Obrázok používateľa CEZ OKNO
REIKI - Mýty verzus fakty

Diskusia okolo Reiki neutícha, pozrime sa na kvalitný a veľmi podnetný zdroj. Vyberáme z diskusných príspevkov, ktoré podnietil článok "Je Reiki bezpečné?" Verím, že hovoriť o veciach nahlas a slobodne prinesie viac porozumenia problematike a zmiznú niektoré nepodložené dohady a nekonštruktívne konfrontácie.

Komentář ze dne: 29.07.2010 10:13:46
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek: Díky za článek
Ahoj, chci se podělit o svoji zkušenost. Kdysi mě kamarád, se kterým jsme absolvovali Zlatou mysl velmi zval na kurz Reiki, který se rozhodl absolvoval. V té době jsem cítila potřebu s něčím dalším pracovat a proto jsem to silně zvažovala. Nakonec jsem se zeptala sama sebe a celé moje já mi odpovědělo, že to není moje cesta. Je zajímavé, že moje rozumové argumenty byly podobné: ta snadnost, ale hlavně velká nejistota, zdali bych neudělala něco, co by mi "zavřelo" jiné cesty a jiné možnosti.

Komentář ze dne: 29.07.2010 12:42:17
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek:
Ještě bych se tě chtěla zeptat, jak je to z tou nevratností. Máš to potvrzené vlastní zkušeností, vidíš to anebo vycházíš z toho co o tom adepti této školy říkají?


Komentář ze dne: 29.07.2010 14:43:10
Autor: [MichalP] - Michal Pilny (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Vycházím pouze z toho, co se dozvím odjinud, ale můžeš se to všude dočíst. Některé školy či "školy" jako Reconnection ani iniciaci nevyžadují resp. je to tak jednorázová a hromadná akce, že se nedá mluvit o iniciaci a přesto žádná z nich pokud vím nevysvětluje, jaktu techniku přestat používat.


Komentář ze dne: 02.08.2010 10:45:58
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Omyl, reconection požaduje nejen svoji formu iniciace, velké peníze, cetifikát, bez kterého nelze dál používat na profesionální úrovni nebo se tímto názvem vůbec ohánět.


Komentář ze dne: 29.07.2010 14:32:07
Autor: [Nada] - Nada (evanada@seznam.cz)
Titulek: Zajímavá úvaha
, díky za ni je taková vzácně střízlivá, u země, jakože praktická.
Já mám v sobě zakódovanou (bytostnou) nechuť k jakékoli magii, tedy i sebemagii (neuvědomavé tendence vlastní mysli působící na sebe samu - mysl), takže veškeré práce s energií, dokonce i praktikování jakýchkoli technik, cvičení, meditací jdou přímo proti mému přesvědčení a nevěnuji se tomu, nemohu.
Ale co chci k tomu článku říct, že po přečtení a zaujal mě svým obsahem, díky za taková zamyšlení - ve mě vytanula otázka, PROČ CHCI VLÁDNOUT TĚMITO DOVEDNOSTMI?

Pro mě to je zásadní otázka, která odkrývá motiv ... a alespoň u mě odpověď zapůsobí vyvázáním se z takových a podobných praktik právě pro onen magický potenciál, tedy potenciál MĚNIT STÁVAJÍCÍ. Zajímaly by mě odpovědi těch, kteří se něčemu podobnému věnují. Proč chtějí disponovat, vládnout (těmito nebo jinými dovednostmi, schopnostmi). Nějak si nemohu pomoct, ale vidím v tom hodně ne-li zcela potřebu osobní důležitosti, vyjímečnosti, i když se ona potřeba schová do odpovědi např. - mohu pomáhat (spíše chci pomáhat = opět potřeba sebepotvrzení se coby vyjímečné entity).

Vždyť zázraky = uzdravení (nemyslím jen na fyzické rovině, ale hlavně duševní) se dějí jedině pochopením...

Toť můj názor...


Komentář ze dne: 29.07.2010 15:24:28
Autor: [MichalP] - Michal Pilny (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Myslím si, že je to hodně individuální a v řadě případů k tomu zasvěcence nejspíš opravdu vede motiv "konečně budu něco znamenat a budu obdivuhodný" apod., jiné k tomu prostě vede snaha být obecně užitečný, případně touží sbírat vděk, což je také velmi oblíbená disciplína. Jsem si jist, že drtivá většina lidí, kteří podobnou dovedností disponují (bez ohledu na to, jak k ní přišli) a měl jsem možnost se s nimi setkat, by vědomě touto cestou nikomu neublížila a chci věřit, že to odpovídá obecnému stavu.

