Obrázok používateľa CEZ OKNO
Pandemie nezná hranice (+VIDEO)


Chřipka se svými sklony k pandemickému šíření, dokáže postihnout miliony lidí, bez ohledu na hranice zemí či kontinentů. Jelikož vir chřipky neustále mutuje, může se rychle objevit nový kmen rezistentní vůči běžně dostupným lékům a imunní vůči vakcínám. Za nejtragičtější pandemii se považuje Španělská chřipka z počátku 20. století, která si vyžádala desítky miliónů obětí. Nebyla však první a rozhodně ani poslední epidemií v historii lidstva.

„Musíme být ve stavu permanentní pohotovosti a připravit se na to, že čas od času budou tyto a další patogeny lidskou populaci ohrožovat. Neexistuje možnost epidemie spolehlivě předvídat, a protože mikroby jsou obvykle o krok napřed před člověkem, naše reakce nemusí být dostatečně rychlá,“ konstatuje náš přední epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA. a souhlasí s ními americký odborník na infekční choroby, doktor David Morens, který spolupracoval i na vzniku dokumentu: „V podstatě se musíme naučit věštit z křišťálové koule, abychom dokázali předpovědět, u kterých kmenů je největší pravděpodobnost výskytu v půlročním horizontu.“

V boji proti nebezpečným infekcím dnes můžeme do jisté míry těžit ze zkušeností, které máme spravými neštovicemi nebo s obávanou Ebolou. Zatímco virus zohavujících a smrtelných neštovic se podařilo z naší planety vymýtit a podobný osud snad čeká i přenosnou dětskou obrnu, viry pocházející ze zvířecí říše jako např. původci Eboly a chřipky se velmi pravděpodobně nikdy eradikovat nepodaří.

O tom ví své i Rebecca Johnsonová, která v roce 2013 přežila masivní epidemii: „Lidé si na mě ukazují: ‚to je ona, to je ta s Ebolou‘, ale já naštěstí vím, že teď už jsem ve větším bezpečí než oni,“ popisuje projevy společenské stigmatizace tato zdravotní sestra ze Sierra Leone. Rebecca měla obrovské štěstí, že nemoc přežila, více než 11 tisíc nakažených viru podlehlo, a to zejména v západní Africe. Ani Evropa ovšem není imunní.

„Nikdy do zahraničí necestovalo tolik osob jako v dnes, oproti roku 2000 je to globálně nárůst o 200 %. Až 1,8 miliardy cestovatelů navštíví v průběhu roku zahraniční destinaci a tyto počty budou velmi pravděpodobně nadále stoupat. S nimi bude logicky růst i počet v cizině získaných nákaz a lékaři na to musejí být připraveni. V dnešní době mohou vysoce nebezpečné a rezistentní patogeny obletět svět za pouhých pár dnů,“ vysvětluje docent Maďar, proč je třeba mít se na pozoru i v dnešní době a v našem prostředí.


Téma virových onemocnění a epidemií doplněné o historické záběry, animace a přímá svědectví odborníků i postižených nabídne trojdílný dokument Neviditelní zabijáci od neděle 13. května ve 20:00.


Discovery Channel je věnovaný vytváření nefiktivního obsahu nejvyšší kvality, který baví své diváky a informuje je o světě v celé jeho kráse, rozmanitosti a zázračnosti. Síť, která je distribuována do 100,8 milionů amerických domácností, je možné vidět ve 224 zemích a teritoriích. Nabízí mix vážných témat, produkce vysoké hodnoty a živé kinematografie napříč žánry včetně vědy a techniky, výzkumu, dobrodružství, historie a zákulisní pohledy na lidi, místa a organizace, které formují a sdílejí náš svět. Pro více informací navštivte https://www.facebook.com/DiscoveryChannelCS/ nebo https://www.discovery.com/


Súvisiace:

DISCOVERY Channel Výber
https://www.cez-okno.net/rubrika/discovery-channel-vyber


Sekcie: 
máj 26, 2018 20:56 popoludní

 

 

Top