Obrázok používateľa CEZ OKNO
Očko: Tajomstvo starodávnych čínskych jaskýň Longyou

V provincii ›› Če-ťiang vo východnej časti ›› Chang-čou v Čínskej ľudovej republike boli v roku 1992 náhodou objavené jaskyne Longyu, ktoré sú pre vedcov naďalej záhadou.

›› Jaskyne Longyou sú skupinou podzemných miestností umelo vytvorených v horách, ktoré boli v čase ich objavenia úplne zaplavené vodou. Zrejme preto zostali ľuďom tak dlho neprístupné, a zostali dobre zachované. Archeológovia zistili, že jaskyne Longyu boli vytvorené začiatkom tretieho storočia pred Kristom, to znamená počas vlády ›› dynastie Čchin.

Dátum vzniku jaskýň je však mnohými výskumníkmi stále spochybňovaný, pretože bol určený zo stalaktitov, čo je veľmi nepriamy a nepresný údaj. Niektorí vedci sa domnievajú, že Jaskyne Longyou boli vytvorené omnoho skôr, a čo je najdôležitejšie – nie je známe, kým.

Faktom je, že všetkých 24 podzemných sál Longyou je obrovských a ich steny majú úžasnú povrchovú úpravu, nehovoriac o krásnych reliéfoch. Všetko to vytvoriť pomocou ručných sekáčov je ťažko predstaviteľné: rovnobežné pruhy, ktorými sú steny pokryté, majú sklon 60 stupňov a akoby ich vyryl stroj, takže vznikli striktne symetrické pruhy na pomerne tvrdom kameni. Ale, kde sa v tom čase vzali stroje?..

Ďalším tajomstvom jaskýň Longyou je skutočnosť, že ani jeden historický zdroj v Číne túto veľkolepú štruktúru nespomína, čo je prinajmenšom čudné. Keby tieto jaskyne boli skutočne vytvorené ručne, potom by takáto práca vyžadovala hotovú armádu kamenárov, ale neexistujú o tom žiadne zmienky.

Tieto hádanky neobjasňujú ani reliéfy na stenách kamenných siení: jedná sa o typické výjavy z čínskej mytológie. Jediným prijateľným predpokladom zostáva, že vďaka nejakej prírodnej anomálii boli jaskyne Longyou zaplavené vodou krátko po ich vytvorení, a preto sa na ne zabudlo.

Na druhej strane by to mohlo byť tajné miesto, o ktorom vedeli nemnohí, a dokonca ani oni nemohli o ňom hovoriť.

Zdroj: https://vk.com/wall-76071995_71036

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

JESKYNĚ LONGYOU
https://www.cez-okno.net/clanok/jeskyne-longyou


december 18, 2019 00:17 dopoludnia

 

 

Top