Nicméně dávat dohromady magii a práci s energií je trochu problematické. De facto my všichni nějakým způsobem s energií pracujeme, byť nevědomě. Například po jídle se kolem 70%-80% energie shromáždí v oblasti žaludeční sliznice, ve tmě se energie shromažďuje v očích a podobně - tyhle procesy nějak ovlivňovat se moc neliší od vědomého ovlivňování rytmiky dýchání, jen nám to není moc vrozené, resp. chybí tam ta zpětná vazba, která člověku řekne, jestli to dělá správně nebo ne a tuto zpětnou vazbu je zkrátka potřeba se naučit. Mnohokrát jsem přemýšlel o tom, proč člověk není vybaven podobným smyslovým orgánem, když ostatní životně důležité atributy okolního prostředí (vzduch, teplota ...) monitorovat může.
Každopádně označnovat práci s energií za formu magie je stejné, jako tvrdit, že když pracuji s nožem, jsem skoro vrah - vrah sice potřebuje nůž, ale nůž nepotřebuje vraha.

Jinak pro mě samotného je ta otázka proč tím chci vládnout bezpředmětná. Nikdo se mě neptal, jestli o to stojím nebo ne a můžu tě ujistit, že puberta, kdy se u mě ty dovednosti rozvinuly, pro mě vůbec nebylo jednoduché období.


Komentář ze dne: 29.07.2010 16:32:04
Autor: [Nada] - (evanada@seznam.cz)
Titulek:
Aha, díky.

Nicméně sám píšeš: "Celkově se nemohu ubránit dojmu, že u energetických škol jde v podstatě o magii. Odpusťte - nebudu jakkoli rozlišovat mezi bílou, černou nebo jakoukoli jinou magií, magie stejně jako řada jiných prostředků může být využita pro dobrý nebo pro špatný účel. Ale zásadně důležité pro magika je, aby si uvědomoval, že magii používá a jakým způsobem svého záměru dosahuje; tento rozměr však u energetických škol prostě nevidím."

S čímž souhlasím, vnímám to podobně, ne-li stejně včetně toho, že by si každý měl uvědomovat, jak je skrze něho činěno, že je jím něco činěno (změna, což je známka pro mne pro výraz magie), měním, tedy působím magicky (bez jakéhokoli dalšího zabarvení jako dobře, špatně, bílá magie, černá atd.), mělo by být dané, že přebírám plnou zodpovědnost za to, co je skrze mě činěno a že je činěno, protože nic nezůstane bez následku (stopa tu je) a tak nějak jsem si myslela, že by mělo být zřejmé (pro mne, když to dělám, když se tomu věnuji) i zodpovězení, proč to dělám. (někomu je to cizí, někomu ne, dá se předpokládat, že nějaký důvod za tím přece jen je...).
Ale může se to zdůvodnit i tak, jak sis to zdůvodnil ty: ono se to objevilo, nikdo se mě na nic neptal, tak to používám. Může být... pokud je tu připravenost nést následky, určitě se snažíš pomáhat, ne škodit (i když to je taky otázka, co je pomocí, já bych si asi nelajzla někoho třeba vyléčit z nějaké nemoci, nebo někomu ochránit majetek, protože nevím, neznám vyšší záměr, co je ve hře a jestli to nemá být a řekla bych, že vždy je to učební látka především pro toho, koho se to týká a když on nepochopí, skutečně nepochopí, nezmění přístup, pak moje pomoc byla spíše ublížením, něco jako když vytáhneš rybu z vody, aby se neutopila..), ale to je můj názor.
Mě jsou tyhle věci cizí.

Tak jen pro jiný pohled, no....

PS: Pokud se někdo dává na takovou cestu = působit (mentální) energií změny, měl by být zřejmý záměr, který by měl být v zákrytu s Cílem a jsou takoví Mistři, kteří přesně vidí příčiny i možné následky a operují chirurgickým nástrojem na hranicích života a smrti (a to někdy doslova), ale těch je jak šafránu a dokonce bych řekla, že v České republice ani takový není.

