Obrázok používateľa CEZ OKNO
Výbuch meteoru nad Jižní Afrikou proměnil noc v den (+VIDEO)

„To co lidé včera večer viděli byl skoro určitě meteor,“ řekla Claire Flanaganová, astronomka Johannesburského planetária. Lidé viděli jasné „zeleno-modré“ světlo, které v sobotu večer okolo 23 hodiny směřovalo k Pretorii. „Prolétlo to nad provincií Gauteng směrem k Limpopo... pohybovalo se to vysokou rychlostí ve výšce zhruba 90 kilometrů,“ řekla Flanaganová. „Okolo 20 hodiny jsem viděl na obloze záblesk, nejdříve jsem si myslel, že se mi to jen zdá, ale viděl to i můj známý,“ napsal [na fóru mybroadband.co.za] někdo kdo meteor viděl.

Někdo jiný napsal: „[Také] jsem to viděl v Hartbeespoortu. Několik sekund to vypadalo téměř jako denní světlo, nejsem si jistý zda šlo o meteor... bylo to skvělý...“

Další tvrdili že slyšeli a viděli „jasný výbuch“.

„Já a pár známých jsme okolo 23 hodiny seděli venku na Lonehillu, když si můj kámoš v dálce všiml záblesků. Poté co ukázal jsme se podívali nahoru a v ten moment se obloha na sekundu nebo dvě rozzářila jako ve dne. Obloha byla ve skutečnosti zabarvena do modra.

Flanaganová řekla, že pokud byl slyšet výbuch, znamená to že se meteor rozpadl za letu.

„Rychlost by způsobila jeho vznícení a rozpad,“ řekla Flanaganová.

Satelitní záběr dopadového kráteru meteoru Vredefort Dome: Jižní Afrika je domovem největšího a nejstaršího (známého) dopadového kráteru na světě.

© Lunar and Planetary Institute, Universities Space Research Association

Flanaganová dodala, že pokud meteor dopadl, nezpůsobil by v místě dopadu velkou škodu.

http://www.timeslive.co.za/news/article204553.ece

Zdroj: na-severu.blogspot.com

december 26, 2009 16:35 popoludní

 

 

Top