Obrázok používateľa CEZ OKNO
Referendum 2010: ako sa postaviť k jeho otázkam?

Dnes už je každému jasné, že populistické splašky navrhované do referenda slúžili len na propagáciu strany SaS pred voľbami. Svoju úlohu to splnilo – banda diletantov je druhou najsilnejšou koaličnou stranou a obsadzuje posty, kde dotyční ľudia nemajú absolútne čo hľadať. Resp. jedine hľadať a spoznávať, ale určite nie rozhodovať o našom osude. Je veľa debát pojednávajúcich o tom či sa referenda zúčastniť, či nie, ak áno, ako hlasovať ap. Snáď aspoň trochu nového svetla prinesiem k problematike ja.


1. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky zákonom zrušila povinnosť fyzických osôb a právnických osôb platiť úhradu za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom?

Ozaj sa zdá, že platenie koncesionárskych poplatkov, ktoré sa týka takmer úplne všetkých domácností Slovenska, je zbytočný byrokratický krok. Nie celkom a to z dvoch dôvodov:

 1. Je mnoho ľudí, ktorí sa úspešne vyhýbajú plateniu daní, pričom ale televíziu sledujú a rozhlas počúvajú.
 2. Ale najmä: ak by finančná podpora verejnoprávnym médiám bola vyčlenená zo štátneho rozpočtu – došlo by tak k väčšiemu ovplyvňovaniu zo strany parlamentu, ako je tomu teraz.

Takže aj keď sa to navonok javí prakticky (populisti to aj preto uchopili), došlo by v skutočnosti k väčšiemu poštátneniu týchto médií, čo by bol zásah do ich verejnoprospešného charakteru.


2. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky zákonom rozšírila možnosť prejednať konanie poslanca Národnej rady Slovenskej republiky ako priestupok na všetky priestupky podľa zákona o priestupkoch?

Opäť populizmus hrajúci na primitívne pudy ľudskej závisti. Avšak nie celkom konštruktívny zásah do parlamentnej demokracie. Aj keby sa formálne zrušila imunita, najmä koaliční poslanci ju budú mať naďalej. Keďže stačí jeden kolegiálny telefonát ministrovi vnútra a priestupkové konanie je stornované, pozícia policajta ohrozená atď. A to už nehovoriac o tom, že by mohlo dôjsť k šikane opozície. Ak si vravíte, prečo im to nedopriať, tak hlasovať budete za.


3. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky ústavným zákonom znížila počet poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na 100 s účinnosťou od nasledujúceho volebného obdobia?

Toto je snáď jediná zmysluplná vec z celého referenda, ktorú majú národné strany (SNJ, SĽS, ĽSNS) dlhodobo vo svojich programoch. Ušetrilo by to dlhodobo mnohé financie, pričom na kvalitu fungovania parlamentu by to vplyv mať nemalo. No najideálnejší prvok do posilnenia demokracie by bolo zrušenie 5-percentnej hranice potrebnej na vstup do parlamentu – takto sú tam iba strany, ktoré sa upísali hŕstke kapitalistov a následne z našich peňazí im splácajú ich stávku na poslanecké kone veľmi vysokým kurzom.


4. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky zákonom ustanovila, že orgány verejnej moci môžu obstarávať osobné motorové vozidlá s obstarávacou cenou maximálne 40 tisíc eur?

Tu vidno opäť hranie na primitívne ľudské pudy závisti. Sulík, Mihál – všetci sa hrajú na veľkých pánov ekonómov. Čo ak ale hodnota eura padne tak, že 40 000 eur o 5 – 10 rokov bude stáť auto určené na zošrotovanie? Potom budú orgány verejnej moci iniciovať referendum, aby sa tá suma navýšila o jednu nulu?

Ak chceme regulovať tieto výdavky, treba k tomu pristupovať konštruktívne a to napr. tak, že tá suma by bola obmedzená ne nejaký násobok mediánu superhrubej mzdy obyvateľstva. V praxi by to spôsobilo, že tak ako by sa posilňovala početne stredná vrstva a rástli jej platy, tak by stúpala hodnota, za ktorú si môžu verejné orgány nakupovať autá a naopak. Avšak koľko ľudí vie, čo je to medián, stredná vrstva, superhrubá mzda a p.? Priemerný homosexuál, priemerný narkoman, priemerný volič... tým to veľa nehovorí.


5. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky ustanovila možnosť voliť poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a poslancov Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu?

Tu sa mladá pakáž vytešuje, že seniori a chudobní (inklinujúci viac k ľavici) s internetom robiť nevedia a tiež ho nemajú, preto by sa z hlasovania vylúčili, čím by vzrástla pozícia pravice. Internetové voľby však nemôžu plne nahradiť klasické – to by bolo protiústavné, takže tieto voľby by museli fungovať paralelne, čo by spôsobilo permanentné zvýšené výdavky. Sú tu ale 2 nebezpečenstvá:

 1. nech sa systém virtuálnych volieb tvári akokoľvek prepracovane a dokonalo, je to jeden veľký mýtus a je oveľa jednoduchšie do týchto výsledkov vstupovať a tiež odhaľovať identitu a politickú orientáciu hlasujúcich ako pri klasických voľbách.
 2. výrazne by sa posilnil vplyv masmédií, ktorý je už teraz neprimerane vysoký. Vzrástol by ich vplyv na mobilitu a rozhodovanie u ľudí. Zatiaľ čo teraz sa človek dozvedá, že Fico je zlý, lebo... chudobný volič sa s tým na chvíľu stotožní, ale po chvíli si uvedomí, že dotyčného záujmy Fico zastáva lepšie ako Sulík alebo Radičová. V internetových voľbách by počas volebného dňa vznikali demagogické informačné bomby (najmä na internete), kde ľudia pod vplyvom krátkodobých emócií bez skonfrontovania s druhou stranou by rovno zahlasovali. Tie bomby vznikajú aj teraz, ale ich brizancia je ďaleko nižšia ako by bola v internetových voľbách.

Toto je mimoriadne dôležité odmietnuť, keďže vieme alebo len tušíme, aká čvarga a aké sprisahanie sa za masmédiami skrýva.


6. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky zákonom vyňala osoby poverené výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona?“.

Inštalovanie tlačového zákona v praxi neukázalo žiadne problémy, skôr mierne pozitívne prispelo k spravodlivému fungovaniu.


Ono výsledky referenda, ak by aj boli platné, nie sú pre zákonodarcov záväzné. Referendum je tak povediac zbytočné (lebo jeho zmysel bol inde a už je naplnený), ale Sulík môže byť rád, lebo za ušetrené peniaze mohla byť kvalitná socha Svätopluka v každom krajskom meste.

Ak sa rozhodnete ísť k referendovej urne 18. septembra, potom určite zredukujte počet poslancov a zároveň dajte červenú internetovým voľbám.

Viliam Černák

Zdroj: BEO.sk

september 11, 2010 20:49 popoludní
 • krát komentár

8 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymseptember 11, 2010 22:51 popoludní

  Komentár: 

  ako starsne som zvedavi ako slovac zahlasuje za imunitu a ci bude platne to referendum ci su konecne mudry a samstany sa rozhodnut a znizit im imunitu alebo ci zas naletia na sladke reci politikov jak im treba imunitu aby boli nezavisli.D aj fico sa nema coho bat ak je sluny politik.ako osobne neverim ze ten hlas na paske je jeho a nezmanipulovany vsak mu miky a spol museli vratit to ze vykrical a dokazal im podivne financovanie sdku zial bohu slovac zas nepochopila vsetka.ale k referendu mysli si ze znizit poslancov je ichyba je lahsie podplatit 51 poslancov ako 76 aby schvalili zakon tak ako ja potrebujem .chapete ludkovia ci?lebo to co usetrite na platoch poslancov milion krat viac stratite na sprostych zakonoch prospech podnikatelov a korporacii.

 2. Obrázok používateľa Roman
  Romanseptember 16, 2010 11:25 dopoludnia

  Komentár: 

  Tak v televízii práve oficiálne odznela veta: "Referendum má LEN odporúčací charakter..."

  Ako sa k výsledkom referenda postavia mocní?

 3. Obrázok používateľa Lukas01
  Lukas01september 16, 2010 11:32 dopoludnia

  Komentár: 

  Ale za tú zavádzajúcu poštu budú musieť zacvakať dúfam pekne z vlastného LOL

 4. Obrázok používateľa Miroslav záhorie
  Miroslav záhorieseptember 12, 2010 01:01 dopoludnia

  Komentár: 

  mi v mnohom pripadajú zdôvodnenia jednotlivých bodov pána Viliama Černáka. Politika niektorých strán mi pripadá akoby boli napojené na mafiu. Treba s tým niečo robiť, jedna z tých možností je aj účasť na referende. Politici akosi zabúdajú, že majú slúžiť občanom a štátu. Mnohí majú za sebou ťažké zločiny a imunitu znežívajú. Referendum podpísalo dobrovoľne viac ako 300 000 občanov, tak sa im nevysmievajte. Tí ľudia sa rozhodli majú pocit, že treba niečo zmeniť a neskrývať hlavu do piesku.

