Obrázok používateľa CEZ OKNO
Agentúra ESA sa pridá k americkému projektu Orion

Vedúci Európskej vesmírnej agentúry povedal, že je presvedčený o tom, že členské štáty sa rozhodnú pre účasť na lete americkej kozmickej lode s ľudskou posádkou Orion. Vedúci ESA, Jean-Jacques Dordain, to povedal na vesmírnej konferencii, ktorá sa nedávno konala v Neapole v Taliansku. Technológia by sa použila len na jeden skúšobný let v roku 2017 bez posádky.


Bude súčasťou servisného modulu Orion, ktorý poskytuje pohon, životnú podporu a iné funkcie.

Táto európska technológia bude vyvinutá z nákladnej kozmickej lode „Automatizovaného dopravného vozidla“ (Automated Transfer Vehicle - ATV) ESA.

Vozidlo bude pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dodané päť krát do roku 2014, ako náhrada za používanie ISS Európou až do roku 2015.

Technológia modulu Orion bude platiť za prístup Európy k ISS až do roku 2020. Očakáva sa, že účasť Európy na Orione sa dohodne prostredníctvom členských štátov ESA na stretnutí ohľadom rozpočtu v Caserte v Taliansku, v dňoch 20.-21. novembra.

Na 63. Medzinárodnom astronautickom kongrese (IAC), ktorý sa konal v Neapole v Taliansku 1. októbra, povedal generálny riaditeľ Jean-Jacques Dordain o návrhu servisného modulu: „Myslím, že členovia si ho vyberú."


Dodal, že členské štáty musia rozhodnúť v novembri tohto roku ohľadom financovania technológie servisného modulu Orion kvôli termínu jeho misie v roku 2017.

Pre tento servisný modul bude ESA musieť vyvinúť dostatočne bezpečnú technológiu na pohon kozmickej lode s ľudskou posádkou – niečo, čo agentúra nikdy neurobila. Očakávané náklady ESA na túto prácu, aby splnila svoje záväzky voči ISS do roku 2020, majú byť niekoľko miliónov eur.

Bernardo Patti je vedúcim ISS programu ESA a výskumného oddelenia v rámci vedenia agentúry kozmických letov s ľudskou posádkou. Povedal pre BBC News: „Aby ESA vyrovnala svoje dodatočné záväzky voči ATV 5, buduje servisný modul pre prvú misiu [Orion], misiu bez posádky, ktorá je naplánovaná na koniec roka 2017."

Ďalšie možnosti

Dodal, že väčšina hardvéru servisného modulu bude európska, vrátane raketového motora, ale nevznikla dohoda na nepretržitú európsku výrobu po roku 2017.

Servisný modul poskytuje pohon, leteckú elektroniku, výrobu energie svojimi slnečnými batériami, tepelné riadenie vozidla a uskladnenie pomocných materiálov ako je voda, kyslík a dusík pre životnú podporu a palivo raketového motora. NASA odmietla komentovať účasť ESA v svojej novej ľudskej posádke, pretože neexistuje žiadna „formálna dohoda".

Spoločnosť vyvíjajúca Orion pre vesmírnu agentúru USA, Lockheed Martin Space Systems, podrobila NASA otázkam. Lockheed vyvíja Orion odvtedy, ako vyhral kontrakt v roku 2006.


Orion bol súčasťou programu prezidenta Georgea Busha, ktorý by vrátil Ameriku na Mesiac do roku 2020. Pre Orion už Lockheed vyvinul slnečné batérie servisného modulu, ktoré sa rozvinú a rozmiestnia, keď už bude kozmická loď na obežnej dráhe.

Orion je určený na výskum. NASA spolupracuje so spoločnosťami vyvíjajúcimi dopravný prostriedok na ISS, neočakáva sa, že túto úlohu splní Orion. Vypustenie Orionu v roku 2017 bude druhým letom bez ľudskej posádky pre vesmírnu loď, ale prvý krát sa vypúšťa na obežnú dráhu prostredníctvom ťažkej zdvižnej rakety navrhnutej agentúrou NASA - Space Launch System (SLS).

Prvé vypustenie letu bez posádky je v roku 2014 na palube rakety United Launch Alliance Delta IV. Let v roku 2017 je nazvaný „Výskumná misia 1.“ Druhá misia SLS, Výskumná misia 2, je plánovaná v roku 2021 a vypustí Orion s posádkou až štyroch kozmonautov z USA.

Počas prezentácie IAC povedal svojmu obecenstvu výskumný architekt Lockheed, Josh Hopkins, ktorý pracuje s tímom spoločnosti na výrobu Orionu, že Európa by poskytla raketový motor a zmontovala by servisný modul.

Podľa výskumných plánov prezidenta Baracka Obamu budú kozmonauti v rokoch 2020-2040 rokoch letieť okolo vzdialenej strany Mesiaca, dostanú sa nad Mesiac a späť k Zemi, navštívia tiež blízky asteroid Zeme a napokon poletia na Mars a späť.


Pre tieto dlhotrvajúce misie by kozmonauti zostali na palube Orionu oveľa dlhšie, než je plánované.

Takže Orion potrebuje obytný modul, v ktorom by kozmonauti mohli žiť počas niekoľkých týždňov alebo dlhšie. Hopkins zdôraznil, že technológie z ATV a Európskeho Kolumbovho laboratória ISS by boli pre obytný modul vhodné.

Ale Patti povedal BBC, že jeho agentúra o obytnom module nediskutovala. Európska agentúra zvažovala vyvinutie svojho ATV na kozmickú loď s ľudskou posádkou, ale jej členské štáty by nezaplatili celý účet.

Európa vypustí do roku 2015 päť ATV, čo je pôvodný konečný dátum pre ISS. Štvrtý ATV, prezívaný „Albert Einstein", sa odošle na vypúšťacie stanovište v auguste pre štart na jar nasledujúceho roka. Piaty a konečný ATV, nazvaný „Georges Lemaitre," bude vypustený v roku 2014.

Rob Coppinger

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-19920265

Preklad: PH

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Vesmír
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/vesmir


Autori: 
Sekcie: 
október 26, 2012 17:51 popoludní

 

 

Top