Obrázok používateľa CEZ OKNO
Osteoporóza a fakty, ktoré vám lekár asi nepovie II.

Sú ľudia múdrejší než príroda? „Príroda urobila chybu, no našťastie my sme múdrejší a vieme ako to napraviť. Materské mlieko omylom obsahuje príliš málo vápnika, čo musí byť napravené tým, že budeme ľuďom podávať mlieko kravské, ktoré ho obsahuje štvornásobné množstvo.“ Samozrejme, toto je nezmysel.

Argumenty odporcov


Na vyššie uvedené argumenty a štatistiky (http://cez-okno.net/clanok/osteoporoza-a-fakty-ktore-vam-lekar-asi-nepovie) odporcovia tejto teórie určite povedia:

„To preto, lebo Ázijci a Černosi sú geneticky odlišní“.

Je to však nezmysel. Osteoporóza u ázijských žien žijúcich v Ázii je oveľa nižšia ako u tých žijúcich v USA. Presne rovnako je tomu aj žien z afrického kmeňa Bantu žijúcich v Bantu a tých žijúcich z USA.

Taktiež konzumácia mlieka aj výskyt zlomenín bedrových kĺbov je oveľa nižšia u Černochov žijúcich v Južnej Afrike ako u Černochov žijúcich v USA.

Sú ľudia múdrejší než príroda?

„Príroda urobila chybu, no našťastie my sme múdrejší a vieme ako to napraviť. Materské mlieko omylom obsahuje príliš málo vápnika, čo musí byť napravené tým, že budeme ľuďom podávať mlieko kravské, ktoré ho obsahuje štvornásobné množstvo.“

Samozrejme, toto je nezmysel.

Ak by naše požiadavky na vápnik boli naozaj štyri krát vyššie, praveké bábätka by sa nikdy neboli dožili dospelosti alebo mali vlastné deti. Ak naozaj potrebujeme kravské mlieko, potom človek by nemal vôbec existovať.

Prečo?

Pretože my sme na tejto planéte existujeme už milióny rokov, pričom mlieko konzumujeme len maximálne 0,01 milióna rokov. To znamená, že sme nekonzumovali kvapku mlieka iného zvieraťa po vyše 99% našej existencie.

Počas nášho vývoja z opíc na moderného človeka sme nikdy nepili, ani nepotrebovali mlieko iných tvorov. Pred 1,6 miliónmi rokov už existoval praveký človek vysoký vyše 160 cm so zjavne silnými kosťami.

Sú aj také názory, že naša praveká diéta obsahovala viac vápnika. To však nie je pravda.

Typická detská strava

Je zrejmé, že deti pre svoj vývin potrebujú vápnika viac, keďže ich kosti sú ešte pomerne slabé a potrebujú zvápenatieť. A materské mlieko, samozrejme, obsahuje všetok ten potrebný vápnik (a ďalšie nutričné látky), ktoré počas svojich prvých dvoch rokov potrebujú.

Deti, ktoré počas tohto obdobia konzumujú len materské mlieko sú perfektne schopné zvýšiť hustotu svojich kostí.

Takže, poďme sa teda trocha bližšie pozrieť na to, koľkože toho vápnika materské mlieko obsahuje? V skutočnosti nie veľa.

Množstvo vápnika v mg na 100 gramov:

Potravina Obsah
Lieskové orechy 226
Vaječný žĺtok 140
Brazílske orechy 132
Zelené olivy 96
Vlašské orechy 87
Figy 54
Černice 44
Pomaranč 42
Maliny 40
Kiwi 38
Mandarinky 33
Materské mlieko 32
Kokos 20
Hrozno 18
Marhuľa 16
Ananás 16
Slivky 14
Losos 13
Makrela 12
Červený melón 11
Banán 9

Čo to znamená?

Dospelý a deti vždy potrebujú na kg vlastnej váhy menej vápnika ako novorodenci. Jedlo pre dospelých preto nepotrebuje obsahovať viac vápnika ako materské mlieko.

A keďže naše prirodzené potraviny ho majú v priemere približne toľko ako materské mlieko, je úplne nemožné, aby tieto prirodzené potraviny obsahovali vápnika príliš málo.

Ak by tomu tak bolo, materské mlieko by ho obsahovalo tiež málo a tak novorodenci by neboli schopní dostatočne zvýšiť hustotu svojich kostí. K tomuto samozrejme nedochádza.

A pretože veľa potravín obsahuje viac vápnika ako samotné materské mlieko, priemerná miera absorpcie je nízka kvôli zabráneniu jeho nadmernému príjmu.

