Obrázok používateľa CEZ OKNO
Pravda o škandále s kartušou faraóna Cheopsa z Veľkej pyramídy v Gíze

AKTUALIZÁCIA 1. 5. 2017 │ Šiesti Egypťania (dvaja inšpektori z Najvyššej rady pre pamiatky a štyria ďalší, bezpečnostní pracovníci a pracovník cestovnej kancelárie), boli uväznení vo februári tohto roku, po odobratí malej vzorky červenej farby z kartuše faraóna Cheopsa vo Veľkej pyramíde v Gíze. Teraz sa ale objavili nové oficiálne dôkazy o tom, že vzorka červenej farby pochádzajúca z kartuše faraóna Cheopsa bola odobratá už v roku 2006, v dobe pôsobenia doktora Zahi Hawassa, čo dokazuje nevinu šiestich Egypťanov.


Dňa 17. apríla 2013 získali traja nemeckí turisti povolenie od Najvyššej rady pre pamiatky Egypta k súkromnej návšteve Veľkej pyramídy v Gíze od 6.00 do 8.00 hodiny popoludní. Pyramídu navštívili v sprievode  agenta svojej cestovnej kancelárie, dvoch inšpektorov z Rady pre pamiatky Egypta a troch bezpečnostných pracovníkov. Zatiaľ čo vo vnútri pyramídy bolo nemeckým turistom umožnené vstúpiť do tzv. odľahčovacích komôr nad kráľovskou komorou, odlomili tam dvojmiligramovú vzorku farby zo starovekej grafity namaľovanej červeným okrom bez toho, aby o svojich zámeroch upovedomili egyptských inšpektorov. Turisti potom vyviezli vzorku farby do Nemecka, kde v novembri 2013 uverejnili na internete video o tom, ako sa im podarilo odobrať vzorku farby.

Obr. 2

Po zhliadnutí tohto videa na internete Dr. Zahi Hawass, exminister pre pamiatky, poskytol 10. decembra 2013 rozhovor novinám Masry El Youm, v ktorom obvinil nemeckých turistov z krádeže kartuše faraóna Cheopsa a vyslovil v ňom požiadavku, aby boli turisti a 6 prítomní Egypťania, ktorí im mali údajne pomáhať, čo najprísnejšie potrestaní. Doktor Zahi Hawass taktiež  obvinil aj nového ministra pre pamiatky z toho, že nesie zodpovednosť za tento zločin. Ale už o týždeň neskôr, 17. decembra 2013 inšpektori Rady pre pamiatky Egypta pri prieskume odľahčovacích komôr vo Veľkej pyramíde zistili, že sa tam kartuša stále nachádza, aj keď niekoľko vzoriek farby bolo odlomených a odnesených preč. Zreteľne sa to dá vidieť na oficiálnych fotografiách kartuše, ktoré zhotovili inšpektori pre ministra pre pamiatky Dr. Mohammada Ibrahima ako tri biele miesta na ľavej hornej časti kartuše (viď obrázok 1).

Obr. 3

V marci 2013 autor článku Robert Bauval a profesor Dr. Robert Schoch z Bostonskej univerzity poskytli oficiálne fotografie z roku 2006 ministrovi pre pamiatky, doktorovi Mohammadovi Ibrahimovi, ukazujúce, že kartuša bola úplne rovnaká ako na fotografiách v decembri roku 2013, dodaných od inšpektorov (viz obr. 2). Dr. Schoch taktiež poskytol ďalšie oficiálne fotografie zhotovené v roku 2004 ukazujúce, že kartuša bola nedotknutá (viz obr. 3). Tieto oficiálne fotografie zreteľne dokazujú, že vzorka farby z kartuše bola odobratá v období medzi rokmi 2004 a 2006, kedy bol Dr. Zahi Hawass zodpovedný za  ochranu pyramíd v Gíze. K dispozícii sú taktiež oficiálne fotografické a video dôkazy o tom, že Dr. Hawass kontroloval niekoľkokrát kartušu aj po roku 2006, ale zabudol pritom ohlásiť trestný čin (obr. 4 a 5).

Napriek tomu, že bolo 27. marca 2014 ministrom pre pamiatky Dr. Mohammadom Ibrahimom schválené nové vyšetrovanie, neviedla žiadna akcia nikam a 6 nevinných Egypťanov zostáva stále vo väzení. Je tu však nádej, že nové vyšetrovanie bude uskutočnené čo najskôr, aby pravda o skutočnom poškodení kartuše vyšla najavo a títo nevinní ľudia boli oslobodení.

