Obrázok používateľa CEZ OKNO
Prirodzenosť nie je primitivita/Ako klíčiť klíčky?

Prirodzená strava a prirodzený spôsob života v súlade s prírodou a v prírode, psychická, duševná a emočná rovnováha, láska, pohyb... - to sú konštitučné pilire zdravia (...a pár tipov k tomu:)
Ariadna


VIDEO "Prirodzenosť nie je primitivita" nájdete na tejto adrese

VIDEO "Ako klíčiť klíčky?" nájdete na tejto adrese

...a tu je pár tipov ako správne naklíčiť:)

1. Suché klíčky/fazuľky večer/podvečer nasypeme do mysky/nádoby/skla, umyjeme, zalejeme vodou v pomere 1:2, aby boli dostatočne zaliate tak, aby mohli klíčky nasiaknuť vodu, a buď ich necháme celú noc vo vode, alebo len na pár hodín, uložené do tmavej miestnosti/skrinky, pri izbovej teplote. Požehnáme klíčky láskou, a vnesieme do nich prosbu o naše zdravie a zdravie tých, ktorí ich budú jesť.

- Väčšie typy klíčkov (mungo, cícer, hrach, šošovica, adzuki, pšenica, atď) namočiť na 12 hodín pred spaním, teda nechať namočené cez noc
- Menšie typy klíčkov (pohánka - lúpaná no nepražená, teda tá čo má zeleno-svetlú farbu; dalej alfalfa, quinoa, a podobne) namočiť na 3-5 hodín, vyliať vodu pred spaním.

2. Večer pred spaním/ráno vodu úplne vylejeme, a klíčky už len tak nasucho necháme v nádobe jemne prikryté vrchnákom stáť pri izbovej teplote v tme.

3. nasledujúce 2-3 dni len 3 krát denne nalejeme do nádoby s rastúcimi klíčkami vodu, tak ich prepláchneme, a následne vodu vylejeme a zas uložíme klíčky do tmy. Toto robíme 3 krát denne aby sa klíčky nevysušili, no zároveň dbáme o to, aby sme vodu dostatočne vyliali, aby sa klíčky neutopili, nesplesniveli od prílišnej vlhkosti :)

Keď sú už klíčky zhruba také veľké ako semienko, keď sú plné života, šťavnaté, mäkké (v 2. až 3. dni, s výnimkou alfalfy, ktorá klíči až 4-5 dní a rastie do dĺžky aj 5 cm) vtedy ich jeme.

Mungo klíčky pred konzumáciou ešte prepláchneme s tým, že sa snažíme uvoľnujúce sa zelené šupky nechať vyplávať na povrch, a potom ich nechať vyplaviť/vymiť, aby klíčky v nádobke ostali bez šupiek.

Ariadna

Zdroj: http://www.youtube.com/user/rawtwins


Súvisiace:

Zdravá výživa
http://www.cez-okno.net/zdrava-vyziva


február 20, 2012 20:16 popoludní

 

 

Top