Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vápencová kaplnka Hatšepsut v Karnaku bude čoskoro otvorená pre verejnosť

Na konci februára budú môcť návštevníci chrámov v Karnaku po rokoch obnovy a rekonštrukcie obdivovať druhú kaplnku 18. dynastie kráľovnej Hatšepsut. Kaplnka bola vybudovaná z vápenca kvôli uctievaniu starovekého egyptského boha Téb Amon-Ra. Zahŕňa otvorený dvor a dve vnútorné siene vyzdobené blokmi s rytinami veľmi významných náboženských scén zobrazujúcich Hatšepsut pred Amon-Ra s jej manželom, kráľom Thutmose II., ako tiež ich kartuše. Niektoré z blokov nesú meno nasledovníka Hatšepsut, kráľa Thutmose III.


Minister starožitností Mohamed Ibrahim povedal, že väčšina blokov z tejto kaplnky bola nájdená roztrúsená na začiatku 20. storočia v úkryte dvora v Karnaku, kde bola objavená zbierka gigantických kolosov rôznych kráľov, kráľovien, šľachty a vrchných úradníkov Novej ríše, ako aj božstiev. Ďalšia hromada blokov, dodal Ibrahim, bola nájdená v polovici 50. rokov počas výkopových prác v úkryte Šeata Adam a Farid El-Šaboury.

Všetky bloky boli uložené v galériách Karnaku až do roku 2005, kedy misia francúzsko-egyptského centra D´Etude chrámu v Karnaku (CFEETK) bloky obnovila, skúmala, študovala a výsledky zverejnila.

Bloky stáli na mastabách v skanzene až do roku 2008, kedy CFEETK začala súhrnné rekonštrukčné práce na všetkých kaplnkách, ktoré boli rozobrané v predchádzajúcich obdobiach.


Niektoré z tých blokov sa použili pri stavbe iných monumentov vnútri Karnaku a v Luxore.

Vápencová kaplnka Hatšepsut bola rekonštruovaná pri vchode otvoreného dvora spolu s ďalšími jej kaplnkami, známymi ako Červená Kaplnka, Biela Kaplnka kráľa Sanuserta I. a Kalcitová svätyňa kráľa Amenhotepa II.


Mansour Boreik, vedúci starožitností Luxoru, povedal pre Ahram online v telefonickom interview, že novozrekonštruovaná kaplnka, ktorá je známa ako „Svätá Pamätihodnosť“, je veľmi dôležitou v starovekej egyptskej histórii, keďže je jedným z mála stále existujúcich záznamov, ktoré dokazujú moc Hatšepsut ako panovníčky pred jej nástupom na trón.


Chrámy Karnaku na východnom brehu Luxoru sú rozsiahlou zmesou starovekých egyptských chrámov, kaplniek, pylónov a iných budov. Stavba v komplexe začala počas vlády kráľa Sesostrisa I. Strednej ríše, a pokračovala do Ptolemaiovského obdobia, ale väčšina z budov sa datuje do Novej ríše.

Komplex v Karnaku prepožičiava svoje meno blízkej modernej dedine El-Karnak, ktorá sa nachádza asi 2,5 km severne od Luxoru.


Rekonštrukčné práce na tejto kaplnke sú teraz dokončené a pre verejnosť bude otvorená koncom februára.

Nevine El-Aref

10. februára 2013

Zdroj: http://english.ahram.org.eg/

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
február 15, 2013 23:59 popoludní

 

 

Top