Obrázok používateľa CEZ OKNO
Atlantíďania môžu žiť v svete pod našimi nohami

Veľký Dmitrij Mendelejev bol všestranný vedec. Okrem slávneho periodického zákona a periodickej tabuľky chemických prvkov prišiel i s teóriou neorganického pôvody ropy . V skutočnosti Mendelejevovi súčasníci jeho teóriu nepochopil. Všeobecne uznávané ekologické teórie tvrdia, že ropa vznikla z pozostatkov rozkladu rastlinnej hmoty. Vskutku, sú zložité chemické zlúčeniny, ktoré sa vyskytujú iba v papradí a prasličkách nájdených v rope. Podľa Mendelejevovej teórie, je ropa produktom reakcie medzi hydridmi kovov a vody za vysokých teplôt a tlakov v hlbinách Zeme. Tvorenie bublín acetylénu po aplikovaní kusu karbidu vápnika do vody, je najjednoduchšou analógiou.

Ešte dôležitejšie je, že Mendelejev veril, že vznik ropy sa nezastavil pred miliónmi rokov. Ropné polia boli nedávno objavené na Sibíri. Z hľadiska geológie sa sformovanie poľa konalo nedávno. Objav preukázal Mendelejevovu teóriu. V prípade, že teória nášho veľkého krajana je pravdou, ľudstvo nebude nikdy bez ropy, a všetky chmúrne predpovede nestoja ani za deravý groš. Inými slovami, budeme všetci ako v bavlnke na večné časy.

Polomer planéty Zem je asi 6400 km, to je viac ako vzdialenosť medzi Moskvou a Pekingom. Kola je najhlbší vrt na Zemi. Len 12 km hlboký, čo je menej ako vzdialenosť medzi Kremľom a čínskym veľvyslanectvom v Moskve. Hĺbka vrtu sa rovná asi 0,2 percenta polomeru Zeme. Avšak, vedci používajú nepriame údaje pre výskum vnútornej vrstvy Zeme. Dôležité závery týkajúce sa zloženia Zeme z hĺbky 300 km môžu robiť tak, že študujú magmu, ktorú vypľujú sopky. Pomocou dát získaných seizmickým prieskumom (rýchlosťou prechádzajúcich seizmických vĺn) vedci skladajú obraz "Plutovho podsvetia." V tejto chvíli to vyzerá nasledovne: pevné kovové jadro sedí v strede planéty; tekuté jadro tvoria roztavené silikáty, potom je pevný spodný a horný plášť, a konečne, zemská kôra, na ktorej žijeme.

„Stiff kôra“ je inak známa ako litosféra, zatiaľ čo atmosféra je plynná a hydrosféra (oceány a moria) je tekutá. Litosféra je zložená z dosiek, ktoré sa pohybujú pod plášťom. Afrika a Amerika boli za dávnych čias niečo ako jednotný celok, no neskôr sa rozpojili. Teória pohybu dosiek je dnes všeobecne uznávaná. Zemetrasenia a sopky sú stále aktívne v hraničných oblastiach dosiek.

Napriek tomu nie je veľa informácií ohľadne procesov, ktoré sa dejú priamo pod našimi nohami. Kvôli nedostatku vedeckých poznatkov o existencii podzemného sveta sa nové teórie rodia neustále. Jedna hovorí, že podsvetie je obývané Atlanťanmi, ktorí sa rozhodli pre podsvetie po mnohých sklamaniach pod našim Slnkom. Ďalšie teórie tvrdia, že podsvetie je miestom, kde bielooké monštrá našli úkryt po tom, čo boli odsunutí Slovanmi z centrálnej ruskej plošiny.

Teoreticky vedci nevylučujú možnosť objavu veľkých dutín v hornej vrstve plášťa, a môžu byť dosť velké pre pár sto Atlanťanov alebo bielookých monštier. Dutiny ale musia byť ešte objavené.

Ernst Muldašev, známy „prieskumník tretím okom“, navrhol teóriu o existencii tajomnej krajiny Šambala, ktorej rieky oplývajú mliekom a kraj ovocím. V krajine je obzvlášť príjemne pre Osvietených.

