Obrázok používateľa CEZ OKNO
Připravuj se na nejhorší, očekávej nejlepší: 1. VODA

V tomto seriálu bych se chtěl věnovat přípravě na to nejhorší, nebudu vás strašit a vést vás a vaše názory jako nějaký guru se stoprocentní pravdou, kterou vždy vytáhne z rukávu. Odhlédneme-li od všech konspiračních a jiných teorií (byť by byly podloženy fakty), je zde mnoho druhů katastrof, např. přírodního původu, které nás můžou kdykoliv a kdekoliv zasáhnout. Jsou jednoduše součástí přírody a člověk je pravděpodobně nikdy neovládne, může se však na ně dostatečně připravit a hodně snížit ztráty, nejen na lidských životech, ale i na majetku.

Tématu přežití (survivalu) se věnuji již několik let, mám to jako koníček, i když spíše jen v teoretické rovině (čtení, hledání na Internetu, v knihách,…), nicméně menší praxi již za sebou mám. Kostrou tohoto seriálu by měly být spíše základy pro inspiraci, nikoliv dogmatické „toto ano“ a „toto ne“. Vedlejší pak budou články zaměřené na konkrétní typy katastrof.

Pokusil bych se vyjmenovat tematické okruhy, kterým se budu dále věnovat (průběžně je budu aktualizovat):


Voda
Jídlo
Oheň
Přístřešek
První pomoc
Navigace
Psychologie
Nepřítel

Vodu jsem vybral kvůli její důležitosti – nedostatek vody v organismu vede k dehydrataci, smrt na dehydrataci nastane dříve než smrt hladem. Při velké námaze a pocení se doporučuje rozpustit lžičku soli ve vodě a tu poté vypít (např. na poušti).

Získat pitnou vodu nemusí být vždy jednoduché, většinou je voda znečištěna mechanickými částečkami (hlína, písek, různé smetí,…), mikroorganismy (bakterie, viry,…) nebo chemikáliemi. Mechanického znečištění se dá zbavit filtrováním a odstátím vody, s mikroorganismy je to horší, většinou se doporučuje vodu nechat v průhledné lahvi na slunci (UV záření zabije většinu mikroorganismů) a poté vodu nechat pojít varem. Dají se koupit také tablety na čištění vody, jde však pouze o nouzové řešení, při dlouhodobém užívání si můžete poškodit zdraví. S chemickým znečištěním vody se většinou nedá nic dělat.

Další rada může být použití stříbra (jsou známy bakteriocidní vlastnosti stříbra), proto můžete do vody např. vložit stříbrný řetízek či cokoliv jiného ze stříbra. Samo o sobě to však nepomůže, i tak by měla být voda převařena. Žádné řešení zde není stoprocentní, ale vhodným využitím toho co máte a vohdnou kombinací můžete v nouzi téměř eliminovat možnost negativních účinků nepitné vody.

Tablety na čištění vody můžete koupit na http://www.armytrade.cz, jedná se o „Tablety do vody US 30 ks v balení“ a „Dezinfekční tablety do vody“. Na eshopu http://www.prezit.cz si můžete dokonce zakoupit „Filtr na vodu MSR“ (kategorie Cestovatelské doplňky), který při váze necelých 500g dokáže cca 50 litrů vody, než dojde k ucpání filtrační vložky, která se dá poté očistit speciální houbičkou. Tento filtr má na rozdíl od tablet na čištění vody tu výhodu, že přefiltrovaná voda je vhodná i k trvalejšímu užívání.

-AKTUALIZACE-

Našel jsem na Internetu Vodní filtr AQUAPHOR Universal za pouhých 199Kč s DPH (životnost 1000 litrů, filtrační výkon 0,3 l/min).

Pokud nemáte peníze na tablety a filtry, nezoufejte, existuje řada dalších postupů, jak si vodu obstarat:

Desinfekce vody

Filtrování vody

Zdroje vody

DŮLEŽITÉ: SODIS – solární desinfekce vody

Na YouTube lze najít videa v češtině:

Jak získat pitnou vodu

Jak vyrobit vodní filtr

Na fóru Rozpad.cz jsem našel diskuze:

- Strava a tekutiny

- Získání pitné vody

V angličtině jsem našel:

- Water Sources, Still Construction, Water Purification, Water Filtration Devices

- Finding water

- Outdoor Survival/Water


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Zdroj: freepub.comehere.cz

júl 11, 2011 11:04 dopoludnia
 • krát komentár

3 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Dr Hujer
  Dr Hujerjúl 11, 2011 12:33 popoludní

  Komentár: 

  vodu v priehľadnej nádobe na slnku nenechávajte. UV žiarenie väčšinu baktérii nezabije. Stačí to prevarenie, čo píšete po tom. Aj s chemickým znečistením sa dá veľa spraviť. Preštudujte si aj chémiu. Ak sa naučíte tú, netreba Vám sedieť a študovať prežitie na nete, pretože pochopíte podstatu...

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjúl 13, 2011 21:24 popoludní

  Komentár: 

  Na chemické znečištění hodně pomůže aktivní uhlí...peletky...prodávají se v akvarijních potřebách nebo na objednávku...ale všechno má svojí max. hodnotu absorbce, či-li není to nekonečné...

 3. Obrázok používateľa topper
  topperjúl 13, 2011 22:47 popoludní

  Komentár: 

  spickove filtre na vodu. ale cena tomu zodpoveda...
  www.katadyn.com

 

 

Top