Obrázok používateľa CEZ OKNO
Predposledné kolo! Pozrite si ceny, o ktoré sa súťaží!

Kolo potrvá do 11.11.2008 do polnoci. Horúcou témou je práve "ten Váš príbeh o čaji" alebo "Váš tip na Čajomila roka" - osobnosť hodnú tohto titulu! Neváhajte a zaregistrujte sa! :) Okrem úspešných riešiteľov (sledujte stálu rubriku Čajová kultúra, stránky našich partnerov a všetko hravo zvládnete) odmeníme i víťazov "čitateľskej súťaže". Ceny venovali www.povabcaju.com, www.opium.sk a nový partner našej súťaže www.cajovydom.sk! Pozrime sa na otázky predchádzajúceho kola, ale hlavne na ceny venované do súťaže TU!                                                                                ■

Druhy čaju môžeme rozlišovať podľa rôznych kritérií, v praxi sa rozlišuje čaj hlavne podľa spôsobu spracovania a podľa oblasti, z ktorej čaj pochádza. Podľa spôsobu spracovania rozlišujeme 4 základné druhy čaju. Biely, zelený, polozelený (oolong) a čierny (čínsky červený). (Aj keď napr. v Číne sa rozoznáva až sedem druhov.) Biely čaj je tvorený prevažne vrcholovými výhonkami, ktoré sú pokryté hustými bielymi chĺpkami. Zelený čaj tvoria len sparené, zvinuté a usušené lístky. Čaj polozelený - OOLONG, je vyrábaný podobne, avšak pred sušením resp. pražením sa čiastočne fermentujú (oxidujú), ale proces fermentácie je prerušený tak, aby vnútorná časť listov zostala zelená. Čierny čaj je charakteristický výraznou farbou a arómou. Vyrábajú sa podobne, ako oolongy ale proces fermentácie (oxidácie) u nich prebehne až do konca.

                                                                                ■

1. Čaj sa rozlišuje hlavne podľa:

chuti a vône

veľkosti balenia a krajiny odkiaľ je exportovaný

spôsobu spracovania a podľa oblasti, z ktorej čaj pochádza

2. Biely čaj je tvorený prevažne:

vrcholovými výhonkami, ktoré sú pokryté hustými bielymi chĺpkami

spodnými najsvetlejšími listami

esenciou bielych kvetov čajovníka

3. Je celkom zrejmé, že čaj:

pri nadmernom užívaní (5-6 šálok denne) môže viesť k predávkovaniu

podporuje svojimi liečivými a preventívnymi schopnosťami dlhovekosť

je pri dlhodobom užívaní škodlivý

4. V niekoľkých šálkach silného čaju je obsiahnutá:

ročná dávka stopových prvkov

denná dávka troch miligramov fluoridu, ktoré potrebuje ľudský organizmus

mesačná dávka vitamínu C

5. Nebezpečenstvo predávkovania organizmu kofeínom z čaju:

je akútne pri dennom čajovaní

nehrozí, čaju môžete vypiť prakticky neobmedzené množstvo

takmer nehrozí, pretože by nastalo po vypití okolo tridsiatich šálok čaju denne

6. Psychické účinky čaju dosahujú vrchol:

po niekoľkých minútach a pomaly doznievajú

po štyridsiatich minútach a po daľších tridsiatich minútach bez následkov miznú

takmer okamžite a trvajú niekoľko sekúnd

7. Výsledkom moderných poznatkov o liečivých vlastnostiach čaju je návrh technológie čajového extraktu, ktorý sa už v niektorých krajinách používa ako:

preventívny prostriedok proti nachladnutiu horných ciest dýchacích

prírodné anestetikum

silné afrodiziakum

8. Zelené čaje pri odporučenej príprave majú:

slabšie účinky ako čaje čierne

silnejšie účinky ako čaje čierne

rovnaké účinky ako čaje čierne

9. Podľa oblasti z ktorej čaj pochádza, rozlišujeme 4 základné druhy:

do 0 m.n.m, 0-500 m.n.m, 500-1000 m.n.m, 1000-2500 m.n.m

z južných, severných, západných alebo východných svahov

cejlónsky, čínsky, indický a japonský čaj

10. Čajovník sa pestuje:

len zo sadeníc

zo semien alebo odrezkov

len zo semien

                                                                                ■

Poznáte niekoho o kom by sa dalo povedať, že je "Čajomil"? Viete o tom NAJ príbehu o čaji? Alebo ste ho sami zažili? Neváhajte a napíšte nám na redakčný mail :)

Na vaše príbehy a postrehy sa teší
Sokol

Naši partneri

   Pôvab čaju je pomerne mladá firma, pôsobiaca na trhu vyše roka, no i za túto krátku dobu si dokázala získať dôveru a priazeň zákazníkov a mnohých veľkoodberateľov zo Slovenska i Čiech. O kvalite jej práce a produktov svedčia aj stovky spokojných zákazníkov. Ako jediní ponúkajú najširší výber vzácnych čajových kvetín v Európe. Okamžitý odber čajov hneď po spracovaní a osobné vzťahy s výrobcami, zaručujú najvyššiu kvalitu a čerstvosť našich produktov.

Spokojnosť zákazníkov je naším najvyšším cieľom. Vstúpte teda bránou Pôvabu čaju do voňavého sveta dokonalej chuti a pôžitku...

Prečo nakupovať u nás?

