Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vědci vytvořili kuřata odolná vůči ptačí chřipce

Vědci geneticky modifikovali kuřata, takže nemůžou šířit ptačí chřipku na své sousedy. Experiment je prvním krokem v hledání nových způsobů, jak zmařit typ chřipky, které se odborníci obávají, že by jednoho dne mohla zažehnout pandemii. Ale bylo by potřeba spousta dalšího výzkumu, zda výsledná kuřata a vejce jsou bezpečná pro konzumaci.

Tým pod vedením University of Cambridge chovala kuřata s kusem DNA, která produkuje to, co výzkumníci nazvali vějičková molekula, která odvádí enzym potřený pro reprodukci viru ptačí chřipky.

Pak tým infikoval kuřata ptačí chřipkou a dal je do klecí se neinfikovanými kuřaty. Infikovaní ptáci umřeli, ale nerozšířili ptačí chřipku na další kuřata.

Výzkum byl zveřejněn v pátečním vydání časopisu Science.

To není přístup pro volně žijící ptactvo, které nese ptačí chřipku, ale výzkumníci tvrdí, že chov kuřat odolných vůči ptačí chřipce by mohl být cenný k odvracení velkého vybíjení komerčních hejn – a může poskytnout větší ochranu proti vyvíjejícím se kmenům, než pokusy o očkování drůbeže.

Ptačí chřipka, známý formálně jako H5N1, občas napadá lidi, kteří mají blízký kontakt s nakaženou drůbeží. Je velmi smrtící, protože infekce je velmi odlišná od typických kmenů chřipky. Panuje obava, že by se mohla nakonec vyvinout tak, že by se snadno šířila mezi lidmi.

Překlad článku Scientists Make Bird-Flu-Resistant Chickens

http://www.huffingtonpost.com/2011/01/13/breeding-birdfluresistant_n_808765.html

Zdroj: freepub.comehere.cz

Sekcie: 
máj 16, 2011 23:51 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top