Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vyvinuli umělou kůži, krvácí a sama se léčí

Roboti, kteří krvácí jako terminátor Arnold Schwarzenegger, jsou o krok blíže k realitě. Vědci vyvinuli umělou kůži, ze které po říznutí vytéká červená krev. Také se umí “léčit”, buduje drobné molekulární mosty uvnitř poškození.


Zní to jako vtip – ale idea je, že by tato “kůže” mohla varovat lidi při poškození struktury, například křídla letadla, které by bylo následováno krvácením.

Materiál by mohl poskytnout sebe léčící plochy pro velké množství výrobků od mobilních telefonů a notebooků po automobily, říkají výzkumníci.


Při řezu mění materiál barvu na červenou podél místa řezu, tak jako kůže.

Reaguje na běžné světlo nebo změny v teplotě či kyselost – narušení opravuje molekulárními “mosty”, materiál se tak hojí sám.

Vedoucí výzkumný pracovník profesor Marek Urban z University of Southern Mississippi řekl: “Matka příroda vybavila všechny druhy biologických systémů schopností opravit se. Jde jak o opravu kůže u živočichů či o řezy do kůry stromů, tak i o opravu DNA při genetickém poškození.”


“Náš nový materiál napodobuje přírodu – vydává červený signál při poškození a obnovuje při působení viditelného světla, teploty a změn pH.”

Materiál může být použit při výrobě letadel, řekl profesor Urban. Pak by se rozhodlo, jestli by byla součástka vyměněna, nebo nasvícena, aby se opravila.

Škrábance na vozidlech by mohly být opraveny stejným způsobem.

Tým profesora Urbana nyní pracuje na začlenění této technologie do plastů, které vydrží vysoké teploty.

Překlad článku TERMINATOR ROBOTS: Scientists develop plastic skin that bleeds red liquid and can even heal itself
www.share.banoosh.com/2012/08/23/terminator-robots-scientists-develop-pl...

Zdroj: http://www.freepub.cz/


Súvisiace:

Nové technológie
http://www.cez-okno.net/nove-technologie

Výber FREE PUB
http://www.cez-okno.net/rubrika/vyber-free-pub


Sekcie: 
marec 09, 2013 23:47 popoludní

 

 

Top