Obrázok používateľa CEZ OKNO
Odhalenie „slnečnej lode“

Prvý krát po stáročiach sa viactonová vápencová doska — jedna z tuctov — vyplavila zo 4 500 rokov starej „hrobky" a odhalila rozloženú „slnečnú loď" na úpätí Veľkých Pyramíd v Gíze. Sú tu stovky jemných drevených „kúskov puzzle," chránených klimatizovaným stanom, postaveným nad náleziskom v roku 2008.

Keď sa niekoľkomesačný proces vyťahovania častí ukončí, výskumníci očakávajú, že strávia niekoľko rokov obnovou lode, predtým ako ju umiestnia na expozíciu v Slnečnom múzeu v Gíze v blízkosti pyramíd. Podobná loď, nájdená neďaleko, už bola zrekonštruovaná a už je súčasťou expozície v múzeu. Obnovená loď, ktorá je okolo 43 metrov dlhá, sa považuje za trochu väčšiu ako jej sestra, ktorá je ešte stále rozložená na časti.


Slnečné lode hrali dôležitú úlohu v príbehu posmrtného života v starovekej egyptskej mytológii. Predpokladá sa, že každú noc sa slnečný boh Ra—vo forme večerného slnka, Ra-Atum — plaví posmrtným životom v jednej lodi, aby bojoval proti bohom a netvorom, pokým nevyšiel na obzor ako ranné slnko, Ra-Horakty, a plavil sa na svojej dennej lodi oblohou.


Pochované v blízkosti Veľkej Pyramídy, sesterské lode boli pravdepodobne určené na pomoc faraónovi Cheopsovi pri podobných cestách počas posmrtného života.

Andrew Bossone, 24. júna 2011

Zdroj: http://news.nationalgeographic.com/news/2011/06/pictures/110624-egypt-wo...

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
október 17, 2012 13:25 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top