Ale každý strůjcem svého štěstí.
Ať se daří :wave:


Komentář ze dne: 29.07.2010 16:40:43
Autor: [Nada] - (evanada@seznam.cz)
Titulek:
Je to velká zodpovědnost.

Komentář ze dne: 29.07.2010 18:55:12
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
No já jsem měl na mysli pouze motiv, který člověka dotlačí k tomu, že o takovou dovednost usiluje, to nemá co dělat s tím, jak potom s takovou dovedností nakládám (byť je pravda, že to často souvisí).

Zodpovědnost za následky mých činů je (tedy alespoň pro mě) samozřejmá, ono je to vlastně tak, že míra a rozsah zodpovědnosti úzce souvisí s tím, do jaké míry si tuto zodpovědnost uvědomuji. Vzato do důsledků každý jistým způsobem zodpovídá za vše, co nějakým způsobem vytvoří nebo změní. Jestliže například někomu doporučím nějaké pracovní místo, nesu určitý díl zodpovědnosti za to, že on na to místo nastoupil; ale pokud to někdo tak necítí, tak se ho taková zodpovědnost netýká. Nicméně to je úplně jiné téma.


Komentář ze dne: 29.07.2010 19:37:20
Autor: [Václav Gerla] - Václav Gerla (vaclav.gerla@seznam.cz)
Titulek: prakticke poznamky
vezmu to ciste prakticky:

1) kdyz za mnou prijde clovek, ktery resi nekolik let stejny problem a po par dnech mi dekuje, ze si to v sobe konecne doresil, nevidim duvod proc Reiki nepouzivat. Je mi jedno kdo nebo co mu pomohlo, jestli nejake Reiki, on sam, nebo neco jineho. Ze si nesel zameditovat do lesa pod strom a prisel za mnou na nejake "Reiki" je uz myslim vedlejsi. Dulezite je hlavne to, ze ho to nekam posunulo a nestoji stale na stejnem na miste.

2) Nemyslim, ze je Reiki nezvratne. Ja sam si to vsechno nastavuji. Pokud se hluboce ponorim sam do sebe a poprosim si, aby mnou prestalo prochazet Reiki, tak mnou prestane prochazet Reiki. Pokud ovsem nekdo vidi Reiki jako nezvratne, bude to pro nej nezvratne. S Reconnection, jak tu nekdo zminuje jsem nejaky cas take zkousel pracovat, ale kdyz jsem citil, ze mi to nic nedava (prislo mi to jen jako hracka na zazitky), prestal jsem tomu venovat pozornost a tak mnou prestaly ty energie prochazet. Kdykoliv se ale muzu na ty energie zase napojit, kdyz budu chtit, protoze je znam. Kazdy z nas muze, pokud opravdu chce.

3) Nemyslim, ze je Reiki snadne. Alespon ne to "Reiki", kdy clovek zacina fungovat v souladu s vesmirnym radem a zacne byt uzitecnym nastrojem i jinym lidem, ne jen sam sobe. Ono to totiz zdaleka neni o nejakych "Reiki zasvecenich" - to vi kazdy kdo uz s Reiki nejaky cas poctive dela. Ale souhlasim s tim, ze cesta k titulu "Reiki Mistr" snadna opravdu je - pri trose drzosti mate za par minut zasveceni u jednoho z nejlepsich mistru v Japonsku, ktery medituje tak casto, ze o nem nevi ani japonci.. staci chvilka u photoshopu a barevna tiskarna po ruce :)

4) "Pracuji s něčím, čeho podstatu neznám"
kolik lidi kouka do monitoru? a kolik z nich vi, jak to v monitoru skutecne funguje? Kdyz neco prokazatelne funguje, tak to neni potreba zkoumat, ne? Zvlaste pak neco jako Reiki, co stejne zkoumat nejde (alespon ne tim, co si nosime v hlave).

5) Symboly nejsou striktne potreba k tomu aby Reiki fungovalo - symboly to vsechno pouze usnadnuji, nebot jsme zvykli myslet v symbolech. Nevim jak Reiki iniciace (neprovadim je), ale kdyz jsem zharmonizovany, nepotrebuji pro provedeni Reiki osetreni zadne symboly. Jen si stoupnu, zklidnim se, a necham at se vsechno deje samo od sebe. Netrapi mne, ze Reiki nerozumim, protoze se pritom norim nekam, kde jasne citim napojeni na moudrost, ktera vysoce prekracuje cokoliv na co bych mohl prijit rozumovanim.

