Obrázok používateľa CEZ OKNO
Omladzujúce odkyslenie 3

Acidobázická rovnováha v tele je veľmi ovplyvnená množstvom vznikajúcich kyselín, najmä kyselín obsahujúcich dusík, ktoré vznikajú pri odbúravaní bielkovín. Tak vzniká moč a kyselina močová. Ale aj iné, nášmu telu cudzie kyseliny prijímané v strave, napríklad toxíny vznikajúce pri kvasení a hubové jedy z čriev, zaťažujú organizmus. Minerály potrebné na neutralizáciu týchto kyselín a toxínov si organizmus zadovažuje odbúravaním minerálnych látok z vlastných dôležitých zásobární. A kyseliny, ktoré sa týmito látkami neutralizujú, podporujú potom zanášanie týchto zásobární. Ich základom sú nestrávené zvyšky potravy, no aj iné nezužitkovateľné odpadové látky, skrátka: splodiny. Následkom je predčasné starnutie tela.


Človek, tvor zásaditý

Tak prichádza k typickej kombinácii zdanlivo vzájomne nesúvisiacich symptómov, pričom jeden symptóm vzniká z prekyslenia, druhý z uskladnených látok. Môže ísť napr. o takéto kombinácie symptómov: vypadávanie vlasov a srdcový infarkt; mozgová príhoda, osteoporóza a reuma; slabinová prietrž a zelený zákal; kŕčové žily a celulitída. Vo všetkých týchto prípadoch ide na jednej strane o sprievodné javy odbúrania zásob minerálnych látok a na druhej strane o ukladanie vzniknutých splodín. Tieto symptómy sa, žiaľ, diagnostikujú aj liečia zväčša oddelene, pritom však majú tú istú základnú príčinu a mali by sa liečiť len vo vzájomnom prepojení. Dôsledkom acidózy býva dnes veľmi často kandidóza, ochorenie zaraďované medzi mykózy a spôsobené kvasinkou Candida albicans. Tým vznikajú ďalšie toxíny z látkovej premeny, ktoré zaťažujú a poškodzujú predovšetkým pečeň a mozgové bunky.

Potraviny v civilizačne vyspelých krajinách už neobsahujú žiaduci nadbytok minerálnych látok, ktorými by sa mohli kyseliny neutralizovať prirodzeným spôsobom. Preto sú potrebné potravinové doplnky. Sú nepostrádateľné predovšetkým na neutralizáciu vznikajúcej kyseliny močovej pri konzumácii živočíšnych bielkovín. Stres, hluk, hnev, strach a pocity viny vedú v organizme ku vzniku kyseliny soľnej. To môže zapríčiniť gastritídu (zápal žalúdočnej sliznice), dokonca i žalúdočné vredy. K tomu všetkému pristupuje ešte množstvo kyseliny octovej z nadmernej konzumácie sladkostí a preťaženie kyselinou mliečnou pri telesnej námahe. Cenou za pôžitok z bravčového mäsa a mnohých druhov syra je tvorba a ukladanie kyseliny sírovej, čo vedie k častým chrbticovým problémom, najmä k mäknutiu, ba neraz aj k vysunutiu medzistavcových platničiek.

Kyseliny rozhodne nie sú vždy len škodlivé, lebo telo ich aj potrebuje. Sú preň nevyhnutné na spaľovacie procesy a na získavanie energie. Keďže vždy a vo všetkom je podstatná miera, hovoríme v prípade zdravého človeka o acidobázickej rovnováhe. Škodlivými sa stávajú kyseliny len pri nadbytku a v dôsledku s ním súvisiacej disharmónie v hospodárení s kyselinami a zásadami.

Keďže najväčší podiel kyselín prijímame v strave, treba si práve na toto mimoriadne dávať pozor. Cukor nám síce život osladzuje, ale robí telo dosť kyslým. Nemožno odporúčať ani často vychvaľovaný ovocný ocot. Dodáva síce telu chýbajúce ióny draslíka (tým sa u osôb, ktoré trpia jeho nedostatkom, dostane draslík a sodík do správneho pomeru), ale tak ako v prípade každej kyslej potraviny uberá sa tým telu vápnik a zhoršuje sa osteoporóza.

Lepšie je použiť jemnejšie pôsobiaci prečisťujúci čaj, ktorý zdravým spôsobom spôsobuje to isté (čo vlastne vedeli už naši starí rodičia). A samozrejme, každý by si mal nájsť cestu k strave s prebytkom minerálnych látok, aby telo už nebolo nútené vykrádať samo seba. Takáto strava vedie k závideniahodnému celoživotnému zdraviu, ku krásnemu telu, organizmu bez toxického zaťaženia, k stálemu pocitu pohody a naplňujúcej radosti zo života.