Obr. 4

Obr. 5

Robert Bauval

Zdroj: http://disinfo.com/2014/05/scandal-cartouche-khufu-great-pyramid-truth/

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


AKTUALIZÁCIA 1. 5. 2017 │ Článok “Zamestnanci egyptského ministerstva čelia súdu kvôli “krádeži” vo Veľkej pyramíde (+KOMENTÁR)”
nájdete na tejto adrese.


Súvisiace:

„Snad jediný důkaz, který by mohl přiblížit skutečnost, je experiment“ 4
http://www.cez-okno.net/clanok/snad-jediny-dukaz-ktery-by-mohl-priblizit...

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
jún 07, 2014 23:31 popoludní
 • krát komentár

12 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Mojmír Štěrba
  Mojmír Štěrbajún 10, 2014 18:52 popoludní

  Komentár: 

  Zajímalo by mě, jestli byla provedena analýza vzorku a kdy bude zveřejněna.
  Děkuji

 2. Obrázok používateľa Mojmír Štěrba
  Mojmír Štěrbajún 10, 2014 20:23 popoludní

  Komentár: 

  Časová analýza vzorku by mohla přinést velmi zajímavé výsledky:
  - když se zjistí stáří písma kolem 180 roků, tak je kartuše falzifikátem plukovníka Vyse.
  - pakliže se zjistí stáří kolem 4500 roků, tak můžeme blahopřát Cheopsovi k úžasnému výkonu - v tom případě budou mít radost egyptologové jako M.Lehner, Z.Hawass, M.Bárta, že právě oni mají pravdu o stáří a autorství Velké pyramidy.
  - pakliže stáří vzorku bude převyšovat 4500 roků budou na koni např. R.Sachs,Ch.Dunn, E.Ercivan, kteří z různých důvodů předpokládají stáří větší.
  M.Štěrba

 3. Obrázok používateľa Mojmír Štěrba
  Mojmír Štěrbajún 11, 2014 21:14 popoludní

  Komentár: 

  Místo R.Sachs je správně R.Schoch.
  Omlouvám se. M.Štěrba

 4. Obrázok používateľa Mojmír Štěrba
  Mojmír Štěrbajún 11, 2014 11:48 dopoludnia

  Komentár: 

  Kartuš, údajně Cheopsova v horní komoře Campbellově Velké pyramidy a nálezy v Gantenbrinkových šachtách – jsou neuralgickým bodem při výzkumu Velké pyramidy.
  Severní šachtu 20×20 cm objevil v r. 1872 Inženýr Dickson, ve ktetré našel na samém kraji 3 předměty
  1. Koule z hrubého kamene
  2. Malý dvouhrotový hák z neznámého kovu
  3. Kus cedrového dřeva 12 cm dlouhý se zářezy
  Objekty byly převezeny do Anglie a zakrátko po tom zmizely. V poslední době se zjistilo, že byly v držení Dixonovy rodiny, která je předala do Britského muzea.
  Bohužel dřevěný kus dřeva, podle kterého by se metodou C14 dalo zjistit stáří pyramidy zmizel.
  V severní šachtě robot Gantenbrinks našel nad světlíkem další 2 předměty, které tam dosud jsou:
  1. Kovový háček z neznámého kovu
  2. Kus dřevěné tyče, vhodný pro zjištění stáří metodou C14
  Oba tam ještě jsou, proč už se neprovedla analýza není známé, jsou v tom určité zábrany. Jižní šachta je přímočará, dlouhá 63 m, severní je lomená a obchází velkou galerii. Ani jedna šachta nedosahuje povrchu pyramidy. 

  Tyto údaje uvádím jako inspiraci pro hledání odpovědí. Pokud někdo má bližší informace, já a další zájemci by to uvítali.
  S díky Mojmír Štěrba

 5. Obrázok používateľa Mojmír Štěrba
  Mojmír Štěrbajún 11, 2014 13:05 popoludní

  Komentár: 

  Nejdříve otázka, proč se komory nad královskou komorou nazývají odlehčovací. Tento název komorám přidělil plukovník Vyse roku 1837, když komory objevil a od té doby se tento název traduje dodnes.
  Skutečností je, že se takovéto komory nevyskytují nad královninou komorou, ani nad hlavní komorou Chefrénovy pyramidy.
  Tuto skutečnost prověřil inženýr Christopher Dunn (viz. jeho kniha "Ztracené technologie...") a provedl statický výpočet zatížení stropu královské komory a dospěl k závěru, že soustava komor nad královskou komorou neměla odlehčovací funkci, ale funkci jinou, která je zatím neznámá. V komorách se nachází mnoho pozdějších grafit společně s dalšími kartušemi, neznámo co je původní a co pozdější. V té nejvyšší je těžce zkoušená a mnohokrát zneužita kartuše Cheopse.
  Stěny královy komory jsou vybudovány z pěti vrstev a celkem stovky kamenných bloků a strop je tvořen obrovskými až sedmdesátitunovými žulovými monolity.
  Na doplnění Mojmír Štěrba

 6. Obrázok používateľa CEZ OKNO
  CEZ OKNOjún 11, 2014 15:24 popoludní

  Komentár: 

  Ďakujeme za podnetné komentáre. Na Egypt sa špecializuje portál http://www.kemet.sk/, vrelo odporúčame.

