Obrázok používateľa CEZ OKNO
Pri hľadaní STRATENÉHO MESTA OPIČIEHO BOHA našli archeológovia nedotknuté ruiny

Obr. Hlava „človeko-jaguára“, ktorá pravdepodobne predstavuje kombináciu človeka a zvieracieho ducha, je súčasťou obradného sedadla ukrytého pod zemou a bola objavená v rozvalinách hlboko v honduraskom pralese.

Letecký prieskum hustého pralesa v Hondurase, ktorý pred dvoma rokmi podnietili miestne legendy o stratenom starobylom meste, odhalil rozsiahle územie, kde podľa všetkého zasiahla ľudská ruka. Okamžite sa rozšírilo, že archeológovia našli La Ciudad Blanca – Biele mesto – známe aj pod názvom „Stratené mesto opičieho boha“.


No jediné z čoho mohli vychádzať boli nejasné letecké snímky pralesa. Pozemná expedícia však už stihla preskúmať oblasť a prišla so vzrušujúcim zistením, že letecké snímky skutočne zachytili pozostatky stratenej civilizácie. ›› National Geographic uviedla, že archeológovia objavili rozsiahle námestia, priekopy, násypy, pyramídy z navezenej hliny a desiatky precízne prepracovaných artefaktov po prakticky neznámej civilizácii.


Staroveké zrúcaniny objavené v pralese na území Hondurasu

Legendy o stratenom meste

La Ciudad Blanca je bájne mesto, ktoré sa podľa legiend malo nachádzať v panenskom dažďovom pralese Mosquitia na východe Hondurasu. Španielsky dobyvateľ Hernan Cortés tvrdil, že má „dôveryhodné“ informácie o starobylom mieste, no nájsť sa mu ho nikdy nepodarilo. Pilot Charles Lindbergh v roku 1927 zase tvrdil, že pri prelete nad východným Hondurasom videl objekty vytesané z bieleho kameňa.

Začiatkom tridsiatych rokov 20. storočia sa povrávalo o mieste v Hondurase známom ako „Mesto opičieho boha“, ktoré sa stotožňovalo so Ciudad Blanca a v roku 1939 dobrodruh Theodore Morde vyhlásil, že ho našiel a ako dôkaz priniesol so sebou do Spojených štátov tisícky artefaktov. Domorodci mu povedali aj o obrovskej soche Opičieho boha, ktorá tam mala byť zakopaná. Morde však nikdy neprezradil presnú polohu miesta zo strachu, že ho niekto vyplieni a zomrel skôr, ako sa tam stihol vrátiť a sochu vykopať.


Umelecká kresba Virgila Finlaya znázorňujúca „Stratené mesto opičieho boha“ Theodora Mordeho
– pôvodne publikovaná v časopise American Weekly, 22. septembra 1940

Biele mesto sa pokúsil nájsť v roku 1952 aj bádateľ Tibor Sekelj, ktorý sa zúčastnil expedície financovanej ministerstvom kultúry Hondurasu, no vrátil sa s prázdnymi rukami. Prieskumy nabrali na frekvencii v deväťdesiatych rokoch po medializácii legendy a v roku 2012 došlo k prvému významnému objavu.

Letecký prieskum priniesol snímky objektov vytvorených človekom

V máji 2012 vykonal tím výskumníkov pod vedením dokumentaristu Stevea Elkinsa letecký prieskum Mosquitie v Hondurase za pomoci technológie diaľkového snímania (LiDAR). Na snímkach sa podarilo zachytiť dôkazy o ľudských výtvoroch na území o veľkosti približne jednej míle, ktoré sa tiahlo naprieč údolím, čo v médiách vyvolalo vlnu záujmu v domnienke, že ide o Stratené mesto opičieho boha. Archeologička Rosemary Joyceová však kritizovala spoločnosť, že využila médiá na reklamu. Ďalšia analýza pomocou technológie LiDAR odhalila v máji 2013 pod hustým porastom pralesa veľké architektonické objekty. Ich bližšie preskúmanie si vyžadovalo pozemnú výpravu.


Digitálna topografická 3D mapa územia Hondurasu,
na ktorej je v červenom kruhu zachytené námestie vytvorené človekom.
Zdroj: Univerzita v Houstone a Národný ústav pre vzdušné laserové mapovanie

Nová pozemná výprava potvrdila existenciu starovekých zrúcanín

Tím archeológov pod vedením Christophera Fishera – odborníka na Mezoameriku zo Štátnej univerzity v Colorade – nedávno dokončil prieskum územia zachyteného na leteckých snímkach a oznámil vzrušujúce správy, že našli rozsiahly komplex násypov, námestí, pyramíd, zavlažovacích kanálov, vodných nádrží, valov a kamenných sôch, ktoré tam čakali nedotknuté odkedy bolo mesto opustené pred stovkami možno aj tisíckami rokov.

„Na rozdiel od blízkej Mayskej kultúry, máme o tejto stratenej civilizácii len málo poznatkov a je v podstate úplne neznáma,“ píše National Geographic, „archeológovia pre ňu nemajú ani meno.“

Archeológovia zatiaľ objavili 52 artefaktov, ktoré vyčnievali zo zeme – sú medzi nimi obradné kamenné sedadlá a nádoby zdobené zvieratami či zvieracími postavami. Myslia si však, že pod zemou môžu byť až tisícky artefaktov.

National Geographic ďalej uvádza: „Najpozoruhodnejším nálezom je hlava „človeko-jaguára“, o ktorej sa Fisher domnieva, že by mohla predstavovať šamana v premenenom spirituálnom stave. Prípadne môže ísť o artefakt spojený s rituálnou loptovou hrou – typickou pre predkolumbovské civilizácie Mezoameriky.“

Oscar Neil Cruz – vedúci archeológ ›› Honduraského inštitútu antropológie a histórie a člen výskumného tímu datoval artefakty do obdobia rokov 1000 až 1400 n.l., no pre potvrdenie tejto tézy je potrebná ďalšia analýza.

Archeológovia sú toho názoru, že zrúcaniny v Mosquitii nepredstavujú len jedno stratené mesto, ako hovoria legendy, ale podobných stratených miest by mohlo byť v pralese viac a sú poslednými pozostatkami stratenej civilizácie. Etnobotanik výpravy Mark Plotkin pre National Geographic povedal: „Nesmieme preceňovať význam tohto miesta.“ Nedávny objav môže byť len začiatkom odhaľovania ďalšieho dedičstva tejto málo známej kultúry.

April Holloway, 3. marec 2015

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/untouched-ruins-...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Úvodné foto: Dave Yoder

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Mrtvá města Brazilie - Kolonie Atlantidy
http://www.cez-okno.net/clanok/pyramidy-mars-sirius-11-mrtva-mesta-brazi...

V Kambodži objavili stratené stredoveké mesto ukryté v džungli
http://www.cez-okno.net/clanok/v-kambodzi-objavili-stratene-stredoveke-m...
GALÉRIA: http://www.cez-okno.net/clanok/objav-strateneho-stredovekeho-mesta-v-bli...


Sekcie: 
február 04, 2020 22:56 popoludní

 

 

Top