Obrázok používateľa CEZ OKNO
Prečo Steve Jobs nedovolil svojim deťom používať tablety

Ak patríte medzi generáciu Y ako my, zrejme ste veľa premýšľali o tom, ako v dnešnej dobe vychovávať svoje deti (predpokladajúc, že ešte deti nemáte). Zvlášť čo sa týka technológií, sa od nášho detstva v 90-tych rokoch toho tak veľa zmenilo.


Tu je otázka: Dali by ste svojmu dieťaťu používať taký malý zázrak, akým je iPod, iPad, či iný tablet?

Steve Jobs, zakladateľ a donedávna najvyšší predstaviteľ spoločnosti Apple, v tom pomerne jasno – nedal by. A mal na to dobrý dôvod.

Reportér New York Times, Nick Bilton, sa Steva Jobsa raz náhodne spýtal: „Vaše deti musia milovať iPad, však?“

Jobs odpovedal:

Oni ho nepoužívajú. My doma limitujeme to, koľko technológii naše deti používajú.

Obzvlášť v kalifornskej oblasti zvanej Silicon Valley sa medzi riaditeľmi a vývojovými pracovníkmi rozširuje trend brániť vlastné deti pred vplyvom technológií.

Dokonca svoje deti posielajú do škôl bez technických pomôcok.

Príkladom takejto školy je Waldorfská škola v Los Altos, v ktorej by ste počítače hľadali len darmo. Sústreďujú sa tam výlučne na manuálny typ učenia.

Publikácia The Times raz zverejnila známy výrok Chrisa Andersona, riaditeľa firmy 3D Robotics, otca piatich detí. V ňom vysvetľuje, čo vedie ľudí z technologického priemyslu k takémuto postoju:

Moje deti obviňujú mňa aj manželku, že sme príliš znepokojení technológiami. Hovoria nám, že žiadni z ich kamarátov nemajú doma tie isté pravidlá…

Je to preto, lebo my sme zažili nebezpečenstvá technológií na vlastnej koži. Videl som to na sebe a nechcem to isté vidieť aj u mojich detí.

Pri našej súčasnej závislosti na iPhonoch a ostatných vyspelých „hračkách“ hrozí, že vychováme deti s nekompletným, hendikepovaným životom, bez štipky predstavivosti či tvorivosti.

My sme boli posledná generácia, ktorá sa hrala vonku.

Bolo to presne preto, lebo sme nemali k dispozícii smartfóny alebo notebooky. Učili sme sa z pohybu a ručnej interakcie. Informácie sme absorbovali z knižiek alebo prostredníctvom socializácie s inými ľuďmi, nie z Google vyhľadávania.

Učenie tradičným spôsobom nám pomohlo stať sa univerzálnymi osobnosťami.

Mali by sme sa preto obávať toho, že naše deti okrádame o zručnosť hravej komunikácie alebo o schopnosť sa sám hrať s gumou či švihadlom hoc aj celý deň, ak im náhodou nefunguje smartfón.

Ak im ten smartfón nakoniec predsa len poskytneme, ukrátime ich o zdravšie, menej závislé prostredie.

Myslím si, že Steve Jobs mal v tomto ohľade u svojich detí pravdu.

Ponaučenie do budúcnosti

Ak sa budete nabudúce zamýšľať nad tým, ako správne vychovávať svoje deti, mali by ste si (veľmi) dobre rozmyslieť, či im zaobstaráte každú ligotavú technologickú novinku počas doby, keď vyrastajú.

Hrajte sa s nimi vonku, obklopte ich prírodou.

Môžu vás za to teraz nenávidieť, no bez pochýb vám za to neskôr poďakujú. Stavím sa, že to presne takto väčšina z nás cíti teraz, keď už sme starší.

Pikoška na záver

Na záver ešte taká malá pikoška – krátke video s dieťaťom, ktoré nechápe, prečo ten „iPad“ nefunguje.

Nechcite, aby takto dopadlo aj vaše dieťa :-)


VIDEO nájdete na tejto adrese.

http://nextshark.com/why-steve-jobs-didnt-let-his-kids-use-ipads-and-why...

Zdroj: www.badatel.net


Súvisiace:

BÁDATEĽ Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/badatel-vyber


november 27, 2014 22:47 popoludní
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Radomir
  Radomirdecember 02, 2014 13:42 popoludní

  Komentár: 

  V originál článku je ešte čosi navyše:
  http://blog.sfgate.com/sfmoms/2014/09/15/steve-jobs-didnt-let-his-kids-u...

  Páčila sa mi veta:
  "Študenti na tejto škole [Waldorfská základná škola v Los Altos, kde vrcholový menežéri počítačových firiem dávajú svoje deti] sa učia matematiku, vzorovanie, a získavajú zručnosť riešiť problémi tým, že pletú ponožky."

  - Deti s tabletom sa nepohybujú. Pri tom najlepšie si človek zapamätá, keď je učenie spojené aj s pohybom. Nie, tak ako deti pri hre vonku.
  - Deti s tabletom neprispôsobujú oči - nedochádza u nich k striedaniu akomodácie oka na diaľku a na blízko. Nie, tak ako deti pri hre vonku.
  - Deti s tabletom nerozprávajú. Nie, tak ako deti pri hre vonku.

  Čiže deťom s tabletom sa nerozvíja dostatočne pohybové centrum, zrakové centrum, ani rečové centrum v ich mozgu. Väčšinou sa rozvíja iba ich lenivosť.

  Viac o výchove detí v rannom detstve: Dr. Ranko Rajović
  https://www.youtube.com/watch?&v=6Ps3zOM3xC0

 

 

Top