• ponúkame najširší výber čajových kvetín a ručne tvarovaných čajov v Európe
• ponúkame len prémiovú kvalitu čaju, vždy z čerstvého zberu
• naše čaje dodávame starostlivo balené
• veľkoodberateľom ponúkame výhodné podmienky a spolu s objednávkou zasielame množstvo vzoriek podľa vlastného výberu zdarma
• pri každom nákupe nad 500 Sk dostanete malý darček a pri nákupe nad 1900 Sk poštovné zdarma (platí pre objednávky za ceny uvedené na www.povabcaju.com)

   Čajovňa ÓPIUM existuje momentálne vo virtuálnej podobe a je prvou čajovňou svojho druhu na Slovensku. Nájdete tu on-line obchod otvorený 24 hod denne, kde môžete nakupovať čaje a čajové príslušenstvo z pohodlia Vášho domova. Momentálne je v ponuke vyše 230 druhov čaju. Zastúpenie má čaj zelený, biely, žltý, čierny, oolong, aromatizovaný, liečivý pu erh (čaj na chudnutie), či bylinné liečivé, andské, himalájske a iné čaje. Najnovšie sú to aj kvalitné ručne tvarované exkluzívne čaje, medzi ktoré patria aj čaje ovoňané (sú obohatené vôňou čerstvých jazmínových kvetov - po dokončení procesu navoňania sa jazmínové kvety ručne vyberajú, takže zostáva čistý ovoňaný čaj) určené pre skutočných fajnšmekrov. Taktiež je v ponuke čajové príslušenstvo, ako misky na čaj, konvičky, zhongy, hrnčeky, čajové súpravy, dózy na čaj, ale aj prestierania, sitká rôznych materiálov, vonné tyčinky a pod. V neposlednom rade tvoria našu ponuku vodné fajky s príslušenstvom.

Pripravujeme sekciu, ktorá sa bude venovať Ajurvéde, kde postupne nájdete všeobecné informácie, ako aj postupy, opisy použitia a účinky čajov a ostatných komodít.

V našej čajovni nájdete informácie o čajoch z celého sveta, dočítate sa o histórii čaju, jeho pôvode, určovaní kvality ale aj postup, ako uvariť dobrý čaj - kvalita vody je dôležitá. V rubrike o liečivých rastlinách zistíte, aké liečivé účinky má bylinkový čaj, ako zbierať a sušiť vlastné bylinky a základné informácie o zbere takmer 300 druhov liečivých rastlín. V prípade že Vás zaujali vodné fajky, máme pre Vás pripravenú stránku aj na tému VODNÁ FAJKA. Ak chcete vyjadriť svoj názor, alebo diskutovať s ostatnými užívateľmi, navštívte naše čajové fórum . V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na www.opium.sk. Radi Vám pomôžeme.

   Sme špecializovaný obchod zameraný na predaj kvalitného čaju, čajovej keramiky a čajového príslušenstva. Na našich stránkach sa snažíme ponúknuť všetko čo je s čajom spojené, a čo by ozajstný čajomil mohol potrebovať k príprave a vychutnaniu, toho najlepšieho na svete, šálky dobrého čaju.

29.5.2008 sme verejne spustili nový webshop. Cesta to bola dlhá a tŕnistá, ale veríme, že prinesie zaslúžené ovocie. Budeme sa snažiť v čo najkratšom čase doplniť na všetky fotografie, a staré nahradiť novými. Teraz už neváhajte a ráčte vstúpiť - www.teatrade.sk.


   Extra plus je celoslovenský politicko-spoločenský mesačník, ktorý kladie dôraz na politické, spoločenské, ekonomické i kultúrne dianie na Slovensku. Jeho súčasťou sú exkluzívne rozhovory, články o dianí v zahraničí, náučné články a oddychové rubriky.

Periodikum sa k čitateľom dostáva nielen prostredníctvom novinových stánkov a iných predajných miest, ale aj formou predplatiteľskej služby, vďaka ktorej Extra plus čítajú aj naši krajania v Česku, Nemecku, Srbsku, Švajčiarsku, Nórsku, Fínsku, USA, Kanade a Austrálii. V tomto roku sa pripravuje jeho internetová stránka na adrese www.extraplus.sk

   Vztah člověka k přírodě je tématem, o kterém se v poslední době hodně diskutuje. Živelných katastrof a extrémních výkyvů počasí přibývá, takže si mnoho lidí začíná uvědomovat, že hrozba klimatických změn je reálná. Neméně vážným problémem je masové vymírání živočišných a rostlinných druhů. Tyto otázky už nelze přecházet s lhostejností. Ekologické problémy se dotýkají života každého z nás a jejich řešení je v zájmu celé společnosti. Domnívám se, že naše civilizace bude ve střednědobém horizontu poznamenána řetězcem podstatných změn. Vynutí si je nepříznivé okolnosti, které mohou být interpretovány jako reakce obranného mechanismu naší planety. Globální regulační procesy nás donutí pochopit, že boj proti přírodě je nesmyslný a nemůže skončit jinak než naší potupnou porážkou.

Je třeba, aby každý začal sám u sebe. Chceme-li žít opravdu šťastným a smysluplným životem, musíme být sami nástrojem smysluplnosti a vnitřního štěstí. Láska, moudrost a pravé poznání nejsou jen prázdné pojmy.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
november 03, 2008 00:00 dopoludnia

 

 

Top