Úloha Vitamínu D

Telo potrebuje denné svetlo pre premenu cholesterolu na vitamín D. Hormón, ktorý zvyšuje absorpciu vápnika zo stravy do krvného obehu sa nazýva kalcitriol. Ide o jednu z foriem vitamínu D.

Existujú názory, že výskyt osteoporózy je vyšší v krajinách s nedostatkom denného svitu.

Avšak v prípade, že aspoň raz za čas konzumujete nejaké ryby alebo vaječné žĺtka, získate všetok vitamín D, ktorý potrebujete. Dokonca aj keď žijete v Grónsku, Kanade alebo severnej Európe.

Je výskyt osteoporózy naozaj nižší v krajinách s vyšším množstvom denného svetla?

Nie nutne.

Napríklad, napriek tomu, že Taliansko je oveľa slnečnejšie ako Poľsko, výskyt zlomenín bedrových kĺbov je tam vyšší. Dôvodom je jednoducho fakt, že v Taliansku konzumujú o 25% viac mlieka.

Kuvajt je extrémne slnečný, no výskyt osteoporózy je tam porovnateľný s Veľkou Britániou alebo Francúzskom preto, lebo sa tam podobne ako v týchto krajinách konzumuje veľa mlieka.

Okrem toho efekty vitamínu D môžu byť veľmi rozdielne.

Tento hormón zvyšuje tak absorpciu vápnika z potravy do krvného obehu, ako aj jeho ukladanie do kostí. Tento druhý efekt má za následok zvýšenú mieru úhynu osteoblastov. Kalcitriol tiež stimuluje uvoľňovanie vápnika z kostí späť do krvi.

Na druhej strane, vitamín D spomaľuje vylučovanie PTH hormónu (jeden z hormónov štítnej žľazy). Tento hormón má veľmi silné účinky na zrýchlené starnutie kostí.

Z toho dôvodu má vitamín D na kosti nepriamo aj ochranné účinky.

Vplyvy vysokej hladiny vitamínu D

Avšak užívanie doplnkového vitamínu D celkovo zvyšuje hladinu vápnika v krvi. Tento nadbytočný vápnik sa potom môže usádzať v cievach a na vonkajších stranách kostí.

To má potenciál následne viesť k artérioskleróze ciev a deformáciám kostí.

Rovnako sa tento extra vápnik môže usádzať v spojivovom tkanive, kĺboch a spôsobovať bolesti svalov. Tie totiž pre svoje správne fungovanie vyžadujú dostatočne nízku hladinu vápnika v krvi.

V extrémnych prípadoch, kedy sa vápnik nedokáže zo svalov odbúravať, to môže dokonca viesť až k smrti svalových buniek a vyvolaniu choroby zvanej fibromyalgia.

Vplyvy nízkej hladiny Vitamínu D

Osteoporóza je často dopresádzaná veľmi nízkymi hladinami vitamínu D. To je zapríčiňované niekoľkými faktormi:

Osteoporóza je vyvolaná nadmerným dlhodobým konzumovaním vápnika. Telo sa to snaží vykompenzovať tým, že znižuje jeho absorpciu zo stravy do krvi. Keďže vitamín D túto absorpciu zvyšuje, telo sa snaží vytvárať tak málo vitamínu D, ako je to len možné.

Zvýšená činnosť štítnej žľazy ma za následok jednak nadmerné ukladanie vápnika do kostí, ako aj jeho odbúravanie z nich, čo po čase povedie k osteoporóze. V prípade nedostatku kalcitriolu, sekrécia hormónu PTH nie je ničím brzdená.
Ak príjem vápnika je extrémne nízky – menej ako 300 mg denne (čo samo o sebe je ťažko dosiahnuteľné), potom súčasný nedostatok vitamínu D môže spôsobiť osteoporózu tým, že z toho mála v strave sa ho do kostí dostane ešte menej.
Problémom nie je málo vitamínu D. To nás dokonca chráni pred nadmernou absorpciou vápnika. Nedostatok vitamínu D je pálčivejší skôr pre všeobecnú imunitu a odolnosť voči chrípkam a nachladnutiu ako pre zdravé kosti.

Napríklad až u 52% vyšetrených žien v Saudskej Arábii bol problém s nedostatkom vitamínu D kvôli ich zahaľovaniu sa, no kvalita ich kostí nebola ovplyvnená.

Pri alkoholikoch sa úroveň vitamínu D znižuje o 3 až 48 %, avšak opäť, kvalita ich kostí ovplyvnená nebýva.

Vo všeobecnosti možno povedať, že nepotrebujeme veľa vitamínu D na spomalenie sekrécie hormónu PTH ani na zvýšenie absorpcie vápnika.

