Che bol v mnohých ohľadoch Krištofom Kolumbom Číny,“ povedal Chapurukha M. Kusimba. „Je úžasné, že máme mincu, ktorá môže skutočne dokázať, že prišiel až do Kene.“


Vedci dostali povolenie od kenskej vlády vyviezť mincu do Chicaga, kde ju podrobia chemickej analýze vo Fieldovom múzeu. „My len chceme poznať pravdu, či je to originálne štátne platidlo, či skôr fazifikát,“ povedal Chapurukha M. Kusimba pre LiveScience.

Vedecký tím sa vráti na ostrov Manda opäť v decembri tohto roku na ďalšiu výskumnú sezónu. Zámerom tímu je uverejniť svoje objavy v recenziách vedeckého časopisu.

„Toto je jedno z najstarších nálezísk v Subsaharskej Afrike a myslím si, že nás v súčasnosti môže informovať o mnohých prvotných vzájomných vzťahoch, ktoré mala Afrika s Európou a Áziou,“ povedal Chapurukha M. Kusimba.

Megan Gannon

Vydané: 14. marca 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/27890-chinese-coin-found-in-kenya.html

Foto: John Weinstein

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


marec 17, 2013 23:51 popoludní

 

 

Top