Obrázok používateľa CEZ OKNO
Odhalenie desiatich najväčších záhad a mýtov okolo zvierat (fotogaléria)

Pôvod populárnych mýtov a záhad často môžeme vysvetliť aj pomocou správania sa zvierat...

Rozprávkové kruhy

Napríklad takzvané „Rozprávkové kruhy“ už dlho vyvolávajú zmätok vo svojich pozorovateľoch. Ide o výrazné kruhové útvary z viacročnej trávy s pustým stredom, ktorá rastie v púšti na juhozápadnom pobreží Afriky. Biológ Norbert Juergens z univerzity v Hamburgu sa spoločne so svojimi kolegami v novom vedeckom článku pokúšajú vysvetliť, ako stravovanie termitov a prirodzené hromadenie sa dažďovej vody spôsobuje tvorbu týchto záhadných kruhov.
Podľa vedcov sa termity živia koreňmi trávy a zabraňujú tak jej rastu. Dažďová voda sa neskôr uloží v piesočnatej pôde hlboko okolo okraja miesta so zožranou trávou a umožní tak, aby nejaká tráva prežila.

Krik „Veľkej nohy“

Začiatkom tohto roka titulky správ o „pravdivých tvrdeniach“, o reve a jačavých zvukoch prichádzajúcich z lesov, upozornili na to, že Bigfoot – „Veľká noha“ žije v Oregone. Tieto tvrdenia sa objavovali v priebehu rokov na rôznych miestach po celom svete. Veľa odborníkov tieto zvuky prisudzuje kojotom, ktoré vytvárajú zvuk komplexným spôsobom alebo prerušovanému húkaniu sov.
V Cornell Lab of Ornithology sú toho názoru, že prerušované húkavé volanie sov: „Kto varí pre vás? „Kto varí pre vás všetkých?“ (Who cooks for you? Who cooks for you-all?) je klasickým zvukom v starých lesoch a zalesnených močiaroch.

Kruhy v obilí

Čo majú spoločné zdrogované klokany wallaby s kruhmi v obilí, ktorých zvláštne kruhové vzory môžeme často vidieť v Austrálií alebo jej okolí. Podľa Lary Giddings, guvernérky ostrovného spolkového štátu Tasmánia, sa vačkovce podobné kengurám živia v regiónoch s veľkým množstvom makových polí. „Potom sa zrútia,“ povedala pre spravodajskú stanicu BBC. „Vidíme akoby kruhy v obilí nachádzajúce sa v makových poliach, spoločne s kengurami wallaby, ktoré sú ťažké.“ Kengury wallaby doslova chodia dokola v kruhoch, vyžierajú v nich vzory alebo dupú po úrode.

Morské obludy

„Lochnesská príšera“ bola často videná v Škótsku, ale ľudia často hlásili pozorovania aj iných morských príšer vo vodách, ako napríklad aj v Cadboro Bay na Aljaške. Odborníci na zvieratá tvrdia, že tieto príšery sú pravdepodobne žralokom úhorovitým, úhorom alebo iným druhom ryby. Jim Covel, riadiaci pracovník so skúsenosťami získanými v Kalifornskom Monterey Bay Aquarium, povedal pre Discovery News, že on osobne a ani ostatní zamestnanci nemôžu mať konkrétnejší názor na vec, pretože oni „ešte stále objavujú nové druhy v oceánoch ako tieto, ktoré možno dovolia vyplniť medzery v ich predstavivosti.“
Vysoko ohrozené žraloky úhorovité majú totiž vzhľad podobný príšerám vďaka svojim veľmi ozubeným tlamám a zvlneným, úhory pripomínajúcim telám.

Chupacabra

Dôkazy DNA ukázali, že správy o strašidelných zvieratách Chupacabra sú v skutočnosti len fámy o chorých psoch a kojotoch. Zvieratá s upírskymi sklonmi údajne terorizovali obete v severnej aj južnej Amerike. Ale výskum niekoľkých odchytených zvierat odhalil pravdu: úbohé prašivé zvieratá jednoducho stratili hmotnosť a srsť, čo im dodalo strašidelný výzor.

Voda zmenená na krv

V biblických dobách boli ľudia šokovaní pohľadom na oceány a ostatné vodné systémy, razom zmenené na jasnú červenú farbu na veľkých plochách. Vedci hovoria, že tento jav je spôsobený vodným kvetom, v dôsledku prudkého nárastu a nahromadenia rias. Farba nebýva vždy červená, ale záleží od druhu rias. Niektoré riasy sfarbujú vodu na zeleno, na zlato alebo na inú farbu.

Grify

Grify, ako napríklad ten, ktorý vystupuje v knihách a filmoch o Harry Potterovi, sú mýtické bytosti so štyrmi končatinami, ostrými pazúrmi a obrovským zobákom . Adrienne Mayor zo Standfordskej univerzity navrhuje, že mýtus mohol vzniknúť vtedy, keď sa baníci v strednej Ázii stretli s neobyčajne dobre zachovanými skamenelinami druhu Protoceratops. Na základe objavov skamenelín, pochádzajúcich z geologického obdobia Krieda, ktoré bolo érou dinosaurov, ich mohli vtedajší ľudia pokladať za kostry fiktívnych grifov.

Draky

Draky so svojimi krídlami, pazúrmi a neľútostnými, doširoka otvorenými tlamami sa zdajú byť najhoršou nočnou morou namiešanou z rôznych druhov zvierat. Jedným z najsilnejších kandidátov je krokodíl nílsky, ktorý bol kedysi najrozšírenejší. Tieto obrovské plazy hrajú rolu „veľkej prechádzky“, keď rýchlym pohybom zdvihnú svoje telo zo zeme, spôsobujúc neuveriteľný zmätok ako... drak.

Záhadné guľôčky z trusu

Mnoho skúsených záhradníkov bolo zmätených po objavení záhadných guľôčok z trusu vo svojich dvoroch. Veľký počet týchto guľôčok sa môže ukázať naraz počas krátkej doby. Entomológovia objavili, že príčinou týchto guľôčok sú africké čierne chrobáky. Chrobáky žijú pod zemou a opakovane sa vracajú von na povrch žrať trávu. Toto ich chovanie prezrádzajú guľôčky z trusu.

Gorily v hmle

Prvým, o kom z histórie vieme, že zaznamenal slovo „gorila“, bol kartáginský objaviteľ Hannón Moreplavec, ktorý žil okolo roku 500 pred naším letopočtom. Na výprave k pobrežiu západnej Afriky písal o „divých ľuďoch, z ktorých veľkú časť tvorili ženy s telami pokrytými srsťou a ktoré naši tlmočníci nazývali Gorillae.“ Tieto „ženy“ boli v skutočnosti gorily západné, prirodzene žijúce v tejto oblasti.

Jennifer Viegas, 28. marca 2013

Zdroj: http://news.discovery.com/animals/mysteries-and-myths-explained-by-anima...

Foto: Norbert Juergens, William Warby, Michael Gras, Alejandro Díaz, Jordi Paya, Sunil Soundarapandian, S. E. Thorpe, Andre Engels, Flickr, Wikipedia Commons

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Ďalšie fotogalérie
http://www.cez-okno.net/fotogaleria


apríl 18, 2013 22:01 popoludní

 

 

Top