> Celkově se nemohu ubránit dojmu, že u energetických škol jde v podstatě o magii.

myslis? a co kdyz jen nejsme schopni pochopit moudrost, kterou nam nekteri mistri predavaji? ukazou nam vratka k peknym energiim, ale my se to snazime nejak uchopit, vyuzit to ve svuj vlastni prospech, nacpat to vsude tam, kde si myslime ze to patri atd... proste magie.


Komentář ze dne: 30.07.2010 17:05:47
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Díky za fundovanou reakci.

1) Je mi jedno kdo nebo co mu pomohlo

Za jiných okolností bych to rozporoval, ale v tomto kontextu s tím nemám problém, energii je fuk, odkud pochází, je to pořád ta samá. A ani jsem neměl v úmyslu naznačovat, že by původ Reiki ovlivňoval to, jaký bude mít vliv působení "reikisty", byť řada lidí by s tím souhlasila.

2) Nemyslim, ze je Reiki nezvratne.

To je pro mě každopádně zajímavý pohled. Nechci nějak pitvat tvoje slova, která by mohla naznačovat, že musíš explicitně žádat, aby Reiki nepůsobilo, ale zajímá mě, jak je to tedy s tou nezvratností koncepčně: když například přestanu Reiki praktikovat a léta se tomu nebudu věnovat, ztratím tu schopnost a budu se později muset jaksi "rekvalifikovat", abych mohl v Reiki pokračovat? Nebo to mám k dispozici jednou provždy?

3) Nemyslim, ze je Reiki snadne.

Jo rozumím, pokud budu uvažovat o Reiki jako o filozofické cestě nebo přístupu k životu, je to neodpustitelné zlehčování. Ale to, co mě zajímá, je právě ten konzumní přístup - opravdu to takhle funguje? Teď nemám na mysli ten Photoshop ;-) , ale to, že někdo, kdo se rozhodne praktikovat Reiki, tak absolvuje iniciaci (berme to klidně tak, že to trvalo rok), za kterou zaplatí a tím procesem se mu Reiki zpřístupní a může jí regulérně a účinně praktikovat.

Protože jestli je to tak, potom Reiki z čistě praktického hlediska JE snadné. Jestli to tak není, potom má mistr docela složitou pozici - provede za nějaký poplatek iniciaci, ale ta nemusí vést k tomu, co od ní zájemce očekává (proč - to teď nechme stranou prosím). Docela by mě zajímalo, jestli se stává, že mistr mezi zájemci vybírá a některé z nich prostě odmítne.

4) "Pracuji s něčím, čeho podstatu neznám"

Ano samozřejmě, koneckonců také pracuji s energii, aniž bych dokázal doložit deklaraci fyzikální podstaty té energie a vlastně mě ani moc nezajímá. Mám v tomto místě na mysli jinou věc: pokud budu například chtít dosáhnout stavu klidu mysli, je to nemožné bez toho, že bych uměl "nemyslet", dovednost nemyšlení je tak jakýmsi kvalifikačním požadavkem pro klid mysli. Stejně tak pokud chci experimentovat s vizualizací, nebude se mi dařit, pokud neovládám koncentraci. Otázka zní: jaké jsou požadavky na toho, kdo chce seriózně pracovat s Reiki?

5) Symboly nejsou striktne potreba k tomu aby Reiki fungovalo

Upřímně řečeno existence a zbytnost či nezbytnost symbolů je pro mě v tomto tématu dosti důležitá, jinak bych nemluvil o magii. Grafické symboly totiž žádná filozofická ani teozofická škola nepoužívá, tedy ne tím způsobem, jak to dělají energetické školy. Řada náboženských směrů praktikuje různé rituály a některé z nich by nepochybně bylo možné označit jako magické, ale pokud stoupenec tyto rituály nebude praktikovat, není kvůli tomu vyobcován. Naproti tomu například pro evokační magii jsou symboly velmi důležité.

Zatím jsem nabyl dojmu, že symboly jsou pro Reiki zásadně důležité, mluví se o tom úplně všud


Komentář ze dne: 30.07.2010 22:59:12
Autor: [Václav Gerla] - Václav Gerla (vaclav.gerla@seznam.cz)
Titulek:
> ztratím tu schopnost a budu se později muset jaksi "rekvalifikovat", abych mohl v Reiki pokračovat?

je to stejne jako treba cteni - kdyz se jednou naucis cist, tak to asi taky jen tak nezapomenes (nerikam ze to nejde). Pak na to ale nabalis spoustu dalsich veci a pouzivas to. Jak se to muzes odnaucit? A proc taky?