 7. Obrázok používateľa Mojmír Štěrba
  Mojmír Štěrbajún 11, 2014 17:01 popoludní

  Komentár: 

  Nápisy byly zkoumány experty z Britského muzea v čele se znalcem hieroglyfů Samuelem Birchem a německým egyptologem Richardem Lepsiusem. Hned se objevil fenomén původnosti nápisů a vyrojilo se mnoho otázek.
  - Birch měl potíže s pravopisem a písmem textů, protože byly psány písmem hieratickým, které se objevilo o staletí později, takže hieroglyfické symboly objevené Vysem patřily do jiného období.
  - Bircha udivovala posloupnost hieroglyfů z nejvyšší Campbellovy komory. Hieroglyfy znamenající "vznešený" byl použit jako číslovka, přečtena a uvedena T.Lehnerem jako "sedmnáctý rok" Chufevovy vlády. - Další problém je v tom, že se na nápisech uvnitř pyramidy objevovalo ne jedno, ale hned dvě královská jména. Kartuše Chufua byla nalezena v nejvyšší Campbellově komoře a další karuše byly nalezeny ve Wellingtonově komoře a v komoře Arbuthnotové. Jelikož se stavělo od spodu, znamenalo by to, že nesprávné královské kartuše byly napsány v nižší komoře a ta správná až v komoře nejvyšší Campbellově. Přítomnost druhého jména je stále nerozřešena. Přes všechna navrhovaná řešení způsobuje tento problém potíže dodnes.
  - Další otázkou je skutečnost, že nejsou absolutně žádné nápisy a značky v první komoře, kterou objevil Davison roku 1765.

  Do prvních čtyř komor je velmi nesnadný přístup, protože mají strop ve výšce kolem 80 cm. Pokud byly kartuše napsány dodatečně, pak se nelze divit, že některé byly napsané vzhůru nohama. Pokud kartuše byly psány v době stavby, nebylo důvodu, aby je kreslili obráceně.

  Jediné řešení je, provést kompletní analýzu, abychom se dověděli, jak to vlastně bylo. Pokud má někdo jiné informace, rád je přivítám

  Jinak děkuji za zveřejnění mých komentářů a za link.
  Mojmír Štěrba

 8. Obrázok používateľa Mojmír Štěrba
  Mojmír Štěrbajún 11, 2014 17:36 popoludní

  Komentár: 

  Kdo má zájem na bránění ve výzkumu?
  Jenom otázky kolem komor, kartuší a Gantenbrinkových (větracích) šachet:
  - dřevěný kus severní šachtě nenávratně zmizel někde v depozitářích Egyptologického muzea v Londýně
  - další dřevěný kus, který je ještě v severní šachtě vhodný analýze C14
  - zákaz jakéhokoliv výzkumu kartuše Chufua až na hranici věznění výzkumníků
  - proč se neprovádí výzkum kartuší v komorách Wellingtonově a Lady Arbuthnot
  - proč se výzkumy neprovádějí po dohledem světových odborníků, ale jsou závislé na rozhodnutí jistého orgánu a jednotlivce.

  Nabízejí se některá vysvětlení:
  - jak by asi dopadl cestovní ruch, kdyby Cheopsova pyramida přestala být Cheopsova?
  - jak by asi dopadlo renomé současných egyptologů, kdyby se ukázalo, že velkou pyramidu postavil někdo jiný a jindy?

  Mohou být i další důvody např. Náboženské, ideologické apod.
  S pozdravem Mojmír Štěrba

 9. Obrázok používateľa CEZ OKNO
  CEZ OKNOjún 11, 2014 21:20 popoludní

  Komentár: 

  Sme veľmi radi, že sa rozprúdila diskusia, ozvite sa prosím pán Štěrba na adresu: redakcia@cez-okno.net

 10. Obrázok používateľa Lanoo
  Lanoojún 13, 2014 19:16 popoludní

 11. Stránky

 

 

Top