Obrázok používateľa CEZ OKNO
Očista vodou

Voda je v nás. Vo všetkom živom. Voda spája, dáva život. Múdri ľudia hovoria, že sama je živá a dokonca má pamäť – teda ak je v prirodzenom stave a nie v umelom. Ak prúdi – a nestojí v PET fľašiach, či vodovodných trúbkach. Cítim, že voda má schopnosť poberať životnú silu, nasávať, uskladňovať. Je schopná vstrebať a uskladniť do svojej štruktúry pocit, silu. Známe sú fotografie od jedného Japonca, ktorý ukázal, ako sú vodné krištáliky schopné zobraziť silu slov, kladné, ladné slová vytvárali pravidelné nádherné obrazce, kým slová ako „vojna“ vytvárali obraz zmätku.

Voda je silne očistná. Aj na hmotnej úrovni – to všetci vieme – aj na duchovnej, duševnej. Musí byť ale čistá. Na hmotnej úrovni síce semtam pomôžu aj mydlá – ale priznajme si, málokedy sme (aspoň my mestskí ľudia) tak špinaví, aby sme potrebovali mydlo. Skôr sa snažíme tým mydlom niečo vynahradiť. Cítime sa špinaví, aj keď telesne nie sme. Civilizačný život nás veľmi špiní duchovne. Cítime sa špinaví a špinaví sme – ale špina je v našej mysli a duši. Nepomôže mydlo. Mydlo nám iba naruší bakteriálny ekosystém kože, odstráni ochrannú mastnú vrstvu a spraví nás zraniteľnými voči baktériám. Predstavte si nádhernú lúku. Teraz niekto „mydlom“ odstráni všetky rastliny. Lúka je zrazu čistá. Čistá, ale neprirodzená, je v nerovnováhe, pôda je nechránená, splavuje ju voda, zfukujú vetry. Za chvíľu sa na nechránenú lúku začnú sťahovať rastliny lúke neprirodzené, rôzne buriny, v zmätku súperiace. Trvá dlho, kým sa znova neobnoví rovnováha a pôvodné zloženie rastlín, ktoré je lúke prirodzené. Po mydle je koža suchá, bezbranná. Potrvá, kým sa znova premastí a obnoví sa prirodzené osadenstvo symbiotických baktérii.

Ak sa chcete očistiť celkovo – telesne aj duševne aj duchovne – voda to dokáže. Len ju nechajte čistú. A studenú. Teplá voda je voda zmiešaná so živlom ohňa, znečistená ním. Už nemá očistné sily – naopak, oslabuje.

Ako si dať studenú sprchu? Veď je studená! „Ja sa prinútim“ nie je dobrý prístup. Musí to ísť prirodzene. Kedy nám padne studená sprcha dobre? Keď sme rozhorúčení. Tak sa rozohrejeme – nemusíš hneď cvičiť a skákať, stačí sa riadne pretiahnuť. Strečing. Dobré je spraviť zo sprchovania obrad. Naši predkovia žili v obradoch, všetko, čo bežne robili bolo súčasťou obradov. Vedeli prečo. Úžasne to život uľahčuje, spojuje dušu, ducha a teľo, zlaďuje. Pozdravte vodu. Pochváľte ju, poproste o očistenie. A kľudne ešte o nejakú maličkosť, napríklad, aby vám vyšla schôdzka, aby ste sa správali prirodzene a nezmätkovali. Vyšlite vode na znak vďaky láskavú životnú silu. Často mi príde prirodzené takto sa očistiť pred jedlom, pred začatím práce či pred odchodom z domu. Veľmi dobre to človeka naladí. Dokáže to úplne zmeniť stav mysle, z lenivosti a nechuti a ponurosti – k rozjareniu a chuti do života.

A čo po sprche? Môžeš sa hneď drhnúť uterákom. Alebo môžeš chvíľu rozjímať a pozorovať, ako sa voda pomaly s tvojho tela odparuje. Ukľudni myseľ. Spýtaj sa sám seba, čo chceš dnes robiť, čo ťa čaká. Utrieď si veci.

Tých desať, dvadsať minúť po studenej sprche je príjemných – človeku je teplo. Studená sprcha rozdúcha vnútorný oheň.

Čo je lepšie, krátka chvíľa tepla pri horúcej sprche a následná suchá pokožka a drkotanie zubov pri sušení? Či krátka osviežujúca zima a následné dlhšie teplo a pocit kľudu a čistoty?

Chvála ti Voda.

P.S. Osobne mám aj s pitia vody obrad. Na zdravie!

P.P.S. Už asi dva roky sa sprchujem bez mydla a studenou sprchou. Utriem sa drsným uterákom – ten saje vodu a kožu aj vydrhne. A vlasy si umývam tiež len studenou vodou a bez šampónu. Hlavu si riadne vyčešem, nechtami vyškrabkám, jemne zoškrabem tenkú vrstvičku mazu. Príde mi určite lepšie to spraviť takto ručne-stručne mechanicky ako rozpúšťať maz chemicky. A rukou si prúdom studenej vody hlavu riadne vydrhnem. Trvalo asi polroka, kým sa mi koža na hlave ustálila – ale teraz už nemám ani lupiny, ani ma nesvrbí hlava. Vlasy pekne stoja, sú prirodzene mastné, ale nie premastené. Kým som používal šampón, bol to večný kolobeh premastenia a odmastenia – teraz je to ustálené a zdravé. Vlasy sú silné.

P.P.P.S. O vode Rusi natočili pekný dokumentárny film: Voda (Water), z roku 2006. K videniu je na Youtube s českými titulkami. Odporúčam. (http://www.cez-okno.net/clanok/poznatky-vedy/voda-titulky-cz, pozn. red.)

Krkavec

Zdroj: http://krkavec.wordpress.com/


Súvisiace:

Voda
http://www.cez-okno.net/rubrika/voda


Autori: 
november 30, 2012 16:36 popoludní

 

 

Top