Obrázok používateľa CEZ OKNO
Potravinárske prídavné látky: Emulgátory podporujú črevné zápaly

Bežne používané emulgátory v potravinách môžu podporovať črevné zápaly. V laboratórnych experimentoch boli myši náchylnejšie k zápalovým ochoreniam čriev a metabolického syndrómu. Dobrú povesť nemajú už dávno: emulgátory. Jedná sa o prídavné látky v potravinách, ktoré zabezpečujú dlhšiu trvanlivosť, zlepšujú konzistenciu alebo zmiešajú látky dohromady. Teraz našli vedci nové dôkazy pre zdraviu škodlivé účinky týchto potravinárskych prídavných látok.


V pokusoch na myšiach zistili, že bežné emulgátory pravdepodobne podporujú črevné zápaly. Tieto zasa podporujú vznik zápalových črevných ochorení alebo metabolický syndróm prevažne súvisiaci s nadváhou. To zistili lekári Benoit Chassaing a Andrew Gewirtz z Georgia State University v Atlante; informujú o tom v odbornom magazíne "Nature". Odporúčajú takéto prídavné látky dôkladne preskúšať na ich dlhodobé účinky.


Životný priestor črevnej sliznice: Nespočetné množstvo mikroorganizmov kolonizuje v črevách -
hlienová bariéra chráni črevnú stenu
Dr. Benoit Chassaing

Zápalové črevné ochorenia, ako je ulcerózna kolitída alebo aj metabolický syndróm, ktorého vznik je založený na kombinácii nadváhy, vysokého krvného tlaku, zlej hladiny tukov v krvi alebo zvýšenej citlivosti na cukrovku, sa v posledných desaťročiach značne zvýšili. "Kľúčovým znakom týchto moderných pliag je zmena črevnej flóry spôsobom, ktorý podporuje vznik zápalov.", hovorí Gerwitz. "Strava úzko súvisí s mikrobiotikami", hovorí jeho kolega Chassaing, "preto sme vyskúšali, či moderné potravinárske prídavné látky spôsobujú u črevných baktérii podporu vzniku zápalov."


Ochranná vrstva slizu je tenšia

Vedci pridajú do pitnej vody pre myši dva bežne používané emulgátory - polysorbát 80 a karboxymethylcelulózu (CMC) v takej istej koncentrácii ako sa bežne vyskytujú v potravinách. Po dvanástich týždňoch preskúmajú hrubé črevá u pokusných myší a porovnajú ich výsledky s črevami zvierat, ktoré nepili vodu s obsahom emulgátorov.

Črevo je obývané nespočetnými mikroorganizmami, ktoré sú oddelené hlienovou bariérou od epitelových buniek, ktoré vystielajú stenu čreva. Vo svojej štúdii vedci teraz zistili, že sa črevné baktérie približovali k týmto bunkám v priemere až do 25 mikrónov, nikdy nie menej než 10 mikrónov - aspoň keď nemali žiaden kontakt k emulgátorom. S emulgátormi ale priemerná vzdialenosť klesla na polovicu a niektoré baktérie mali zrejme kontakt k epitelu. Takisto bola ochranná vrstva slizu tenšia.

Zmenené komunity baktérii

Prídavné látky okrem toho zmenili zloženie bakteriálnych komunít. Následkom toho, vedcom klesali hodnoty výhodných baktérii z radu Bacteroidales, zatiaľ čo počet mukolytických baktérii, ako Ruminococcus gnavus alebo zápalových proteobaktérii narástol.

U druhov myší, ktoré sú geneticky náchylnejšie na zápaly, spôsobili emulgátory zápaly tenkého čreva. U bežných myší registrovali vedci slabšie zápalové reakcie. Okrem toho, tieto zvieratá žrali viacej - a tým aj silnejšie priberali na váhe. "Zrejme podporujú emulgátory u citlivých hostiteľov výraznú kolitídu a vedú u divokých hostiteľov k zápalom malého stupňa", napísali vedci. To by mohlo zvýhodniť metabolický syndróm.

Zdravé myši - čiže bez črevných baktérií - na emulgátory nereagovali. Ak im však vedci vsadili črevnú flóru od myší, ktoré tieto prídavné látky dostali, vyskytli sa u zvierat takisto skôr zápaly. Z toho autori odvodzujú, že predovšetkým črevné baktérie ovplyvnili sklon k zápalu a metabolizmu.

Prísnejšia kontrola emulgátorov

"Minulé polstoročie zažilo neustály nárast spotreby potravinárskych prídavných látok, z ktorých mnohé neboli dôkladne testované", napísali. Štúdia ukazuje, že súčasné skúmanie takýchto prídavných látok, ktorá sa zameriava na toxické alebo karcinogénne účinky, nemusí byť dostačujúca. Potravinárske emulgátory mohli prispieť k silnému nárastu zápalových ochorení čriev a metabolického syndrómu, píšu.

Aj Alexander Swidsinski z berlínskej Charité si to dokáže predstaviť. V podstate by baktérie hrubého čreva nemali mať žiaden kontakt so stenou čreva, hovorí. "Tento spôsob fungovania je u všetkých zvierat identický." Z tohto dôvodu obhajuje aj gastroenterológ návrh, takéto prídavné látky dôkladne skúmať na ich dlhodobé účinky. To je obzvlášť dôležité, keďže sa emulgátory nachádzajú v nespočetnom množstve potravinárskych a kozmetických výrobkov a mohli by sa ukladať v tele.

khü/dpa

Zdroj: http://www.spiegel.de/wissenschaft/mensch/lebensmittelzusaetze-foerdern-...

Preklad: RK preklady

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

PŘÍSADY V POTRAVINÁCH - "E" ČÍSLA V DEŠIFROVANÉ PODOBĚ
http://www.cez-okno.net/clanok/serial-myty-verzus-fakty/prisady-v-potrav...


Sekcie: 
marec 02, 2015 01:56 dopoludnia

 

 

Top