Dokonca v krajinách, kde sa konzumujú veľké množstvá rýb a vajec (jediné potraviny s vysokým obsahom vitamínu D) miera zlomenín bedrových kĺbov je privysoká.

V prípadoch keď sa konzumuje veľa vápnika a zároveň veľa vitamínu D, sa takto zvyšuje aj miera absorpcie i ukladania vápnika. To následne po čase vedie k osteoporóze (zrýchľuje sa starnutie osteoblastov).

Vplyv cvičenia na osteoporózu

Ak by bola osteoporóza o nedostatku pohybu, potom všetci pôvodne zdraví, ale fyzicky neaktívni ľudia mali ju dostali. To sa však nedeje.

Preto strata kostnej hmoty vekom nemôže byť vysvetľovaná znižovaním úrovne telesnej aktivity.

Záťaž určuje udržiavanie sily kostí. Ak sa kosti nezaťažujú vôbec (ako napríklad vo vesmíre), tak áno, potom rapídne strácajú vápnik. Ak sme však normálne aktívni, naše kosti obsahujú dostatok vápnika na to, aby si poradili s bežnými pádmi.

Nedostatok cvičenia k tomu nijako neovplyvňuje osteoblasty a teda ani ich zrýchlené opotrebenie sa, preto v žiadnom prípade nemôže viesť k osteoporóze.

Ak máte nízku hustotu kostí, potom extra cvičením si ju môžete zvýšiť. To však nie je osteoporóza. Tá je iba vtedy, ak hustota kostí sa už nedá zvýšiť žiadnym spôsobom (keďže vyčerpaná kapacita potrebných osteoblastov je neobnoviteľná).

Môže cvičenie zvýšiť silu kostí u starých?

Áno, ale len vtedy, keď reprodukčná kapacita osteoblastov nie je ešte úplne vyčerpaná. Cvičenie podporuje aktivitu zvyšných osteoblastov a dočasne zvýši pevnosť kostí.

V prípade, že reprodukčná kapacita osteoblastov je takmer úplne vyčerpaná, potom už ani cvičenie nepovedie k zvýšeniu hustoty kostí. Bohužiaľ, toto býva najčastejšou príčinou u starších ľudí s osteoporózou. S pribúdajúcim vekom sa aj možnosť zvýšiť hustotu kostí cvičením stále znižuje.

Bežné denné aktivity sú všetko, čo človek potrebuje pre udržanie si zdravých kostí. Zvýšená fyzická aktivita vedie k ich rýchlejšiemu opotrebeniu, o zvýšenom riziku úrazov nehovoriac.

Tiež je možné sa zamerať na posilňovanie konkrétnych svalových partií. V prípade nárazov alebo pádov tie dokážu pohltiť aspoň časť z ich energie.

Osteoporóza a nadváha

To, že menopauza prispieva k osteoporóze a naopak, že obezita ju zmierňuje sú známe klinické zistenia.

Po menopauze hladina estrogénov je nízka. To zvyšuje riziko osteoporózy, keďže estrogény majú spomaľujúci účinok na činnosť a odumieranie osteoblastov pri formovaní novej kostnej hmoty.

Pri obezite sa zvyšuje hladina leptínu. Ten, podobne ako estrogén, má na osteoblasty ochranný účinok. Tu však v žiadnom prípade nechceme podporovať obezitu ako liek na osteoporózu, keďže tá so sebou prináša celý rad iných zdravotných problémov. Ide len o klinické zistenie.

Sú však populárne aj postoje, že mierna nadváha prináša so sebou viac zdravotných pozitív ako preháňaná štíhlosť.

Iné názory tvrdia, že obezita má ochranný účinok proti osteoporóze preto, lebo zvýšená váha viac zaťažuje kosti a teda zvyšuje ich pevnosť. Ak by toto bola pravda, potom osteoporóza by sa dala jednoducho pribrzdiť a dokonca aj zvrátiť extra cvičením (záťažou svalov).

Takto tomu však nie je. Osteoporóza je nezvrátiteľná

Nie je spôsobená zníženou hustotou kostí, ale vyčerpaním regeneračnej schopnosti osteoblastov, ktorá je v dôsledku starnutia konečná.

Nízka hustota kostí je dôsledkom nedostatočnej tvorby novej kostnej matrice, nie príčinou.

- koniec -

www.4.waisays.com

Obrázok: www.freedigitalphotos.net

Zdroj: http://www.badatel.sk/


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.


Súvisiace:

Seriál: Prečo mi je zle keď počujem: JE TO VEDECKY DOKÁZANÉ
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-preco-mi-je-zle-ked-pocujem-je-to...


Sekcie: 
máj 26, 2013 11:30 dopoludnia
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top