Obrázok používateľa CEZ OKNO
Očko: Specnaz starovekého Egypta

›› Chopeš je typom zbrane známej zo starovekého Egypta s kosákovitou čepeľou. Vzhľadom i funkčnosťou je niečo medzi šabľou a sekerou. Táto chladná zbraň veľmi úspešne kombinuje funkčnosť týchto dvoch typov - s týmto sofistikovaným mečom mohli nepriateľov pichať, rezať i sekať. Mimochodom, na rozdiel od sekery mohol chopeš spôsobiť zranenie súpera hlbšími rezmi, ktoré sa veľmi podobajú rezom meča.

Tento typ zbraní sa objavil v Novej ríši, ale čoskoro, asi po roku 1300 pred Kristom, zmizol. Historici objavili mnoho mečov tohto typu: od tupých k ostrým, dlhým či krátkych. Je logické predpokladať, že niektoré z nich boli použité na slávnostné účely a iné k boju. Našli sa pri bývalých nílskych kanáloch, v hrobkách šľachticov a kráľov, na púšti i na miestach najodľahlejších bitiek. Čepeľ bola vyrobená z bronzu a jej dĺžka bola od 50 do 70 cm.

Kov, pravdupovediac, nebol lacný, a preto boli chopešom vyzbrojení len elitní vojaci. Áno a nie v každej vojne... Dĺžka týchto zbraní umožnila vybaviť nimi pechotu, aj bojovníkov na vozoch. Meč sa používal nielen v bitke, ale aj ako zbraň pri poprave.

Vedci sa ešte nezhodli, čo sa týka charakteru týchto zbraní – používali sa iba na obrady, alebo ako výzbroj najlepších vojakov svojej doby?

Zdroj: https://vk.com/wall-76071995_68788

Preklad: -očko-

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt – artefakty
https://cez-okno.net/rubrika/egypt-artefakty


Sekcie: 
august 02, 2019 01:31 dopoludnia

 

 

Top