Obrázok používateľa CEZ OKNO
Cigarety a farizejstvo

Priznám sa bez mučenia. Som fajčiar a to tuhý. Fajčím kde sa dá. A čo je najhoršie, nie je to pre mňa záležitosť nejakej frajeriny, mne to ozaj chutí. Fajčím už viac ako štvrť storočie. Za ten čas som skúšal prestať s týmto zlozvykom veľa krát. Obvykle mi to vydrží pár týždňov, najdlhšie obdobie bez cigariet som mal tri mesiace. Veľa ľudí pokrúti hlavou, ako to že som začal znova fajčiť po troch mesiacoch? Pre mňa je dôležitým zistením, že prekonaním toho najhoršieho obdobia - čo je zhruba prvých sedem dní, kedy telom lomcujú fyzicky nepríjemné procesy - tak všetko ešte len začína. Prvé dni človek prežíva eufóriu z toho, že sa mu podarilo prestať, začína vnímať intenzívne okolité vône, ľahšie sa mu dýcha. Na druhú stranu akosi nevie, čo robiť s prázdnymi rukami, začína sa prejavovať orálna fixácia a je snaha obhrýzať ceruzky, perá a všetko čo sa dostane pod ruku. Po určitej dobe prejde aj to. V tú chvíľu by si každý myslel, že už to má za sebou a predsa nie je možné, aby rozumný človek začal fajčiť znova.

Tu si treba uvedomiť, že z fajčiara sa už nikdy nestane nefajčiar. Vždy to bude presne ako s alkoholikom, bude iba abstinujúci fajčiar. Na to aby človek nezačal piť alebo fajčiť znova, treba obrovskú silu vôle a presvedčenia. Zo začiatku jej má každý dosť. Postupom času ale akosi začína opadať. Začínajú prichádzať podvedomé reflexy, po mesiaci alebo dvoch automaticky pri káve siahate po cigarete, snívajú sa vám sny, ako fajčíte, skrátka váš mozok na podvedomej úrovni kričí po cigarete. Vnímate všetky podnety okolo seba súvisiace s cigaretami - najmä letáky a bilbordy. Každá z takýchto reklám vám zapína v mozku určité podmienené reflexy, až slintáte ako Pavlovov pes. Kupodivu napríklad návšteva zafajčeného podniku mi len posilní odpor ku fajčeniu a oslabí túžbu po cigarete.

Čo má ale fajčenie spoločné s farizejstvom? Fajčenie ako také nič. Farizejské je správanie sa štátu k fajčiarom. Neustále vám hovoria, poraďte sa s odborníkom, ten vám pomôže. Zabúdajú dodať, že to nie je zadarmo. Kúpte si nikotínové žuvačky alebo náplaste - pomôže vám to pri odvykaní - svietia nadpisy na plagátoch. Fajn, jeden balíček nikotínových žuvačiek stojí 20 európskych peňazí a spotrebujem ho za deň. Každý fajčiar keď zbadá tú cenu, radšej sa otočí a zamieri do trafiky. Veď fajčiari odvádzajú štátu obrovské dane. To už je naozaj taký problém aby štát prispel na nikotínové žuvačky takou sumou, aby nestáli viac ako cigarety? Radšej schvália bezcenný zákon o nápisoch na cigaretách, na ktoré aj tak každý zvysoka kašle. V záujme politikov skrátka nie je to, aby ľudia prestali fajčiť. V záujme štátu snáď aj áno, to by ho ale nesmeli riadiť úplatní politici. Pokiaľ by politici mali ozaj záujem o zdravie svojich občanov, prečo nezakážu predaj cigariet (a fajčenie) práve tak ako to je napríklad s marihuanou? Sám ako silne závislý fajčiar takémuto rozhodnutiu zatlieskam. Pretože ak nie sú dostupné cigarety na každom kroku, aj keď ma prepadne slabá chvíľka, tak ju prekonám. Len nesmú byť všade prítomné.

Akékoľvek reči o obrovských stratách na dani z cigariet neprijímam ako relevantné. To by platilo iba vtedy, ak by si začali všetci strkať ušetrené peniaze do pančuchy. Tomu ale neverím. Skôr by tie peniaze využili pre seba na nákupy, šport, zábavu. Čo sú určite lepšie vynaložené peniaze ako vypustiť ich do vzduchu. Financi to veľmi dobre vedia. Prečo teda ešte stále fajčenie zakázané nie je? Odpoveď je jednoduchá - tabakové koncerny a tabakové lobby s obrovskými financiami na úplatky všade kde je to potrebné. Úplatní politici, ktorí s radosťou tieto úplatky prijmú. A pritom sa ešte farizejsky tvária ako najväčší odporcovia tabaku.

Rozhodol som sa, že už nebudem podporovať týchto podvodníkov. Začal som abstinovať s cigaretami. Trasú sa mi ruky aj nohy. Krúti sa mi hlava. Nie je mi dobre. Ale vydržím. Už len preto, aby som si dokázal, že nepotrebujem cigarety. A že nepotrebujem neschopnú vládu s jej neschopnými zákonmi.