 5. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymseptember 12, 2010 14:50 popoludní

  Komentár: 

  Pán Černák, nepoznám Vás síce a neviem,ktorej politickej strane nadŕžate,ale z toho, čo som si prečítala,vidieť,ako veľmi záleží Vám a aj všetkým politikom na tom,aby referendum nebolo platné. Je smutné, že používate slová, ktoré počujeme aj v parlamente. Vaše vyjadrovanie je hrubé a urážlivé,také,ako vyjadrovanie politikov v poslednom čase. Ja osobne v politike nie som zainteresovaná a žiadna strana pre mňa nie je bez chyby. Snažím sa ale stále veriť, že raz príde niekto, komu bude záležať na obyčajných ľuďoch. Ak sa budeme všetci správať a vyjadrovať tak, ako Vy, bude to veľmi zlé. Vtedy nám už nepomôže nič.
  V tomto referende môžu obyčajní ľudia vyjadriť svoj názor. Myslím,že každá otázka je úzko spätá so životom obyčajných ľudí. Pretože peniaze, ktoré by sa ušetrili, by mohli byť použité tam, kde ich treba( školy, nemocnice...)Jasné, že politici vidia len svoje záujmy a pozerajú len na svoju budúcnosť.Nezaujíma ich budúcnosť obyčajných ľudí.A ani ich prítomnosť,bohužiaľ.Prečo by sa politici mali prevážať v drahých limuzínach? Niektorí ľudia nemajú ani na bicykel.Prečo by nemali byť zodpovední za to,keď spáchajú trestný čin (havárie,dopravné priestupky, nadávky slušným ľuďom,ktorí si konajú svoju povinnosť)?Človek, ktorý ukradne pár drobných zo zúfalstva,lebo nemá z čoho zaplatiť nájom a chytia ho,bude hniť v base niekoľko rokov.A mnoho iných skutočností.
  Veď oni nie sú žiadni nadľudia. Preto určite budem v referende hlasovať a odporučím to každému. A určite nebudem používať nadávky (aj keď si to politici zaslúžia,veď oni sa neraz správajú a vyjadrujú ako pohoniči).
  Bolo by vhodné, aby sa všetci, ktorí majú možnosť vyjadriť sa verejne v médiách, vážili slová. Vulgarizmy a hrubé nadávky, irónia a ohováranie nepatria na takéto fóra. Pravdu a svoj názor môžeme vyjadriť aj slušne. Potom si verejne činných ľudí budú obyčajní ľudia vážiť . S pozdravom R.Gazdová

 6. Obrázok používateľa Furinix
  Furinixseptember 13, 2010 02:04 dopoludnia

  Komentár: 

  Nezalezi na kvalite otazok, nezalezi na politizovani nad zmyslom referenda, tu ide o vyjadrenie nazoru, len raz za cas, a preto ukazme vsetkym zmanipulovanym, ze nas je vela co mame i tak nazor - ucastou na referende !

 7. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymseptember 15, 2010 12:43 popoludní

  Komentár: 

  Odrádzať ľudí od referenda v mediách takými rečami je vlastne trestný čin!

  Prečítaj si Ústavu SR, platné výsledky referenda sa bez zdržovania musia preniesť rovno do života zákonom. V opačnom prípade činia naši zastupitelia vlastizradu, nič menej.

 8. Obrázok používateľa Ladislav
  Ladislavseptember 15, 2010 16:15 popoludní

  Komentár: 

  Vy tam niekde vidíte výzvu aby ľudia k referendu nešli?

  Navyše článok je prevzatý a ďakujem redakcii, že ho uverejnila - skvelá protiváha brutálnej mainstreamovej kampani.

  A čo majú znamenať lživé bilboardy tvrdiace, že "Fico sa zúčastní" a tie hory mailov rozposielaných po republike, ktoré teraz musí Gašparovič aj Fico dementovať a vysvetľovať?!

 

 

Top