Obrázok používateľa CEZ OKNO
Thatcherová hrozila Argentíne jadrovým útokom

GUARDIAN | Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová počas vojny o Falklandy nútila francúzskeho prezidenta Francois Mitteranda, aby jej dal k dispozícii tajné kódy argentínskych, vo Francúzsku vyrobených rakiet, inak vraj zasype Buenos Aires strelami s jadrovými hlavicami. Tieto fakty sa uvádzajú v knihe psychoanalytika Aliho Magúdiho, ktorého francúzsky prezident pravidelne navštevoval v rokoch 1982 - 1984. Mitterand sa vraj zastrájal, že sa za to pomstí výstavbou podmorského tunela a Británia raz navždy stratí štatút ostrovného štátu. Mitterand sa mu údajne ospravedlňoval 7. mája 1982, že prišiel na stretnutie neskoro slovami: "Prepáčte. Ale musím urovnať istý spor so Železnou lady - tou Thatcherovou. Je to nemožná žena! Má v južnom Atlantiku štyri jadrové ponorky a vyhráža sa použitím jadrových hlavíc, ak jej nedám k dispozícii tajné kódy, ktoré môžu vyradiť argentínske rakety tak, že budú slepé a hluché."

Psychoanalytik prisahal vydavateľovi Merenovi Sellovi, že uvedené slová sú skutočne pravdivé. A ďalej údajne pokračoval: "Je zúrivá. Mňa osobne viní za tento nový Trafalgar... Musel som sa poddať. Teraz ich má - tie kódy."

Mitterand, ktorý o Thatcherovej kedysi povedal, že má "oči ako Kaligula a ústa ako Marylin Monroe", sa mu ďalej údajne zdôveril: "Nemáte šancu vyhrať nad úzkoprsým syndrómom neskrotnej Angličanky. Oplatí sa vyprovokovať jadrovú vojnu kvôli pár ostrovom, obývaným troma ovcami, rovnako chlpatými ako zmrznutými?! Dobre, že som ustúpil. Inak - ubezpečujem vás - tá lady s kovovým prstom by naisto stlačila tlačidlo."

Ďalej mu povedal, že Francúzsko bude mať aj tak posledné slovo. "Postavím tunel pod Kanálom. Uspejem tam, kde Napleon III. zlyhal. A viete, prečo s mojím tunelom bude súhlasiť? Budem sa zaliečať jej malo-obchodnému duchu. Poviem jej, že Korunu to nebude stáť ani cent."

Jon Henley, Guardian: "Thatcher `threatened to nuke Argentina`"

http://www.guardian.co.uk/world/2005/nov/22/books.france

Zdroj: protiprudu.info

Rubriky: 
marec 06, 2010 23:06 popoludní

 

 

Top