Podľa Muldaševa, tieto osobnosti patria do kategórie: Helena Blavatská, Nikolas Roero, Budha, a niekoľko stoviek tibetských mníchov plus Muldašev sám, dočasný obyvateľ mesta Ufe v Republike Baškortostan. Cestovať do Šambaly môžete cez mnohé tibetské jaskyne pod podmienkou, že predtým dosiahnete stav somati. Stav môže byť dosiahnutý každým, kto uzrie svetlo po dňoch dlhých meditácií, bez jedla, vody a telesných potešení. Geológovia zatiaľ nenašli stopy Šambaly a Osvietených. Možno bude tajomstvo podsvetia v budúcnosti objasnené.

Extrémne vysoké teploty v hlbinách Zeme sú hlavným problémom pre hlboké vrty. Odhady naznačujú, že teploty by sa mali zvýšiť o 1 stupeň každých 33 m vrtu do hĺbky skál, ktoré tvoria zemskú kôru, a tak sa predpokladá, že teplota sa zvýši až na 300 stupňov Celzia v hĺbke 10 km, a približne 500 stupňov v hĺbke 15 km. Vŕtacie nástroje a vybavenie nemôžu fungovať v tak vysokých teplotách. Pred vŕtaním vedci museli nájsť miesto, kde boli útroby zeme trochu chladnejšie. Nakoniec vedci našli miesto na polostrove Kola, ktorý leží na starom kryštalickom štíte. Vrtná súprava bola postavená na severnom cípe polostrova. Vŕtanie začalo v roku 1970 do predpokladanej hĺbky 15 km. 12262 m bolo vyvŕtaných do júna 1990. Vŕtanie bolo zastavené v roku 1994. Výsledky boli zapísané do Guinessovej knihy rekordov o tri roky neskôr. V týchto dňoch je tam laboratórium pre skúmanie hĺbok vnútra Zeme.

Izvestia Nauki

http://english.pravda.ru/science/mysteries/12-06-2006/81879-underworld-0/

Preklad: -očko-

exkluzívne.cez.okno

marec 15, 2011 17:58 popoludní
 • krát komentár

6 krát komentár

 1. Obrázok používateľa zirafokon1
  zirafokon1marec 15, 2011 19:16 popoludní

  Komentár: 

  Clanok s nulovou vypovednou hodnotou, len kopa nezmyslov pospajanych dokopy.

 2. Obrázok používateľa Patrik
  Patrikmarec 16, 2011 20:56 popoludní

  Komentár: 

  Suhlasim

 3. Obrázok používateľa Laci
  Lacimarec 16, 2011 22:54 popoludní

  Komentár: 

  Nesuhlasim

 4. Obrázok používateľa leprikon
  leprikonmarec 22, 2011 17:43 popoludní

  Komentár: 

  teorie dutej zeme su prinajmesom zaujimave. vela znamych fyzikov a astronomov sa k nej priklanalo. edmumd halley vypocital styri koncentricke plaste zeme. su tu teorie s centralnym slnkom...najzaujimavejsia a najmenej znama je teoria dutej zeme od berlinskeho profesora johanesa langa. jeho vypocty po matematickej stranke velmi presne koreluju so skutocnostou avsak nikde o nej nie je ani zmienka. a detom pomaly v skolkach tlacia hlavy s nebular theory.

 5. Obrázok používateľa JA
  JAmáj 07, 2012 16:47 popoludní

  Komentár: 

  Ja skor suhlasim s touto teoriou ako s tou co nam vstiepuju v skolach zvykne byt tak,ze vycsinou ten najvacsi navonok nezmyslel je pravdou.Koniec koncov dakedy palili ludi ak tvrdili ze je zem nieje rovna,ale gulata.No a co tak teoria ze my sme ty ktori ziju vo vnutry zemi a na zemi ziju udajny ufoni...

 6. Obrázok používateľa JA
  JAmáj 07, 2012 16:58 popoludní

  Komentár: 

  viete preco neviem zistit co je v zemi a viete kedy to zistime??? pretoze my zijeme v zemi a az ked si to uvedomime prideme na to v nej vlastne je a s tym dostaneme aj vela odpovedi na ine otazky :)

 

 

Top