Erich Vinclav

Zdroj: Svornosť.org

Prevzaté zo: Zvědavec.org

marec 07, 2010 23:52 popoludní
 • krát komentár

12 krát komentár

 1. Obrázok používateľa isvara
  isvaramarec 08, 2010 17:32 popoludní

  Komentár: 

  bratku vydrž s tým nefajčením, ja sa pridávam tak isto fajčím dlho a tak isto mi to chutí jak šlak, ale nebudem podporovať tých nenažrancov....

 2. Obrázok používateľa Kálí
  Kálímarec 09, 2010 13:06 popoludní

  Komentár: 

  Fajčenie v sebe spája dve z (mnohých)ciest pre navodenie meditačného stavu - vdychovanie tabakového dymu, a ten špecifický spôsob dýchania, ktorý sa pri fajčení používa. Niet dôvodu tieto dve cesty neoddeliť.....;)

 3. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 09, 2010 13:27 popoludní

  Komentár: 

  Tiež fajčím už dlho a tento článok ma oslovil. Držím palce. Verím že aj ja sa nato odhodlám. Len pravda je tá, že by ich mali zakázať !!!

 4. Obrázok používateľa Dano
  Danomarec 10, 2010 16:58 popoludní

  Komentár: 

  VYDRZAT!!!

  Fajcil som skatulku denne skoro 16 rokov a myslel som, ze sa toho nikdy nezbavim...

  PODARILO SA!

  Uz niekolko rokov ani sluk , vobec mi to nechyba, moj zivot dostal uplne novy rozmer!!

  Nie si v tom sam, hlavne to nikdy nevzdavaj!

 5. Obrázok používateľa Erich Vinclav
  Erich Vinclavmarec 11, 2010 09:47 dopoludnia

  Komentár: 

  Dakujem vsetkym za podporu, stale nefajcim a dufam, ze to tentoraz dotiahnem omnoho dalej ako tie tri mesiace... :)

  Chcem este upozornit, ze spravny zdroj clanku je server svornost.org.

 6. Obrázok používateľa admin
  adminmarec 11, 2010 12:24 popoludní

  Komentár: 

  Dobrý deň,
  na servry, odkiaľ sme článok prevzali, nebol uvedený zdroj, už je to opravené, ďakujem za upozornenie.

 7. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 23, 2010 09:10 dopoludnia

  Komentár: 

  Mně se také s kouřením podařilo úplně přestat. Kouřil jsem cca 20 let krabičku denně. Vyzkoušel jsem snad všechny možné způsoby jak přestat a nešlo mi to. Až jsem si zaplatil jako poslední možnost 4 000 Kč za lejzrovou protikuřáckou terapii zjistil jsem, že na mě nepůsobí, ale když jsem již do toho tolik investoval a byl jsem zoufalý, že se mi přestat ještě nepodařilo tak jsem si prostě zakázal zapálit cigaretu dřív než za dva měsíce až se mi investice vrátí. A světe div se. Já jsem si tak silně vsugeroval, že je kouření hnusné, odporné a smradlavé, že nekouřím bez problémů do dnes. Už přes půl roku a v pohodě. Dřív jsem nedokázal nekouřit ani jeden den. Jediný problém mám, že mám potřebu stále něco mlsat a už jsem přibral za tu dobu co nekouřím cca 10 kg. Zkusím ještě ten půst co se o něm tady píše.

 8. Obrázok používateľa Lenka
  Lenkaaugust 16, 2010 09:26 dopoludnia

  Komentár: 

  Jeden laborant, pracující celý život s vysoce toxickou rtutí radil svým podřízeným pracujícím s ním, aby kouřili. Zbrzdí se tím totiž otravný účinek rtuti na lidský mozek. Proto jsme mnozí tak závislí na tabáku, že máme v sobě velké množství tohoto záhadného kovu a mozek se snaží sám sebe před důsledky jeho přítomnosti ochránit. Většina kuřáků také pije kávu, nebo jiné kofeinové nápoje, protože zase kofein zmírňuje negativní účinky nikotinu. Řešením je odstranění zdrojů rtuti a následné vyvedení z organismu a pěstování vlastního čistého tabáku, který sám o sobě, bez všechmožných aditiv a pesticidů je léčivou rostlinou. Jedna cigareta z vlastnoručně vypěstovaného tabáku dokáže vyčistit plíce jako nic jiného a k tomuto účelu se vždy kouřil.

 9. Obrázok používateľa Barbora
  Barboraoktóber 21, 2010 11:43 dopoludnia

  Komentár: 

  Obdivujem, držím palce :)
  ja presne mesiac aj jeden deň nefajčím :)

 10. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 05, 2011 15:53 popoludní

  Komentár: 

  nechápem ..že nechceš podporovat....velke firmi a co ked na tom zarábajú...!! tabak je rastlina ako každá iná netreba to brať ako spiknutie ! pijem pivo lebo mi chutí....fajčím tabak lebo mi chutí

 11. Stránky

 

 

Top