> že musíš explicitně žádat, aby Reiki nepůsobilo

nemusim o nic zadat, ale muzu to svou pozornosti zesilovat, nebo utlumovat (pokud chci).

> za kterou zaplatí a tím procesem se mu Reiki zpřístupní a může jí regulérně a účinně praktikovat

hodne to zjednodusim: predstav si ze mas v sobe kanal, kterym proudi zivotni energie. rekneme ze ma prumer 1cm. kdyz pujdes na iniciaci, tak se dostanes rekneme na 2cm, ale nic vic s tim mistr udelat nemuze, protoze by te mohl poskodit.. rok se sebou nebudes nic delat a pujdes na dalsi iniciaci.. mistr te bud rovnou vyhodi a rekne ti, ze se sebou stejne nic nedelas, nebo te vezme na druhou iniciaci a dostanes se na 2.5cm.. po dalsim roce jdes na mistrovskou iniciaci a dostanes se treba na 3cm. Jsi Reiki mistr, pritahnes si lidi, kteri odpovidaji tomu, kam ses dostal.

Dobra, ale nekdo jiny zacina treba taky na 1cm, ale po iniciaci na sobe pracuje a dostane se za ten rok z 2cm na 5cm. Kdyz pak jde na druhou iniciaci, mistr ho posune na 10cm.. atd.

A nekdo jiny na zadne iniciaci nebyl a stejne je z "nejakych duvodu" na 200cm. Nema sice nalepku lecitel, ale kam prijde, tam je dobre.

> že mistr mezi zájemci vybírá a některé z nich prostě odmítne.

to zalezi na mistrovi. dobry mistr vi jak na tom si, takze te vezme az ve chvili, kdy vi, ze jsi na prislusnou uroven dozral. Proc by te bral driv, kdyz vi, ze ti to stejne nic neda?

> pokud budu například chtít dosáhnout stavu klidu mysli

muzes se snazit dosahnout stavu klidu mysli, ale trvale ji v tom stavu stejne neudrzis, protoze to je mysl a jeji prirozenosti je myslet.. me se spise osvedcilo prestat chtit klid mysli ve vyznamu "nemysleni".. necham mysl, at si dela, co chce a ja jsem v klidu.

> jaké jsou požadavky na toho, kdo chce seriózně pracovat s Reiki?

byt ochoten se sebou neco delat

> Zatím jsem nabyl dojmu, že symboly jsou pro Reiki zásadně důležité

nesmis verit vsemu co si nekde prectes :) )


Komentář ze dne: 02.08.2010 23:43:42
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
>> ztratím tu schopnost a budu se později muset jaksi "rekvalifikovat", abych mohl v Reiki pokračovat?
> Jak se to muzes odnaucit? A proc taky?
>>
>> že musíš explicitně žádat, aby Reiki nepůsobilo
> nemusim o nic zadat, ale muzu to svou pozornosti
> zesilovat, nebo utlumovat (pokud chci).

Odnaucit urcite neni to spravne slovo. Ok, tedy ta dovednost se zafixuje podobne jako jine dovednosti, cili neni to tak, ze by mi nekdo Reiki jaksi "zapnul". Zaroven to taky znamena, ze kdyz se tomu budu nejakou dobu venovat (cimz si dovednost lepe ci hure zafixuji) a na zaklade zkusenosti zjistim, ze mi to z nejakeho duvodu neprospiva (nechci to pitvat, ale oba vime, ze takova situace muze nastat), budu mit - podobne jako se ctenim - problem to "neumet", dokud to zcela "nezapomenu". Toto neni polemika, jen shrnuji, jak jsem to pochopil.

>> za kterou zaplatí a tím procesem se mu Reiki zpřístupní a může jí regulérně a účinně praktikovat
> hodne to zjednodusim: predstav si ze mas v sobe kanal, kterym proudi zivotni energie. rekneme ze ma prumer 1cm.

