Obrázok používateľa CEZ OKNO
Objavili vedci dôkaz existencie strateného kontinentu Lemúria? (+VIDEO)

Väčšina ľudí už počula o stratenom kontinente Atlantída. Ale niektorí poznajú aj legendárny stratený kontinent Lemúria a polomýtickú krajinu Kumari Kandam. Počuli ste však už o kontinente Mauritia? Táto pevninská plocha formovala časť Madagaskaru a Indie a vedci hovoria, že zvyšok kontinentu dnes leží pod hladinou Indického oceánu.


Leží tam posledných približne 85 miliónov rokov. ›› Vedci teraz potvrdili, že staroveká kontinentálna kôra pod ostrovom Maurícius je pozostatkom rozpadu superkontinentu Gondwana, ktorý sa udial pred približne 200 miliónmi rokov.

Rozpadom Gondwany vznikli Antarktída, Afrika, Austrália a Južná Amerika. Na svete je stále možné vidieť ›› úžasné pozostatky tohto superkontinentu, ale väčšinu jeho histórie prekryli geologické procesy. Objavenie Mauritie je ďalším dôkazom dokazujúcim zašlú slávu a rozpad Gondwany.


Kontinenty Laurázia a Gondwana pred 200 miliónmi rokov. Zdroj ›› CC BY 3.0

›› V časopise New Scientist sa píše: „Prvé náznaky novému kontinentu sa objavili, keď sa zistilo, že niektoré časti Indického oceánu majú silnejšie gravitačné pole ako iné, ukazovalo to na hrubšiu zemskú kôru. Jedna teória bola, že veľké kusy pevniny klesli a pripojili sa k oceánskej kôre.“ Vedci poznamenali, že Maurícius bol jedným z miest so silnejšou gravitáciou a po dôkladnejšom štúdiu kryštálikov zirkónu z pláží ostrova zistili, že kryštály majú 3 miliardy rokov. To je prekvapujúce, keďže Maurícius má len 8 miliónov rokov.


Polostrov Le Morne Brabant, Maurícius. Zdroj ›› Sofitel So Mauritius/CC BY NC ND 2.0

Keď sa India a Madagaskar od seba začali pred 85 miliónmi rokov vzďaľovať, kontinent Mauritia sa začal naťahovať a rozpadať. Martin Van Kranendonk z Univerzity Nového Južného Walesu v Austrálii ›› vysvetľuje: „Je to ako plastelína – keď sa kontinenty roztiahnu, stenčia sa a rozdelia. Tieto tenké kúsky potom klesnú pod oceán.“

Hlavný autor štúdie Lewis Ashwal z Univerzity vo Witwatersrand, Južná Afrika, ›› tvrdí, že naprieč Indickým oceánom leží viac častí „neobjaveného kontinentu“ všeobecne nazývaného Mauritia: “Podľa nových výsledkov, nešlo len o obyčajný rozpad superkontinentu Gondwana, ale bolo to skôr zložité štiepenie kontinentálnej kôry na časti rôznych veľkostí, ktoré boli bezcieľne unášané na dne utvárajúceho sa Indického oceánu.“

Umiestnenie tohto kontinentu sa tiež týka priestoru ›› „strateného kontinentu“ Lemúrie – miesta, ktoré je často spájané s legendou o Kumari Kandam, a to Tamilčanmi, ktorí tvrdia, že „existovala časť pevniny, ktorej kedysi vládli Pandijanskí králi a ktorú zhltlo more.“

›› Ako sme už uviedli, názov Lemúria pochádza od anglického geológa Phillipa Sclatera, ktorý bol zmätený výskytom fosílií lemurov na Madagaskare a v Indii, ale nie v Afrike a na Strednom východe. Navrhol, že Madagaskar a India boli kedysi súčasťou väčšieho kontinentu a pomenoval chýbajúcu pevninu „Lemúria“. V Sclaterových časoch bola táto hypotéza vedeckou komunitou akceptovaná, ale neskôr bola zdiskreditovaná vedcami, ktorí ju považovali za nepravdepodobnú z hľadiska posunu kontinentov a tektoniky zemského plášťa.


Pravdepodobná poloha krajiny Kumari Kandam. Zdroj ›› Youtube scrennshot

Avšak táto nová štúdia naznačuje, že Sclater mohol mať s Lemúriou pravdu a Tamilčania by mohli mať vedecký dôkaz, ktorý by podporil ich legendy. Hoci ›› myšlienka, že „Pandijanskí králi z Kumari Kandam boli vládcami celého indického kontinentu a, že tamilská civilizácia je najstaršou na svete“ je stále otvorená diskusii, kontinent Mauritia naznačuje, že na tamilskej legende o Kumari Kandam by mohlo byť niečo pravdy.


Úvodný obrázok: Časti „strateného“ kontinentu známeho ako Mauritia boli objavené pod ostrovom Maurícius. (›› Sofitel So Mauritius/CC BY NC ND 2.0)

Alicia McDermott

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-science-space/have-scientists-discov...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: V.K.

exkluzívne.cez.okno


Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 544 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach,
prispejte prosím na ďalší chod portálu


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Stratený kontinent Kumari Kandam
http://www.cez-okno.net/clanok/strateny-kontinent-kumari-kandam

Lemúria (MU)
http://www.cez-okno.net/rubrika/lemuria-mu


Sekcie: 
február 13, 2017 21:12 popoludní

 

 

Top