Účinná očista od splodín

Pod splodinami myslíme nestrávené zvyšky potravy a odpad z látkovej premeny. Profesor Pirlet, odborník na fyzioterapiu, ktorý pôsobil na univerzite vo Frankfurte, definoval charakter tohto odpadu takto: „Škvara je odpadový produkt pri spaľovaní uhlia. Struska z vysokých peci je zasa splodinou pri tavení železnej rudy. S neveľkou nadsádzkou sú čímsi obdobným zvyšky nestrávenej potravy v tele. Sú to medziprodukty a výsledné odpadové produkty látkovej premeny, ktoré je potrebné vylúčiť. Pri ich bakteriálnom rozklade vznikajú vysokotoxické látky, ktorých splodiny môžu prejsť do buniek, pečene, krvi, nervov, imunitného aj reprodukčného systému. Látky dodané telu príliš bohatou potravou sa musia takisto niekde uskladniť, takže sa začne zanášať väzivo. Nezužitkovateľnými splodinami sa telo začína zanášať už v ranom detstve a je to predprípravné štádium artrózy.“

Tri kroky očisty od splodín

Je teda nesporne jasné, že dôkladné očistenie tela od splodín látkovej premeny a remineralizácia sú základom zdravia a nevyhnutným predpokladom úspechu každej terapie. Našou daňou za civilizáciu je aj to, že sme všetci viac či menej zanesení týmto odpadom. Prekyslenie korením v častom konzumovaní mäsa, pitím kávy (veľký producent kyseliny), nápojov typu kokakoly a malinoviek, ako aj v prehnanej konzumácii bielej múky a cukru. Pred sto rokmi sa ešte cukor predával v lekárňach a ako jed pre naše telo ta naozaj aj patrí. Prekyslenie sa zosilňuje kvasením a hubovými infekciami, spôsobenými jednak zlou skladbou stravy, a jednak narušenou črevnou flórou, pričom nezanedbateľnými potencujúcimi faktormi rozvoja týchto chorobných procesov sú aj hnev, strach, hluk, stres, sklamania a preťaženosť.

Účinná očista od nestrávených zvyškov prebieha v troch základných fázach:

1. Rozpustenie nestrávených zvyškov v tele špeciálnym čajom na tento účel. Tým sa kyseliny viazané na minerálne látky uvoľnia z väzieb a je možné vylúčiť ich.

2. Dôkladná neutralizácia aktivovaných kyselín prílevom zásad prostredníctvom vysokej ponuky minerálnych látok a stopových prvkov. Nedá sa to dosiahnuť len zásaditou stravou, také vysoké množstvo zásad môžu telu dodať iba vhodné výživové doplnky.

3. Dôsledné vylúčenie takto neutralizovaných kyselín. Na to je nevyhnutné veľa piť, najmä čaje a zeleninové šťavy, ale aj dobrú, kyselinami nekontaminovanú neutrálnu vodu. K tomu by malo pristúpiť aj odvedenie kyselín zásaditými kúpeľmi trvajúcimi 2 až 3 hodiny a praktizovanými dva-tri razy týždenne, ďalej pomocou čistiacich štiav, napríklad z artičoky, púpavy a pestreca mariánskeho. Užitočné je aj vydrhnutie tela zásaditým roztokom, kúpele rúk a ramien, kúpele nôh a zábaly, zásadité výplachy a kolonoterapia, teda všetko, čo posilňuje vylučovacie orgány - pečeň, črevá a obličky, lebo tie toho musia pri očiste vykonať nesmierne veľa.

Ani jeden z týchto troch krokov nestačí sám osebe, až všetky tri spolu sú zárukou úspechu. Možno začať posledným krokom - odvedením kyselín, rozpustených aj novovznikajúcich. Tým sa zabezpečí, aby telo disponovalo na rozpúšťanie nezužitkovateľných splodín čo najväčšou možnou zásobnou kapacitou a ani na okamih nebolo preťažené množstvom vznikajúcej kyseliny. Potom príde druhý krok - prílev zásad do tela, takže je k dispozícii naozaj dostatok minerálnych látok a stopových prvkov na neutralizáciu. Až nakoniec pri tomto postupe nasleduje rozpustenie viazaných kyselín, ktoré sú ako nestrávené zvyšky uložené v mnohých „skládkach nebezpečného odpadu“ v tele. Pri jednom aj druhom postupe sa nakoniec objaví pocit pohody; krajšie sa už telo odvďačiť nevie.