Podle toho, jak to popisujes, to zni jako trening dovednosti. Tomu dobre rozumim, nekdo proste ma vlohy, ktere pri tom vyuzije, jiny ne a tomu mistr "pomuze". Jak mu pomuze ponechavam tedy stranou, jeste mi prosim objasni, ten trening: spociva jen v trenovani prace s energii (opet neni podstatne jak), nebo tam hraji roli i jine atributy? Nebo naopak: hraji roli jine vlastnosti jako napr. moralni uvedomelost nebo jine, nebo nejsou podstatne? Vim, ze u samotne prace s energii to neni podstatne (pokud jde o funkcnost!), ptam se specialne na Reiki.

>> že mistr mezi zájemci vybírá a některé z nich prostě odmítne.
>
> to zalezi na mistrovi. dobry mistr vi jak na tom si, takze te vezme az ve chvili, kdy vi,
> ze jsi na prislusnou uroven dozral. Proc by te bral driv, kdyz vi, ze ti to stejne nic neda?

To chapu, spis jsem mel na mysli to, jestli se treba muze stat a stava, ze mistr rekne "Nedoporucuji ti to, protoze ..". Vim, ze iniciace nedelas a nechci te uvadet do rozpaku, ale opravdu me to zajima. Podotykam, ze mluvime o Mistrech, ne o "mistrech".

>> jaké jsou požadavky na toho, kdo chce seriózně pracovat s Reiki?
>
> byt ochoten se sebou neco delat

Vpravde lisacka odpoved :-) , z toho akceptuji jen tu cast "samo se nenakope". Neco delat v jakem smeru?

>> Zatím jsem nabyl dojmu, že symboly jsou pro Reiki zásadně důležité
> nesmis verit vsemu co si nekde prectes :-)

Ok, takze symboly tedy nejsou podstatne? Lze provozovat Reiki bez nich? Toto je pro me dulezita otazka.


Komentář ze dne: 02.08.2010 23:58:58
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Moje osobni zkusenosti jsou z nekolika absolvovanych Reiki masazi, krome toho jeden z mych pratel absolvoval iniciaci. Kdyz to shrnu:

1) Reiki je neobycejne efektivni metoda prace s energii, nektere techniky (nevim, jestli je maseri pouzivaji uvedomele nebo ne) pro me byly velmi poucne. V tomto smeru je Reiki opravdu pozoruhodne.

2) Videl jsem Reiki masera, ktery mel 4. stupen a umel leda mlit pantem; videl jsem masera, ktery vystupoval velmi skrome, ale jeho schopnosti byly obdivuhodne.

3) Reiki maseri - tedy ti SCHOPNI - cerpaji energii ze zdroje, ktery znam, ale pouzivam jen v obzvlast vypjatych situacich. Zachazeni s timto zdrojem je pro ne snazsi nez pro me.

4) Energie, kterou Reiki maseri pouzivaji, neni nicim zvlastni. Kouzlo spociva v technice prace s ni.

5) Emise energie se u takovych lidi spousti nekdy i samovolne bez jejich vedome ucasti, v zavislosti na jejich pohnutkach. Na hypotetickou otazku, jestli je to dobre nebo spatne, si vahave odpovidam, ze to neni dobre.


Komentář ze dne: 03.08.2010 10:44:50
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Slatanina je v tom, že píšeš o něčem o čem nic nevíš a dáváš do toho svoje domněnky, co by, kdyby. Můžeš si udělat svoji zkušenost s někým, komu bys snad mohl věřit, aby sis udělal s reiki osobní zkušenost, promluvil si atd. Takové vaření z vody nemá žádný smysl. Článek jsem už poslala, na dotazy Ti ráda odpovím. Některým příspěvkům zde uvedeným vůbec nerozumím, ve smyslu jak to autor myslí, protože jsou naprosto mimo téma, s naprostou neznalostí věci. Strach a paranoia je vůbec největší nepřítel jakéhokoliv vlastního pokroku. Ale dá se s ním dělat spoustu věcí i formou konstelací, homeopatie, eft a dalších...- :) )).


Komentář ze dne: 03.08.2010 11:28:31
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
> Slatanina je v tom, že píšeš o něčem o čem nic nevíš a dáváš do toho svoje domněnky, co by, kdyby.

Ze pisu o necem, co neznam, je pravda, ale taky se to nesnazim ani naznacovat, natoz predstirat, naopak tam pisu vyzvu k polemice a pripadnemu preargumentovani. PROTO jsem ten clanek napsal, pokud se ozvou zasvecenci a reknou "Ses trubka, ve skutecnosti je to takhle a takhle", pak splnil svuj ucel. Formu clanku jsem zvolil proto, ze to - jak vim - zajima mnoho lidi.

Domenky, o kterych se zminujes, jsou de facto kompilat mych navysost praktickych zkusenosti z jinych oblasti, nez jsou energeticke skoly. Rozhodne to neni popis toho co se mi v noci zdalo, kdyz mi spadla perina ;-) Osobni zkusenost s Reiki jsem z toho duvodu ochoten absolvovat pouze pasivni a uz jsem to nekolikrat udelal.

Pokud jde o strach a paranoiu: znam vetsi nepratele, ale rozumim, jak to myslis. Urcite je to brzda, nicmene za tu dnes taha spousta lidi, bud kvuli spatnym zkusenostem (treba i jako nasledek nedorozumeni), nebo proto, ze v duchovnich skolach obecne dnes panuje - jak trochu neprehledne, ale trefne poznamenal Amad - tak neuveritelny chaos. A potom take paranoici jako ja, kteri diky tomu maji pocit sucha a bezpeci ;-)


Komentář ze dne: 03.08.2010 00:54:21
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
> to proste nejde vymazat! tak jako nejde, aby dite ktere verilo 100% na jeziska
> a zjistit, ze je to jinak (rodiče, Tesco), tak už nikdy nemůže věřit uplne stejne
> kvalitně jako předtím, i když jej třeba nejak presvedcíte (je to srozumitelné?)

Ano rozumim tomu. Tuhle nevratnost - nelze zapomenout nabyti nejake zkusenosti - nemam na mysli. Pokud je takto vyjadrena nevratnost zasveceni Reiki, nemam s tim zadny problem, ale pak nechapu, proc se o tom pomerne dost mluvi, pak je to prece samozrejme vec.

> nekteri naopak energie degradovali a i kdyz zadaji o reiki, tece jim tam neco i z "cernoty"

Ano a o ty se ja bojim.

> nelze brat nazor, že člověk nemá lézt do toho, o cem nic neví

To chapu a netvrdim, ze je to spravne. Je to proste moje vlastnost a vim, ze me v nekterych pripadech zbytecne brzdi. Muzu to smele prohlasit za chybu, ale tim nezmenim svoje nazirani, brani mi v tom spatne zkusenosti.

> NIKDY se tu clovek nerozhoduje podle dokonaleho nahledu, vzdy jen podle momentálních znalostí, pocitů a nazorů

Ano, bohuzel

>> "... jsou takoví Mistři, kteří přesně vidí příčiny ... ale těch je jak šafránu"
> ale jsou, akorat o nich nikdo nevi, nemaji potrebu a ani moc nechteji, aby se o nich vedelo

To je prave to nestesti, protoze o tech, kteri usilovne lovi zajemce reklamou, je hodne a jsou to ti, kteri videt jsou. Dokud podobne veci neexistovaly, jen klasicke skoly, o nic neslo - nejakemu karieristovi se proste nechce travit radu let duchovnim rozvojem, meditacemi apod, ale iniciaci si zaplati snadno (vim, ted trestuhodne zjednodusuji, ale v rade pripadu to tak proste je).

> Duchovni pad, vzajemne si odporujici uceni ...

Ano, stalo se to opravdu neprehledne a rok od roku se to zhorsuje. Pokud se dnes nekdo o tyhle veci zacne zajimat, ma pekne tezkou ulohu se aspon vubec zorientovat, nez zacne volit, co je pro nej spravne a co ne. Zacina to byt tak zamotane, ze uz i tvrzeni neortodoxniho buddhismu, ze kazdy clovek ma svou cestu, zacina znit podezrele ;-) . To je take duvod, proc sleduji kazdou skolu, ktera nabizi cokoli "rychle a snadno" podezirave. Vubec mi nejde o nejake pausalni ocernovani, jen hledam hranici mezi svetlem a stinem. Co se to jen stalo, ze se lide stavaji stoupenci hnuti, ktere tvrdi, ze Hitler sel po smrti do nebe a zaroven slibuje duchovni ocistu? Velice lituji vsech, kdo v dnesni dobe zoufale hledaji tu svou pravdu a moc jim drzim palce, aby ji opravdu nasli.