Správnou následnosťou týchto krokov sa eliminujú kúrové krízy, spôsobené náporom či nedostatkom niečoho. A predíde sa prejavom prvotného zhoršenia choroby. Všetky krízové prejavy liečby sú iba z neznalosti vznikajúce reakcie tela na príliš radikálny prvý krok či na nedotiahnutý druhý a tretí krok. Teraz ešte raz uvediem látky s vysokým obsahom zásad: ovocie, zelenina, zeleninové šťavy, čaje, šaláty. A k nim musia pristúpiť aj nelátkové faktory: eliminácia hnevu, odbúranie strachu, vyhýbanie sa stresu a dostatok slnečného pôsobenia, čerstvého vzduchu i voľných chvíľ. Človek má vo svojich rukách využitie blahodarného účinku očisty od prekyslenia a kľúč k trvalej acidobázickej rovnováhe. Len tak sa bude cítiť dobre. zdravo a dlhé roky si bude môcť naozaj užívať život.

Samozrejme, nestačí dodržať niekoľko týždňov zásaditej výživy a po očiste sa začať správať rovnako ako predtým. Dôležitá je principiálna zmena stravovacích návykov, lebo len tak sa stane zásaditá strava pre človeka samozrejmosťou. A len ak ju človek trvalo dodržiava, môže ísť o skutočnú nápravu. Treba preto začať a krok za krokom postupovať takými zmenami, ktoré človeku padnú najľahšie. U mňa to bolo napr. rozhodnutie, že ráno budem jedávať len ovocie, čo som potom bez akéhokoľvek sebapremáhania vedel dodržať, ba dokázal som si z toho vypestovať návyk.

Ďalším rozumným krokom by malo byť pravidelne viac piť, lebo očista tela od látkových splodín nie je možná bez dostatočného množstva tekutiny. Každý by mal objaviť svoje vlastné postupy a potom si všetky jednotlivé kroky zautomatizovať. To značí: prijatú zásadu treba dodržiavať za každých okolností.

Okrem toho veľmi pomáha vlastnoručná masáž brucha. Znamená to raz za deň si celou silou vymasírovať všetky oblasti brucha a uvoľniť najmä tuhšie miesta. Zlepší sa tým krvný obeh, takže aj oblasti zanesené nezužitkovateľnými splodinami sa prekrvia zásaditou krvou a vyčistia. Touto masážou sa, samozrejme, vyprázdnia preplnené „sklady kyselín“. Preto treba užiť aj zásaditý doplnok výživy, aby bol k dispozícii dostatok zásad na neutralizáciu všetkých uvoľnených kyselín.

Remineralizácia tela

Hoci je prekyslenie tela obrovskou záťažou, jeho následok v podobe trvalej demineralizácie (straty minerálnych látok) je ešte horší. Pociťuje ho celé telo, ohrozené je fungovanie všetkých orgánov a ani endokrinné žľazy nemôžu dostatočne vykonávať svoju funkciu. Tlak krvi sa dostáva mimo normy, zuby sú ohrozené kazom, vo zvýšenej miere vypadávajú vlasy, kosti a kĺby sú veľmi oslabené. Prichádza k akútnym a napokon k chronickým zápalom kĺbov a k obávanej osteoporóze, čiže k odvápneniu kostí, takže aj pri miernej záťaži môžu hroziť zlomeniny.

Očista organizmu od kyselín je preto len prvý krok k jeho uzdraveniu. Druhým krokom je remineralizácia - opätovné doplnenie zásob minerálnych látok v tele.

Neraz je nedostatok minerálov taký veľký, že nastolenie opätovnej acidobázickej rovnováhy je aj po remineralizácii nemožné - jednoducho, zásady stále chýbajú. Tu je telo odkázané na zásadité doplnky (pozri začiatok kap. 3), potravinové i preparáty.

Autorom knihy z Vydavateľstva NOXI, „Omladzujúce odkyslenie“ je populárny psychológ a liečiteľ prof. dr. Kurt Tepperwein, ktorého knihy o živote a svojpomoci sú dostupné v mnohých jazykoch. Za svoje dielo bol vyznamenaný „Prvou nemeckou cenou za ezoteriku“.

Pripravil Dušan Žilinec

exkluzívne.cez.okno

júl 23, 2009 22:55 popoludní

 

 

Top