Zdroj: Jitřnízemě.czDISKUSIU na Jitřní Zemi nájdete na tejto adrese

DISKUSIU na Pútnikoch nájdete na tejto adrese


Súvisiace:

Je Reiki bezpečné?
https://www.cez-okno.net/clanok/serial-overte-si-co-sa-deje/je-reiki-bez...

Pán ombudsman, je reiki bezpečná?
https://www.cez-okno.net/clanok/pan-ombudsman-je-reiki-bezpecna

PROČ JSOU ZASVĚCENÍ PODVOD / OD ČEHO SE ODVÍJÍ SKUTEČNÉ SCHOPNOSTI?
https://www.cez-okno.net/clanok/magia/proc-jsou-zasveceni-podvod-od-ceho...

Falošné hrozby, „2012“ a skvelé rady typu „snadno a rychle“
https://www.cez-okno.net/clanok/deziluz/falosne-hrozby-2012-a-rady-typu-...

Magie
https://www.cez-okno.net/clanok/magie

Medzi nebom a peklom
https://www.cez-okno.net/clanok/medzi-nebom-a-peklom

Nič nie je zadarmo
https://www.cez-okno.net/clanok/nic-nie-je-zadarmo

Jak pracovat s Energiemi VIII.
https://www.cez-okno.net/clanok/alue/jak-pracovat-s-energiemi-viii-odstr...

Jak pracovat s Energiemi VII.
https://www.cez-okno.net/clanok/alue/jak-pracovat-s-energiemi-vii-likvid...

Jak pracovat s Energiemi VI.
https://www.cez-okno.net/clanok/serial-duchovna-lekarnicka/jak-pracovat-...

Jak pracovat s Energiemi V.
https://www.cez-okno.net/clanok/alue/jak-pracovat-s-energiemi-v-vyuziti-...

Jak pracovat s Energiemi IV.
https://www.cez-okno.net/clanok/alue/jak-pracovat-s-energiemi-iv-posilan...

Jak pracovat s Energiemi III.
https://www.cez-okno.net/clanok/alue/jak-pracovat-s-energiemi-iii-dalsi-...

Jak pracovat s Energiemi II.
https://www.cez-okno.net/clanok/alue/jak-pracovat-s-energiemi-ii-zakladn...

Jak pracovat s Energiemi I.
https://www.cez-okno.net/clanok/aktualne/jak-pracovat-s-energiemi-i


Autori: 
október 25, 2010 15:43 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Kok
  Kokoktóber 27, 2010 16:01 popoludní

  Komentár: 

  Vaše vzájemná polemika k tématu Reiki mi výrazně evokuje program " Bůh", tj., který bůh je božštějští, který názor opravdovější, pravdivější, zasvěcenější, která energie léčivější, z lepšího zdroje atp. Nemám vhledy, vize, neurčuji toky vesmírných, božských a jiných energií, nejsem světlem, vyvoleným atp. Prostě JSEM !!! Jsme jedno, neexistuje světlo a temnota, pravda a lež, vše JE. Stejně jako energie ( ale můžu tomu klidně říkat jinak, kámen nebo koště, záleží jen na mně a nijak to nezmění podstatu)- má ji každý- JSME tou energií, jsme vším a ničím- tak si to užívejme !!!!!
  Mysl a emoce jsou program a jak je vidět zas mě dostal- nebyla jsem ve střehu a nechala se vyprovokovat k odpovědi- Bytí je Radost a já ji ze srdce přeji všem Olivie

 2. Obrázok používateľa Lanoo
  Lanoonovember 26, 2010 14:11 popoludní

  Komentár: 

  Toto su take typicke pseudoduchovne recicky, skusme si predstavit zachranara pri umierajucom, ktory by si uvedomil, ze "vsetko je jedno" a lutoval by, ze sa "nechal vyprovokovat k reakcii".

  Treba o tychto veciach pisat, astral je plny ludi, ktori tam takpovediac nemaju co hladat (strazca pusti len pripravenych, eticky a moralnezdatnych, henti ho obchadzaju, nech im je Boh milostivy)

  Snazit sa chapat nasich pobludenych bratov a sestry, ktori dennodenne skodia, manipuluju a tyraju svoje obete vo fyzickom svete, je akiste dobre, ale minimalne rovnako dobre je o tom pisat.

  Este i dnes sa najde kopec ludi, ktori sa snazia meditovat a problemy pripisuju duchovnemu pokroku. Keby aspon trochu "videli", nestacili by sa divit, kto je zvacsa za tym...

 

 

Top